Steez jeszcze 2 lata temu promował WWF, a teraz na Instagramie promuje NFT ¯\_(ツ)_/¯
DJ Steez pochwalił się na swoim Instagramie nowym (koszmarnie nieekologicznym) eksponatem, czyli H∀PE NFT. Tylko problem jest taki, że wcześniej przy współpracy z WWF mówił o obumierającym środowisku.
Czym jest NFT? Obecnie jest niezrozumiałym dla wielu konceptem, który służy straszeniu dziadków i babć. Coś jak kiedyś Baba Jaga czy Czarna Wołga, tylko nie na dzieci, a dorosłych. Jakkolwiek byśmy tego nie określili, pewne jest to, że NFT, a raczej (uproszczając do maksimum) kryptowaluta powiązana z NFT, czyli Ethereum, jest prądożerna jak diabli. A skąd pochodzi energia? W głównej mierze z nieekologicznych i zatruwających środowisko surowców.
Podobne
- Katastrofa na rynku NFT. Obrót tokenami spadł o 97 procent
- Kołcz Majk znalazł nowy sposób zarabiania na ludzkiej głupocie - wypuścił kolekcję NFT z osiołkami
- LINKIDOLLS, czyli NFT od Marty Linkiewicz. Oczy mnie trochę bolą od tych lalek
- MartiRenti NIE zarobiła miliona na NFT "miłości". Teraz przeprasza
- Prawie 2 miliony złotych za STAREGO MEMA? Hit sprzedany jako NFT
Co się może zmienić w tej materii? O tym za chwilę. Najpierw o DJ Steezie, który ostatnio pochwalił się nowym nabytkiem:
Steez pokazał NFT i rozpętało się (uzasadnione) piekiełko
DJ Steez, ½ grupy PR0BL3M, pochwalił się nowym elementem kolekcji, NFT H∀PE, czy też HAPE. Posiadacz NFT jak każdy inny, prawda? Nie do końca.
Cofnijmy się do kwietnia 2019 roku. Wtedy powstał kawałek "VI katastrofa" stworzony wraz z WWF.
Tekst utworu "VI katastrofa", który traktuje o wyniszczonym przez człowieka świecie i obumierającym środowisku, powstał na podstawie przygotowanego przez WWF i BCG raportu "2050 Polska Dla Pokoleń". Raport zawiera dwa scenariusze - lepszy i gorszy. Każdy z nich zależy od działań, jakie już teraz podejmiemy jako społeczeństwo we wszystkich obszarach naszego funkcjonowania, które mają wpływ na środowisko [...]
PRO8L3M - VI katastrofa
Czyli najpierw WWF, a potem NFT
Fanom nie spodobał się taki obrót spraw. Najpierw tworzenie przekazu o tym, że musimy dbać o planetę, a potem chwalenie się nowym NFT.
Fani pamiętający piosenkę mają prawo być zawiedzeni. Ot, wcześniej słuchali o tym, że świat się zaraz rozpadnie na pół, a teraz dostają promocję energochłonnego NFT na Instagramie. To jakby promować weganizm, a potem wrzucać fotkę ogromnego burgera z wołowiny. Oraz w dodatku przekonywać, że "auta są tak samo złe dla środowiska jak krowy".
Raper wspominał o zmianie w ETH
W ogromnym skrócie - znowu, bo nie chcę nikogo zamęczać - w najbliższych miesiącach (chociaż i to jest odkładane) ma zostać wprowadzony PoS w miejsce PoW. Oznacza to w jakimś stopniu pominięcie energożrącego procesu wydobywania kryptowalut. Ergo, mniej energii zostanie zużyte do kopania ETH, więc i NFT będzie przyjaźniejsze dla środowiska.
Jeżeli ETH wprowadzi PoS, to zużycie energii może spaść o kilkadziesiąt, nawet 99,5 proc. Naturalnie, jeżeli do tego dojdzie. Obecnie niektóre krypto zużywają tyle energii, ile mały kraj. W tej chwili NFT nie są okej dla środowiska i są niczym innym, jak tylko energochłonną ciekawostką.
Reasumując
Zaznaczę: spoko, jeżeli ktoś chce promować NFT, to niech to robi. Za jakiś czas, gdy ten twór trochę się ustabilizuje i nabierze (wirtualnych) kształtów, może być to idealne narzędzie dla artystów. W tym momencie, gdy ETH jest tak energochłonne, sens takich tokenów się rozmywa.
W tej sprawie chodzi też o prostą rzecz: niech taka osoba jak Steez będzie konsekwentna w swoich wyborach. To samo spotkało Kasię Babis, która najpierw ostro krytykowała fast-fashion, a potem… reklamowała Zalando. I dokładnie to samo odwalił WWF kilka dni temu. Tak, WWF zaczął sprzedawać NFT, aby zdobyć fundusze na ekologię.
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół