Smog upośledza rozwój dzieci

Przerażające wyniki. Smog upośledza rozwój mózgu u dzieci

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Anna RusakAnna Rusak,19.12.2023 07:00

Szokujące wyniki badań naukowców z Barcelony nie pozostawiają złudzeń. Smog wpływa negatywnie na mózg dziecka, upośledzając niektóre jego rejony. Może mieć związek z rozwojem depresji. A to dopiero początek listy.

Zanieczyszczone powietrze szkodzi naszemu zdrowiu, co potwierdziły ostatnie badania naukowców. Udowodniono, że wpływa na rozwój raka płuc i wywołuje szkodliwe mutacje w organizmach.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Barcelony pokazują, że zanieczyszczone powietrze może wywoływać trwałe zmiany w mózgu dzieci.

Smog szkodzi naszym mózgom

W czasopiśmie naukowym "Environmental Pollution" zostały właśnie opublikowane badania, które przeprowadził zespół ekspertów z Barcelona Institute for Global Health. Naukowcy chcieli sprawdzić, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na mózgi najmłodszych.

Smog upośledza rozwój mózgu u dzieci
Smog upośledza rozwój mózgu u dzieci (Vibez.pl)

W badaniu udział wzięło ponad 3,5 tys. dzieci. Naukowcy co miesiąc, aż do ukończenia przez najmłodszych ośmiu lat i sześciu miesięcy, sprawdzali, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na ich mózgi.

Kluczowa w badaniu była istota biała w mózgu, która zapewnia łączność między różnymi jego obszarami. Tę łączność można zmierzyć dzięki obserwacji jej mikrostruktury. Naukowcy po badaniach stwierdzili, że nieprawidłowa struktura istoty białej wiąże się z chorobami psychicznymi, m.in. z depresją.

Na smog narażone są nawet nienarodzone dzieci

Badanie pokazało, że im bardziej przed ukończeniem 5. roku życia dzieci narażone są na działanie smogu i innych zanieczyszczeń powietrza, tym bardziej zmienia się struktura ich mózgu. Co więcej, na ich szkodliwy wpływ narażone są nawet jeszcze nienarodzone dzieci.

- Jednym z ważnych wniosków z tego badania jest to, że mózg niemowlęcia jest szczególnie podatny na skutki zanieczyszczenia powietrza nie tylko w czasie ciąży, jak wykazano we wcześniejszych badaniach, ale także w dzieciństwie - powiedziała, cytowana przez "Independent", Anne-Claire Binter, badaczka ISGlobal, współautorka badania.

trwa ładowanie posta...

To nie koniec złych wieści. Badacze udowodnili również, że stężenie cząsteczek zanieczyszczonego powietrza wpływa na rozwój struktury zwanej skorupą, która uczestniczy m.in. w procesach kontroli ruchów czy uczeniu się.

Skorupa powiększała się wraz ze wzrostem stężenia zanieczyszczonych cząsteczek, a na takie negatywne działanie szczególnie narażone są dzieci w pierwszych dwóch latach życia. Większy rozmiar skorupy, według badaczki Anne-Claire Binter, towarzyszy często niektórym zaburzeniom psychicznym w tym schizofrenii i autyzmowi.

Jeśli więc dalej nie przejmujecie się słowami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i podzielacie zdanie ojca Andrzeja Dudy, to mamy dla was złe wieści. Smog i zanieczyszczone powietrze naprawdę może odbić się nie tylko na waszym zdrowiu, ale i  rozwoju mózgów waszych dzieci.

Źródło: The Independent

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 7
SmogSzkodzi,zgłoś
Po prostu cząsteczki metali ciężkich ze smogu uszkadzają,nanocząsteczki itp,każdy dym szkodzi...Obejrzyjcie wykład o nich od dwóch Pań profesor z uczelni,jest na youtubie.Powinien Wam wyskoczyć jak wpiszecie "wykład o nanocząsteczkach" tam też jest o smogu.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Nie ok,zgłoś
Hmmm.... Trucizna z powietrza uszkadza mózgi najmłodszych..... A tiomersal czy alumunium bezpośrednio wstrzykiwane w malutkie ciałka nie uszkadzają.... Hmm.... Mam poważny dysonans poznawczy.
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
No. Jak za czasu nerona pito z olowianych naczyn, tak teraz wdycha sie olow. Skutek ten sam - metale ciezkie pozostaja w organizmie z ciezkimi skutkami. Ot i tyle do przodu nasza biedna epoka....ze wnioskow po 2 lat nie wyciagnieto. A przecue,, lata czy dekady temu w ameryca poludniowej jesli sie nie myle wynaleziono tanie ekologiczne paliwo ktore zdlawiono w zarodku bo koncerny byly juz rozwiniete no i zagrozenie bylo. To teraz zagrozenie wdychanym olowiem itp. Mamy wszyscy wlacznie z szefami dziecmi i wnokami koncenowych rodzin. Witlkie dzieki biedni pazerni bogacze...
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 5