Weganie apleują do ministry zdrowia

Weganie apelują do ministry zdrowia. Żądają zmian w szpitalnych posiłkach

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
01.02.2024 14:30

Weganie stworzyli internetową petycję do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Podczas pobytu w szpitalach wielu z nich nie może przyjmować pokarmów ze względu na niezgodność diety.

Zmiany na lepsze, które mają dokonać się w posiłkach serwowanych w polskich szpitalach to temat, który ciągnie się od lat. Ostatni raz jeszcze we wrześniu 2023 r. PiS zapowiedział start programu "Dobry Posiłek", który miał poprawić jakość dań w placówkach.

W internecie krążą zdjęcia "smakowitych" dań prosto ze szpitalnych stołówek. Wątpliwości może budzić zarówno ich wygląd, przypuszczalny smak, jak i kwestia wielkości porcji czy dopasowanie diety do potrzeb pacjenta (lekka, bezglutenowa itp). Obecnie w wielu szpitalach publicznych jest dostępna opcja wegetariańska. Weganie z kolei są raczej zdani wyłącznie na siebie. Nieliczne placówki w Polsce oferują pacjentom dietę roślinną.

Veganie apelują do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny
Veganie apelują do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny (canva)

Weganie apelują do ministry zdrowia

Warto zauważyć, że często publiczne placówki nie spełniają oczekiwań osób o "niestandardowej" diecie, czyli po prostu innej niż ta, zawierająca mięso. Bywa, że nawet jeśli posiłki wege są dostępne, to są one po prostu ubogie. Należy podkreślić, że kuchnia wegetariańska czy wegańska nie jest trudna ani nawet wymyślna. Wystarczy chcieć, żeby zaproponować coś smaczniejszego i bardziej odżywczego niż ryż i mrożone warzywa.

Weganie zdecydowali się zaapelować do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny z KO.

Nie wszystkie placówki zapewniają dostęp do wegańskich posiłków. Wpływa to negatywnie na stan odżywienia i zdrowia pacjentów, zwłaszcza podczas dłuższych hospitalizacji. Problem dotyczy przede wszystkim szpitali z własną kuchnią, rzadziej tych, które korzystają z usług cateringu

- piszą autorzy petycji.

Dlaczego warto być wege?

Dieta wegańska lub wegetariańska ma korzystny wpływ na środowisko. Naukowcy udowodnili, że ta oparta na mięsie szkodzi planecie nawet dwa razy bardziej. Oprócz tego istotnym aspektem jest niehumanitarne traktowanie zwierząt, a także kwestie zdrowotne. Dieta roślinna zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób, ponieważ niska konsumpcja tłuszczy nasyconych i duże spożycie warzyw, owoców, orzechów czy roślin strączkowych wpływa m.in. na niski cholesterol.

Zapewnienie posiłków roślinnych może skutecznie pomóc w walce z chorobami przewlekłymi, a także zachęcić pacjentów hospitalizowanych do przyjęcia zdrowych nawyków żywieniowych i poprawy zrównoważonego rozwoju systemów żywnościowych. Z tego powodu wnioskujemy o wprowadzenie przepisów zapewniających możliwość wyboru diety wegańskiej we wszystkich publicznych szpitalach w Polsce

- podkreślają autorzy petycji.

Apel do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny można podpisać na stronie zostanwege.pl.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 5