Kraków zapewni w szkołach darmowe tampony i podpaski

Kraków zapewni w szkołach darmowe tampony i podpaski w ramach akcji "Różowa Skrzyneczka"

Źródło zdjęć: © Facebook
Michał DziedzicMichał Dziedzic,29.03.2021 10:50

Inicjatorzy akcji społecznej "Różowa Skrzyneczka" chcą walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić uczennicom komfort. Kraków to kolejne duże miasto, które dołączyło do akcji.

O problemie jakim jest ubóstwo menstruacyjne (ograniczenie dostępu produktów higienicznych ze względu na sytuację materialną) zaczyna się coraz więcej mówić. Kilka miesięcy temu Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie z darmowym dostępem do podpasek i tamponów. W Polsce na takie kroki rządu przyjdzie nam pewnie jeszcze trochę poczekać, ale na szczęście są akcje społeczne, dzięki którym wsparcie dla kobiet uda się zapewnić szybciej. Jedną z nich jest "Różowa Skrzyneczka", której inicjatorzy walczą o to, by bezpłatne podpaski znajdowały się w szkołach podstawowych i średnich, a także w bursach i internatach.

Akcja objęła już prawie 400 miejsc w całej Polsce, które można znaleźć tutaj. Teraz przyłączył się do niej Kraków. Miasto zamierza zainstalować skrzyneczki w ponad 200 placówkach edukacyjnych! Urząd zapowiedział, że na zakup środków do "różowych skrzyneczek" zostaną zagwarantowane odpowiednie fundusze.

trwa ładowanie posta...

Chcemy zapewnić uczennicom komfort w czasie edukacji i zagwarantować powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej. Naszym celem jest także edukowanie w tym temacie, tworzenie bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni szkolnej i budowanie solidarności - powiedziała Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.

Badania pokazują, że ponad 1/5 dziewczynek w Polsce opuszcza zajęcia w szkole ze względu na brak dostępu do środków higieny osobistej. Z kolei 10% nie wychodzi w tym czasie z domu. Miejmy nadzieję, że dzięki takim akcjom niebawem się to zmieni...

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0