"Szampan dla dzieci jest absurdem". Czy rzeczywiście jest szkodliwy?
W sklepach pojawiły się szampany dla dzieci z wizerunkiem postaci z filmu "Akademia Pana Kleksa". W sieci rozgorzała dyskusja na temat szkodliwości imitacji alkoholu dla najmłodszych.
Wiele i wielu z nas nie wyobraża sobie wejścia w Nowy Rok bez lampki szampana. W przeddzień Sylwestra w sieci pojawiła się dyskusja czy szampany dla dzieci są niewinną przyjemnością czy jednak szkodliwym i niebezpiecznym pomysłem. Atmosferę podgrzał fakt, że w sklepach pojawił się szampan z etykietami z filmu "Akademia Pana Kleksa".
Podobne
- Influencerzy reklamują alkohol. Zajmie się nimi prokuratura?
- W jej bagażu znaleźli narkotyki? Polka miała nietypową wymówkę
- Wydał majątek na narkotyki i panie do towarzystwa. Popek rzucił konkretną liczbę
- Nie, tego co zrobiła Beata K. nie da się obronić. Przestańmy udawać, że jeżdżenie po alkoholu zdarza się każdemu
- Nitrozyniak kpi z molestowania. W tle koncert Ralpha Kaminskiego
Tomasz Kot odciął się od szampana dla dzieci
Na etykietach "szampana" z Akademii Pana Kleksa pojawił się wizerunek aktora Tomasza Kota, który wcielił się w tytułowego bohatera filmu. Kot wydał na Instagramie oświadczenie, w którym zapewniał, że nie było jego decyzją pojawienie się na butelkach napoju dla dzieci imitującego alkohol.
Co jest złego w szampanach dla dzieci?
Łukasz Tchórzewski, terapeuta uzależnień i trzeźwiejący alkoholik nie ma wątpliwości, że imitujące alkohol napoje dla dzieci są szkodliwe. W wywiadzie dla dziecko.dziennik.pl tłumaczył: "Sam fakt istnienia czegoś takiego, jak szampan bezalkoholowy dla dzieci jest absurdem. Powoduje wprowadzanie wersji demonstracyjnej alkoholu małemu dziecku i programowanie go na to, że trzeba wznieść toast szampanem [...]".
Na portalu X aktywistka Maja Staśko napisała: "Szampany bezalkoholowe dla dzieci są szkodliwe, bo tworzą nawyk sięgania po alkohol w ramach świętowania czy spędzania czasu z innymi". W komentarzach wiele osób nie zgodziło się z takim stanowiskiem. "Piłam jako dziecko Picollo.. na Sylwestra czy też swoje urodziny. Nie jestem alkoholiczką, alkohol pije okazjonalnie" - to jeden z najczęściej przytaczanych kontrargumentów.
W swojej wypowiedzi dla dziecko.dziennik.pl terapeuta Łukasz Tchórzewski podkreślił: "Często porównuję etanol do innych narkotyków, ale niestety jeszcze ten fakt nie przebija się do świadomości. Mamy w Polsce długą historię rozpicia za sobą, która doprowadziła do tego, że alkohol jest częścią życia i jest wszechobecny".
Podejmując decyzję czy kupić dzieciom bezalkoholowego szampana na Sylwestra czy inną okazję, warto zastanowić się czy równie chętnie podalibyśmy najmłodszym np. bezalkoholową wódkę?
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół