menstruacja

Urlop menstruacyjny w krakowskim SPA: "Warto tworzyć świat taki, w jakim chce się żyć"

Źródło zdjęć: © Materiały własne red. Vibez, canva, Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,16.09.2021 17:35

Bezpłatny urlop menstruacyjny w końcu pojawia się w Polsce. Bierzcie przykład z krakowskiego SPA Verde Massage & Beauty!

Płatny urlop menstruacyjny – to coś, o czym marzy chyba każda menstruująca osoba. Czasem nawet możliwość wzięcia chociaż jednego takiego dnia, mogłaby zmienić na lepsze życie wielu z nas. Wie o tym każdy, kto co miesiąc musi mierzyć się z wszelkiego rodzaju okresowymi dolegliwościami – i nie mam tu na myśli tylko bólu brzucha.

Do tej pory mogliśmy jedynie zazdrościć innym krajom takiego empatycznego i rozsądnego podejścia do osób pracujących. W Japonii wprowadzono chociażby takie rozwiązanie już w 1947 roku. Na jeden dzień wolnego podczas okresu mogą liczyć mieszkanki Korei Południowej. Urlop menstruacyjny przysługuje też np. pracowniczkom firmy Nike czy Zomato.

Urlop menstruacyjny w Polsce

W Polsce na takie rozwiązanie jako jedna z pierwszych zdecydowała się marka PLNY LALA. Osoby menstruujące, które tam pracują, mogą wziąć jeden dzień wolnego, jeśli czują się źle podczas okresu. Teraz zdecydowała się na to kolejna firma.

trwa ładowanie posta...

Krakowski salon SPA "Verde Massage & Beauty" poinformował na swoim Instagramie, że wszystkie pracownice otrzymały nowy benefit pracowniczy. Każdej z nich będzie przysługiwał płatny urlop menstruacyjny.


"W Verde pracują same kobiety. Pod względem naszej fizjologii jesteśmy zupełnie zwyczajne. Potrzebujemy spać, jeść, odpoczywać, co miesiąc każda z nas ma okres. Menstruacja to bardzo indywidualny stan. Od niespożytej energii, przez złość, zmęczenie, ból brzucha i zawroty głowy".

Stawiają na zaufanie

W odpowiedziach na pytania na Instastories mogliśmy przeczytać, że firma nie obawia się, że pracownice będą ich oszukiwały – chcą tworzyć markę opartą na zaufaniu. Poza tym uważają, że taki urlop jest prawem każdej kobiety i zdają sobie sprawę z tego, jak bolesne bywają nasze okresy.


"Nie, nie zamierzamy tego kontrolować z kalendarzem, nie potrzebujemy być poinformowane z tygodniowym wyprzedzeniem, nie prosimy o zaświadczenia od lekarza. Jeśli jesteś Verde Girls, a czujesz się źle i menstruujesz, po prostu zadzwoń. Spróbujemy znaleźć dla Ciebie zastępstwo na ten dzień, przejmiemy Twoje zabiegi"

Zwrócono też uwagę na to, jak jesteśmy traktowane w zasadzie od dziecka. Ta niewiara w ból okresowy od razu przypominała mi też o lekcjach WF-u, na których owszem, można było zgłosić niedyspozycję, ale tylko raz na cały semestr. Inaczej trzeba było mieć usprawiedliwienie w dzienniczku. Nasz ból może być tylko wymyślony i jak zwykle przesadzamy, prawda?


"Bardzo często jest tak, że dziewczynki od małego są uczone zagryzania zębów i nie zwracania uwagi na własne potrzeby tylko potrzeby innych ludzi. Więc jest tak, jest mnóstwo kobiet, które nie skarżą się, ale wykonują swoją pracę w bólu, pomimo tego, że w ten dzień potrzebują odpoczynku".

VERDE massage & beauty
VERDE massage & beauty (Instagram.com, VERDE massage & beauty)
VERDE massage & beauty
VERDE massage & beauty (Instagram.com, VERDE massage & beauty)

Mamy nadzieję, że więcej firm pójdzie w ich ślady. Najlepiej by było, gdyby takie prawo do urlopu przysługiwało każdej kobiecie i było wpisane w kodeks pracy. W końcu to, że miesiączkujemy nie jest naszym wyborem, ani jakąś zachcianką. Pewnie gdyby to mężczyźni raz w miesiącu musieli znosić takie bóle, już dawno obowiązywałoby nas odpowiednie prawo do urlopu.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 62
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Jesli kobieta zarabia 120 tysiecy rocznie, to za 365-52*2-26-12 (liczba weekendow w roku, dni urlopu oraz dni ustawowo wolnych), czyli w przyblizeniu za 220dni, co daje stawke 545zl na dzien. Jesli natomiast doszloby do kolejnych 25dni wolnych to stawka za dzien pracy rosnie do 615zl. Natomiast gdyby urlopu bylo 50 dni to nagle stawka za dzien roboczy wzroslaby do prawie 710zl. Wiec aby zarabiac dalej te 545zl za 170 dni pracy stawka roczna musialaby zmalec do okolo 92750 Innymi slowy przy 4 dniach dodatkowego urlopu w miesiacu stawka z 10tysiecy spadlaby do lekko ponad 7700zl aby utrzymac taki sam zarobek za dzien pracy.
Odpowiedz
1Zgadzam się2Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)