Stworzyła tampony, które odpowiadają kobiecej anatomii. Te, które dobrze znacie, wymyślili mężczyźni
Wiedzieliście, że pierwowzorem pierwszego tamponu była prezerwatywa?
Nie wiem, jak wy, ale ja bardzo długo myślałam, że tampony zostały wymyślone przez kobietę. Cóż, niestety i tutaj mężczyźni stwierdzili, że wiedzą lepiej, jak wygląda nasza anatomia i co może nam pomóc w trakcie miesiączki.
Podobne
- Urlop menstruacyjny w krakowskim SPA: "Warto tworzyć świat taki, w jakim chce się żyć"
- Sprawdziłam, ile wydałabym w ciągu całego swojego życia na tampony - to TYSIĄCE złotych
- Co mężczyźni wiedzą o tamponach? "Wystarczy jeden na cały okres"
- 10 irytujących rzeczy, które uczniowie robią na zajęciach online
- Majtki menstruacyjne Sis Underwear - czy było warto?
Pierwszy tampon z aplikatorem został opatentowany w 1929 roku przez Earle’a Haas’a i to dzięki… prezerwatywom. Zanim Haas zainteresował się produktem, niejaki John Williamson postanowił wykonać kilka otworów w prezerwatywie i wypełnić ją materiałem z podpasek. Tak powstał pierwszy prototyp, a więcej o historii tamponów przeczytacie tutaj.
Tampony idealne dla osób menstruujących
Wychodzi na to, że tampony są bardziej dopasowane do kształtu penisa, niż pochwy. Zdziwieni? Ja w zasadzie nie. Jeśli to nie jest najlepszy obraz patriarchatu, to nie wiem, co mogłoby nim być. Czasy się na szczęście zmieniają i dlatego musicie poznać Nadya Okamoto i jej "motylkowe" tampony.
Nadya jest absolwentką Harvardu, osobą queer i współzałożycielką organizacji Period, która walczy z ubóstwem menstruacyjnym. Swoją wiedzą dzieli się także na TikToku np. edukując o różnych odcieniach krwi menstruacyjnej, walcząc ze stygmatyzacją miesiączki i pokazując swoje najnowsze, lepsze tampony.
Gdy spojrzycie na jej filmik, zobaczycie na czym polega różnica. Tampony zaprojektowane przez tiktokerkę nie otwierają się cylindrycznie, tylko na boki, tworząc coś w rodzaju skrzydeł motyla. Ich noszenie jest więc bardziej komfortowe dla osób menstruujących.
Pomyślała o wszystkim
Nadya zadbała też o ekologiczny aspekt swojego projektu. Tampony są wykonane z bawełny organicznej i biodegradują się w przeciągu 12 miesięcy. Aplikatory nadają się do recyklingu, a materiały są kompostowalne. Dziewczyna zapewnia, że firma jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.
Nie wiem, jak was, ale mnie bardzo przekonują tampony stworzone przez Okamoto. Jestem ciekawa, czy nasze rodzime marki też zainteresują się jej rozwiązaniem i zaczną projektować "motylkowe" tampony. W każdym razie na pewno zachęcam do zaobserwowania dziewczyny, bo przekazuje naprawdę porządną wiedzę!
Źródło: The Atlantic, Buzzfeed.com
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu