Co młodzi ludzie sądzą o piciu alkoholu?

Młodzi Polacy o alkoholu. "Mam ochotę dać im numer do terapeuty od uzależnień"

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
13.12.2023 12:15

Polacy piją za dużo alkoholu i jest to fakt potwierdzony licznymi badaniami. Świadomość społeczna jednak się zwiększa, a wraz z nią zmienia się podejście do spożywania napojów procentowych. Co o konsumpcji alkoholu sądzą młodzi ludzie - przedstawiciele Gen Z i Gen Alpha?

Alkohol jest jedną z najpopularniejszych używek, czemu trudno się dziwić. Jest bardzo łatwo dostępny - można go kupić praktycznie we wszystkich sklepach spożywczych i nie tylko. Jest też względnie tani. Według danych Eurostatu w 2020 r. ceny alkoholu w Polsce należały najniższych w Unii Europejskiej. Mniej płaciło się tylko w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Jest legalny od 18. roku życia, lecz załatwić coś pod stołem też nie jest trudno. Nie wszyscy sprzedawcy pytają o dowód nawet w marketach, a co dopiero w małych, osiedlowych sklepach.

Polska ma problem z alkoholem i nie jest to opinia, lecz rzecz wynikająca z licznych badań i analiz.

Polacy piją za dużo alkoholu
Polacy piją za dużo alkoholu (PAP)

Zmieniają się też tendencje: spadła popularność piwa, zwiększyła się popularność napojów 0 proc. oraz mocnych alkoholi na bazie spirytusu i wina. Badanie PARPA z 2020 r. wskazuje, że 73 proc. Polaków pije alkohol w sposób umiarkowany, który nie szkodzi zdrowiu, jednak 27 proc. spożywa go w sposób ryzykowny i niosący za sobą szkody,

a aż 11,6 proc. osób nadużywa alkoholu. Niech to wybrzmi dobitniej: jedna na 10 osób

w Polsce ma poważny problem alkoholowy.

Młodzi ludzie o alkoholu. Rośnie pokolenie niepijących Polaków?

Wspomniany wyżej boom na napoje 0 proc. zwiastował już, że coś się zmienia w podejściu Polaków do picia alkoholu. Ludzie wybierają "zerówki" z wielu powodów:


  • zdrowego trybu życia,
  • odpowiedzialności (np. konieczności prowadzenia pojazdu),
  • ograniczenia problematycznych nawyków,
  • empatyzowania z osobami zmagającymi się z chorobą alkoholową,
  • chęci zniwelowania przykrych objawów po spożyciu alkoholu,
  • podążania za trendami.

Młodzi ludzie na X (Twitterze) podzielili się swoimi niepopularnymi opiniami o piciu alkoholu. Okazało się, że sporo z nich uważa napoje procentowe za wyjątkowo niekorzystne dla zdrowia.

"Alkohol nie jest prezentem uniwersalnym"

Wszystko zaczęło się od wpisu użytkowniczki @l0ulove, która postanowiła zebrać myśli twitterowej społeczności na temat alkoholu. Post poszedł w viral i został wyświetlony prawie 3 mln razy. Liczy 372 komentarzy, a 857 osób go zacytowało.

trwa ładowanie posta...

Większość osób wytyka rzeczy, które w Polsce uważa się za stosunkowo normalne. Młodzi ludzie miażdżą m.in. alkohol na stole podczas ważnych uroczystości rodzinnych czy wielkie promocje na napoje wyskokowe. W wątku wyraźnie negowany jest też wątek dostępności alkoholu na stacjach benzynowych oraz poparcia dla nocnej prohibicji.

Alkohol powinien być sprzedawany tylko w sklepach monopolowych sprzedających wyłącznie alkohol

- pisze letni_birbant.

NIKT, kto wychował się w "porządnej" rodzinie nie zrozumie, jak ciężkie jest życie z alkoholikiem

- komentuje Iza.

Pracuję w sklepie i jak widzę promocję na piwska 12 +12 albo 8 +4 gratis i klientów, którzy robią mi awantury, bo IM SIĘ PROMOCJA NA PIWKA NIE NALICZYŁA, PROSZĘ WEZWAĆ KIEROWNIKA, to mam ochotę dać im numer do terapeuty od uzależnień

- denerwuje się Kayo.

Pojawiło się także ujęcie wesel bez alkoholu, które wśród części społeczeństwa dalej bywają kontrowersyjne. Cóż...

Jeśli masz kija w d*pie, bo na czyimś weselu nie ma alkoholu, to oznacza, że masz problem z alkoholem

- dodaje Sandra.

Julia Pankiewicz, psychiatrka i aktywistka na rzecz zdrowia psychicznego, napisała:

"Każde [opinie o alkoholu są kontrowersyjne - przyp. red.], które sugerują, że alkohol szkodzi zdrowiu i życiu (też rodzinnemu), że nie ma bezpiecznej dawki, że należałoby zakazać reklam alkoholu i ograniczyć jego dostępność.

Been there, done that. Jestem weteranką".

Użytkownicy X wskazują również, jak łatwo uzależnić się od alkoholu. Dodają, że każdy może paść ofiarą choroby alkoholowej i że stereotypowy obraz wymiętego przez życie 40-latka wykreowany w świadomości społecznej to mit. Także osoby młode mogą ciężko uzależnić się do alkoholu.

Sądząc po cytowanych wpisach, w Polsce rośnie świadome społeczeństwo. Być może już wkrótce statystyki naszego kraju na tle Unii Europejskiej nie będą wyglądać tak zatrważająco.

Źródło: zdrowie.pap.pl, polskieradio24.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0