Nadya Okamoto

Stworzyła tampony, które odpowiadają kobiecej anatomii. Te, które dobrze znacie, wymyślili mężczyźni

Źródło zdjęć: © Nadya Okamoto, TikTok
Anna RusakAnna Rusak,15.10.2021 15:30

Wiedzieliście, że pierwowzorem pierwszego tamponu była prezerwatywa?

Nie wiem, jak wy, ale ja bardzo długo myślałam, że tampony zostały wymyślone przez kobietę. Cóż, niestety i tutaj mężczyźni stwierdzili, że wiedzą lepiej, jak wygląda nasza anatomia i co może nam pomóc w trakcie miesiączki.

Pierwszy tampon z aplikatorem został opatentowany w 1929 roku przez Earle’a Haas’a i to dzięki… prezerwatywom. Zanim Haas zainteresował się produktem, niejaki John Williamson postanowił wykonać kilka otworów w prezerwatywie i wypełnić ją materiałem z podpasek. Tak powstał pierwszy prototyp, a więcej o historii tamponów przeczytacie tutaj.

trwa ładowanie posta...

Tampony idealne dla osób menstruujących

Wychodzi na to, że tampony są bardziej dopasowane do kształtu penisa, niż pochwy. Zdziwieni? Ja w zasadzie nie. Jeśli to nie jest najlepszy obraz patriarchatu, to nie wiem, co mogłoby nim być. Czasy się na szczęście zmieniają i dlatego musicie poznać Nadya Okamoto i jej "motylkowe" tampony.

Nadya jest absolwentką Harvardu, osobą queer i współzałożycielką organizacji Period, która walczy z ubóstwem menstruacyjnym. Swoją wiedzą dzieli się także na TikToku np. edukując o różnych odcieniach krwi menstruacyjnej, walcząc ze stygmatyzacją miesiączki i pokazując swoje najnowsze, lepsze tampony.

trwa ładowanie posta...

Gdy spojrzycie na jej filmik, zobaczycie na czym polega różnica. Tampony zaprojektowane przez tiktokerkę nie otwierają się cylindrycznie, tylko na boki, tworząc coś w rodzaju skrzydeł motyla. Ich noszenie jest więc bardziej komfortowe dla osób menstruujących.

"Nasze tampony otwierają się osiowo, na boki. Dzięki temu nie wywierają nacisku na ścianki pochwy. Tampon będzie absorbował krew z górnej części, w miejscu, w którym otwiera się szyjka macicy i pozostanie węższy w dolnej części. Przez to jego wyjmowanie będzie o wiele bardziej komfortowe".

- Buzzfeed
trwa ładowanie posta...

Pomyślała o wszystkim

Nadya zadbała też o ekologiczny aspekt swojego projektu. Tampony są wykonane z bawełny organicznej i biodegradują się w przeciągu 12 miesięcy. Aplikatory nadają się do recyklingu, a materiały są kompostowalne. Dziewczyna zapewnia, że firma jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Nie wiem, jak was, ale mnie bardzo przekonują tampony stworzone przez Okamoto. Jestem ciekawa, czy nasze rodzime marki też zainteresują się jej rozwiązaniem i zaczną projektować "motylkowe" tampony. W każdym razie na pewno zachęcam do zaobserwowania dziewczyny, bo przekazuje naprawdę porządną wiedzę!

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
StopSeksizm,zgłoś
„ Wychodzi na to, że tampony są bardziej dopasowane do kształtu penisa, niż pochwy. Zdziwieni? Ja w zasadzie nie. Jeśli to nie jest najlepszy obraz patriarchatu, to nie wiem, co mogłoby nim być.” Kobietom najwyraźniej udało się opracować coś lepszego (ale wciąż opartego na tym samym pomyśle) dopiero po 92 latach, więc najwyraźniej tampon stworzony przez tego okropnego patriarchalnego mężczyznę sprawdzał się dość dobrze. Fajnie byłoby również ograniczyć seksizm wylewający się z artykułu lub chociażby uargumentowanie dlaczego mężczyzna nie może wymyślić czegoś dla kobiet („kobieta” taka nazwa na „osobę menstruującą”). Ewentualnie autorka tego artykułu powinna natychmiast wyrzucić wiele rzeczy codziennego użytku, bo przecież ich część wymyślił mężczyzna, a w myśl seksistowskiego wydźwięku artykułu jeśli coś wymyśla mężczyzna, a korzysta kobieta, to jest to okropny patriarchat.
Odpowiedz
4Zgadzam się2Nie zgadzam się