Smog szkodzi zdrowiu

Smog szkodzi bardziej niż myśleliśmy. Dane WHO niedoszacowane?

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Anna RusakAnna Rusak,28.12.2023 07:00

Badania przeprowadzone przez naukowców z McGill University w Kanadzie powinny poważnie niepokoić. Okazuje się, ze nawet względnie niskie zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Smog zabija więcej osób niż przypuszczaliśmy.

O tym, że zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na nasze zdrowie, wiemy od lat. Naukowcy udowodnili, że powoduje ono rozwój raka płuc nawet u niepalących i doprowadza do zmian w mózgach dzieci.

Najnowsze badania, które zostały przeprowadzone w Kanadzie, czyli jednego z najmniej zanieczyszczonych cząsteczkami PM2,5 krajów świata, mogą nas jednak poważnie niepokoić. Okazuje się, że nawet niskie stężenia tych zanieczyszczeń negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Nawet mało zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na nasze zdrowie

Zespół badaczy z McGill University przeprowadził badania jakości powietrza w Kanadzie, które zostały opublikowane na łamach magazynu "Science Advances". Naukowcy przenalizowali dane dotyczące stanu powietrza na przestrzeni 25 lat, badając przy tym zdrowie mieszkańców tego państwa.

Kanada to według naukowców idealne miejsce do takich badań ze względu na to, że zanieczyszczenia powietrza są w nim relatywnie niskie. Niestety, ich wnioski nie są zbyt optymistyczne. Przeprowadzona analiza pokazała, że nawet małe ilości cząsteczek PM2,5 w powietrzu negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

trwa ładowanie posta...

Więcej śmierci przez zanieczyszczone powietrze

Według badaczy, dane WHO, które mówią o tym że na świecie rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera ponad 4,2 mln osób, są niedoszacowane. Powinniśmy do nich dodać mniej więcej 1,5 mln dodatkowych zgonów rocznie.

- Odkryliśmy, że stężenie cząstek PM2.5 na zewnątrz może na świecie odpowiadać za 1,5 mln dodatkowych zgonów rocznie. To dlatego, że negatywnie działają już przy bardzo niskim stężeniu, którego wcześniej nie brano pod uwagę - powiedział cytowany przez "PAP" prof. Scott Weichenthal, główny autor pracy opublikowanej na łamach "Science Advances".

To oczywiście nie koniec badań nad stanem powietrza. Naukowcy chcą sprawdzić, jakie cząstki są bardziej szkodliwe i co w ich składzie tak negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Na szczęście WHO i Unia Europejska coraz aktywniej walczą ze smogiem.

trwa ładowanie posta...

Światowa Organizacja Zdrowia zaostrzyła normy zanieczyszczenia powietrza, zmniejszając dopuszczalną normę pyłu PM2,5 o 40 proc. - z 25 mikrogramów PM2,5 na metr sześcienny na 15 mikrogramów PM2,5 na metr sześcienny. Z kolei UE również planuje takie zmiany dotyczące norm i zamierza umożliwić obywatelom pozywanie państw, które nie będą ich przestrzegały. Jak podkreśla prof. Weichenthal, takie zmiany mogą być ważniejsze dla naszego zdrowia, niż mogłoby się wydawać.

– Najważniejszy wniosek z naszego badania jest taki, że globalne korzyści zdrowotne z wprowadzenia nowych wytycznych WHO będą prawdopodobnie dużo większe, niż mogło się wydawać – mówi prof. Weichenthal.

trwa ładowanie posta...

Źródło: PAP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Arek,zgłoś
Niestety smog w naszym kraju jest okropny. Pochodzę ze Śląska, ale przeprowadzka na Pomorze to było zbawienie. I tak nie jest dobrze na dworze, bo czuć ten przekroczone normy, ale jest od 3 do iluś tam razy lepiej. W domu to i tak od samego początku stale działa oczyszczacz powietrza z Truelife. Tylko po filtrach widać ile to przyniosło dobrego.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się