Sushi terroryzm - co to?

Sushi terroryzm burzy spokój Japonii. Policja ściga sprawców

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva, TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,15.03.2023 14:45

Japońska policja aresztowała trzy osoby podejrzane o udział w sushi terroryzmie. Temat wydaje się zabawny, ale restauratorzy w Kraju Kwitnącej Wiśni drżą z obawy o swoje biznesy. Żart z mediów społecznościowych wymknął się spod kontroli.

Chyba nikogo nie trzeba uświadamiać, że sushi to specjalność kuchni japońskiej. To potrawa, która składa się z gotowanego ryżu i dodatków w postaci owoców morza. Pierwsza pisemna wzmianka o sushi w Japonii pojawiła się w 718 r. Ponad tysiąc lat później wielowiekowej tradycji kulinarnej zagroziła grupa żartownisiów z internetu.

W Japonii działają restauracje z taśmą (kaitenzushi), na której talerzyki z jedzeniem przesuwają się między gośćmi. Klienci mogą wybrać porcje w dowolnej kolejności. Kontakt z obsługą jest ograniczony do minimum. Pomysł na tego rodzaju restauracje jest jednym ze znaków rozpoznawczych Japonii. Wkrótce mogą jednak zniknąć przez sushi terrorystów.

Sushi terroryzm sieje postrach w Japonii

Do japońskich mediów społecznościowych trafiło nagranie z lokalu sieci restauracji Sushiro. Bohater filmu oblizuje palce, po czym obmacuje jedzenie wyłożone na taśmie. Następnie oblizuje znajdującą się na stole butelkę z sosem sojowym oraz kubek. Z wszystkich tych przedmiotów korzystają inni goście restauracji. Klip ukazujący niehigieniczne zachowanie zdobył viralową popularność w sieci.

Mężczyzna znalazł wielu naśladowców. Na Twitterze i TokToku pojawiły się klipy kolejnych sushi terrorystów. Żartownisie mieli np. wkładać niedopałek papierosa do pojemnika z imbirem, smarować porcje jedzenia pikantnym wasabi czy spryskiwać jedzenie płynem do dezynfekcji rąk. Zjawisko jest oznaczane hasztagami #sushitero lub #sushiterrorism.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Właściciele restauracji z sushi drżą ze strachu

Trend przeraził mieszkańców Japonii, a w szczególności właścicieli lokali z tradycyjną kuchnią. Niektóre knajpy zaapelowały do sushi terrorystów o zaprzestanie niehigienicznych żartów. Inne restauracje zakończyły wydawanie sushi za pomocą taśm, przenosząc obowiązki na obsługę - to zrobiła m.in. sieć Choushimaru.

- Sushi z przenośnika taśmowego to coś, z czego jesteśmy dumni, gdyż to część japońskiej kultury. Chcemy mieć pewność, że nasi klienci mogą bezpiecznie i wygodnie jeść sushi dostarczane na taśmie - powiedział cytowany przez BBC rzecznik sieci Kura Sushi. Firma wyposażyła taśmy w czujniki i kamery, które mają odstraszać problematycznych klientów.

Sushi terroryści w areszcie

Japońska policja zajęła się sushi terroryzmem. Funkcjonariusze aresztowali trzech ludzi podejrzanych o niehigieniczne zachowanie. To grupa osób w wieku od 15 do 21 lat. To oni mieli być jednymi z pierwszych Japończyków, którzy wypromowali modę na sushi terroryzm. Zatrzymani przyznali się do winy, a jeden z nich miał nawet przeprosić za swoje zachowanie.

Trudno ocenić, czy zatrzymania zniechęcą innych żartownisiów do niehigienicznego zachowania. Aresztowanej trójce postawiono zarzut "utrudniania prowadzenia działalności gospodarczej". Maksymalna kara za ten czyn wynosi trzy lata więzienia.

Źródło: TVN24/BBC

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0