Czy bezalkoholowy szampan dla dzieci jest szkodliwy?

"Szampan dla dzieci jest absurdem". Czy rzeczywiście jest szkodliwy?

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
31.12.2023 10:22

W sklepach pojawiły się szampany dla dzieci z wizerunkiem postaci z filmu "Akademia Pana Kleksa". W sieci rozgorzała dyskusja na temat szkodliwości imitacji alkoholu dla najmłodszych.

Wiele i wielu z nas nie wyobraża sobie wejścia w Nowy Rok bez lampki szampana. W przeddzień Sylwestra w sieci pojawiła się dyskusja czy szampany dla dzieci są niewinną przyjemnością czy jednak szkodliwym i niebezpiecznym pomysłem. Atmosferę podgrzał fakt, że w sklepach pojawił się szampan z etykietami z filmu "Akademia Pana Kleksa".

Tomasz Kot odciął się od szampana dla dzieci

trwa ładowanie posta...

Na etykietach "szampana" z Akademii Pana Kleksa pojawił się wizerunek aktora Tomasza Kota, który wcielił się w tytułowego bohatera filmu. Kot wydał na Instagramie oświadczenie, w którym zapewniał, że nie było jego decyzją pojawienie się na butelkach napoju dla dzieci imitującego alkohol.

Nie piję alkoholu od 18 lat i nigdy nie wyrażałem zgody na udział w reklamach pośrednio lub bezpośrednio związanych z alkoholem, w szczególności kierowanych do dzieci.

- Tomasz Kot

Co jest złego w szampanach dla dzieci?

Łukasz Tchórzewski, terapeuta uzależnień i trzeźwiejący alkoholik nie ma wątpliwości, że imitujące alkohol napoje dla dzieci są szkodliwe. W wywiadzie dla dziecko.dziennik.pl tłumaczył: "Sam fakt istnienia czegoś takiego, jak szampan bezalkoholowy dla dzieci jest absurdem. Powoduje wprowadzanie wersji demonstracyjnej alkoholu małemu dziecku i programowanie go na to, że trzeba wznieść toast szampanem [...]".

trwa ładowanie posta...

Na portalu X aktywistka Maja Staśko napisała: "Szampany bezalkoholowe dla dzieci są szkodliwe, bo tworzą nawyk sięgania po alkohol w ramach świętowania czy spędzania czasu z innymi". W komentarzach wiele osób nie zgodziło się z takim stanowiskiem. "Piłam jako dziecko Picollo.. na Sylwestra czy też swoje urodziny. Nie jestem alkoholiczką, alkohol pije okazjonalnie" - to jeden z najczęściej przytaczanych kontrargumentów.

W swojej wypowiedzi dla dziecko.dziennik.pl terapeuta Łukasz Tchórzewski podkreślił: "Często porównuję etanol do innych narkotyków, ale niestety jeszcze ten fakt nie przebija się do świadomości. Mamy w Polsce długą historię rozpicia za sobą, która doprowadziła do tego, że alkohol jest częścią życia i jest wszechobecny".

Podejmując decyzję czy kupić dzieciom bezalkoholowego szampana na Sylwestra czy inną okazję, warto zastanowić się czy równie chętnie podalibyśmy najmłodszym np. bezalkoholową wódkę?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Kate,zgłoś
Pan Kot to chyba nie zauważył że na produkcie jest Kleks a nie Kot .Mało to profesjonalne ze strony aktora.Pamiętam jaki zniesmaczony był Adamczyk gdy ktoś nazwał go Papieżem, i słysznie bo aktor to nie postać jaką odgrywa.Walka z szampanem bezalkoholowym i gumami w kształcie papierosów jest ,,,dziwna.To nie zależy od napoju lub gumy czy dzieci będą pić czy palić. Pokazujemy im swoim zachowaniem całe dzieciństwo że pijemy i palimy a potem walczymy z oranżadą i gumą do żucia..Czyżby hipokryzja?
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Olga,zgłoś
Nie sądzę, żeby ktoś złamał prawo, pewnie agencja nie doczytała umowy, można przecież poprosił prawnika o sprawdzenie umowy
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Olga,zgłoś
Oranżada ze strzelającym korkiem. To zakażcie też imitacji strzelb, łuków, i innych zabawek, bo pewnie po tym mordercy nam wyrosną
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 4