Przerażające wyniki. Smog upośledza rozwój mózgu u dzieci
Szokujące wyniki badań naukowców z Barcelony nie pozostawiają złudzeń. Smog wpływa negatywnie na mózg dziecka, upośledzając niektóre jego rejony. Może mieć związek z rozwojem depresji. A to dopiero początek listy.
Zanieczyszczone powietrze szkodzi naszemu zdrowiu, co potwierdziły ostatnie badania naukowców. Udowodniono, że wpływa na rozwój raka płuc i wywołuje szkodliwe mutacje w organizmach.
Podobne
- Naukowcy: Nawet połowie narodzin martwych dzieci winny jest smog
- Smog szkodzi bardziej niż myśleliśmy. Dane WHO niedoszacowane?
- Kobiety w ciąży zagrożone. Naukowcy odkryli chemikalia w ich krwi
- Kaczyński się myli. Niepalący też chorują na raka płuc. Naukowcy winią... powietrze
- Spaliny silników Diesla uszkadzają mózg. Tak korki wpływają na zdrowie
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Barcelony pokazują, że zanieczyszczone powietrze może wywoływać trwałe zmiany w mózgu dzieci.
Smog szkodzi naszym mózgom
W czasopiśmie naukowym "Environmental Pollution" zostały właśnie opublikowane badania, które przeprowadził zespół ekspertów z Barcelona Institute for Global Health. Naukowcy chcieli sprawdzić, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na mózgi najmłodszych.
W badaniu udział wzięło ponad 3,5 tys. dzieci. Naukowcy co miesiąc, aż do ukończenia przez najmłodszych ośmiu lat i sześciu miesięcy, sprawdzali, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na ich mózgi.
Kluczowa w badaniu była istota biała w mózgu, która zapewnia łączność między różnymi jego obszarami. Tę łączność można zmierzyć dzięki obserwacji jej mikrostruktury. Naukowcy po badaniach stwierdzili, że nieprawidłowa struktura istoty białej wiąże się z chorobami psychicznymi, m.in. z depresją.
Na smog narażone są nawet nienarodzone dzieci
Badanie pokazało, że im bardziej przed ukończeniem 5. roku życia dzieci narażone są na działanie smogu i innych zanieczyszczeń powietrza, tym bardziej zmienia się struktura ich mózgu. Co więcej, na ich szkodliwy wpływ narażone są nawet jeszcze nienarodzone dzieci.
- Jednym z ważnych wniosków z tego badania jest to, że mózg niemowlęcia jest szczególnie podatny na skutki zanieczyszczenia powietrza nie tylko w czasie ciąży, jak wykazano we wcześniejszych badaniach, ale także w dzieciństwie - powiedziała, cytowana przez "Independent", Anne-Claire Binter, badaczka ISGlobal, współautorka badania.
To nie koniec złych wieści. Badacze udowodnili również, że stężenie cząsteczek zanieczyszczonego powietrza wpływa na rozwój struktury zwanej skorupą, która uczestniczy m.in. w procesach kontroli ruchów czy uczeniu się.
Skorupa powiększała się wraz ze wzrostem stężenia zanieczyszczonych cząsteczek, a na takie negatywne działanie szczególnie narażone są dzieci w pierwszych dwóch latach życia. Większy rozmiar skorupy, według badaczki Anne-Claire Binter, towarzyszy często niektórym zaburzeniom psychicznym w tym schizofrenii i autyzmowi.
Jeśli więc dalej nie przejmujecie się słowami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i podzielacie zdanie ojca Andrzeja Dudy, to mamy dla was złe wieści. Smog i zanieczyszczone powietrze naprawdę może odbić się nie tylko na waszym zdrowiu, ale i rozwoju mózgów waszych dzieci.
Źródło: The Independent
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku