lifestyle
Chcesz studiować influencing? Rekrutacja już w listopadzie
Uczennice nie mogą nosić spodni

Sytuacja z rodzaju "XD" w łódzkiej szkole. Spodnie galowe nie dla dziewczyn

Źródło zdjęć: © Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,28.10.2021 12:21

Statut szkoły podstawowej nr 45 w Łodzi nakazuje uczennicom ubierać się na szkolne uroczystości w białą bluzkę oraz ciemną spódnicę lub sukienkę. Organizacja zajmująca się prawami uczniów poprosiła kuratorium o zbadanie legalności tych zapisów.

Kto przypomni datę, gdy szkoła stała się instytucją, która wyrokuje, co można, a czego nie wolno ubierać? Ja sobie tego nie przypominam, niemniej jednak w statucie szkoły podstawowej nr 45 w Łodzi widnieją wytyczne, które określają, jak uczniowie muszą się stroić na szkolne uroczystości. Powiedzieć, że są to kontrowersyjne zasady, to jak nic nie powiedzieć...

Emocje wywołuje paragraf 49 statutu łódzkiej podstawówki. Podpunkt 2 tego paragrafu zobowiązuje uczniów placówki do ubierania się na szkolne uroczystości w strój galowy. Autorzy dokumentu nakazują dziewczynom noszenie białej bluzki oraz ciemnej spódnicy lub sukienki, natomiast chłopcy mają nosić białą koszulę i ciemne, długie spodnie lub garnitur.

Statut SP nr 45 w Łodzi
Statut SP nr 45 w Łodzi (Statut SP nr 45 w Łodzi)

Wniosek o zbadanie sprawy przez kuratorium

Stowarzyszenie Umarłych Statutów (SUS) uznało podpunkt 2 statutu SP nr 45 w Łodzi uznało za nielegalny i dyskryminujący. SUS to organizacja, która upowszechnia wiedzę na temat praw ucznia, interweniuje w sytuacjach, gdy prawa ucznia są łamane oraz wnioskuje do kuratorium o kontrolę, gdy sytuacja tego wymaga. W woj. łódzkim kilka interwencji SUS zakończyło się zaleceniem modyfikacji statutu po kontroli kuratorium.

Współczesne kanony kultury kreują mnogość strojów galowych i dlatego ograniczenie strojów galowych jedynie do "białej bluzki", "ciemnych długich spodni lub spódnicy/sukienki" jest nieproporcjonalne do celu w postaci zapewnienia podniosłego charakteru danej uroczystości. Niezrozumiałe jest także zróżnicowanie wymaganego stroju w zależności od płci, co m.in. powoduje, że kobiety nie mogą założyć spodni. Ograniczenie to jest dyskryminujące i całkowicie nieuzasadnione

- Stowarzyszenie Umarłych Statutów

Szkoła uzasadnia kontrowersyjne zasady ubioru

Małgorzata Zwolińska, dyrektorka SP nr 45 w Łodzi, w odpowiedzi na pytania mediów zakomunikowała, że zasady ubierania się uczniów placówka ustaliła zgodnie z Prawem oświatowym.

Zasady dotyczące codziennego stroju są bardzo liberalne. Dziewczynki mogą chodzić, i oczywiście chodzą do szkoły, także w spodniach. Wymogi dotyczące stroju, w tym rodzaju i kolorystyki stroju galowego, zostały ustalone w trybie uzgodnień całej społeczności szkolnej: nauczycieli, uczniów, rodziców. W podobnym trybie mogą zostać wprowadzone ewentualne zmiany

- Małgorzata Zwolińska

Kuratorium... potwierdza legalność zapisów

W środę 27 października łódzkie kuratorium wydało stanowisko, w którym potwierdziło, że zapisy statutu SP nr 45 w Łodzi są zgodne z prawem.

Czy cała ta sytuacja brzmi jak ponury żart rodem z dystopijnego filmu, którego reżyserem mógłby zostać ktoś o nazwisku Czarnek? Tak, dlatego to nagłaśniamy i pytamy, co Wy o tym sądzicie?

Źródło: Dziennik Łódzki

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
uggla,zgłoś
Czemu wszystkiemu są winne dziewczyny i kobiety? To jest tak chory trend, że szkoda słów. Jeszcze dojdzie do sytuacji jak w Indiach, Chinach i niektórych państwach, gdzie dominuje islam, że dziewczynki są mordowane przy urodzeniu i jest na to niestety ciche przyzwolenie społeczeństwa.
Odpowiedz
2like0dislike
Komentarze (1)
arrow
Kolega Ignacy: "Co może być gorszego? Musielibyśmy się mordować chyba"