Czarnoskóre osoby o życiu w Polsce

"Jesteśmy czarni w Polsce". Komu wolno narzekać na nasz kraj?

Źródło zdjęć: © @canva
Marta Grzeszczuk,
22.01.2024 16:00

Wiralowy filmik z TikToka stał się pretekstem do ksenofobicznych i rasistowskich komentarzy. Czy osoby czarnoskóre maja prawo do narzekania na życie w Polsce?

W mediach społecznościowych dużo emocji budzi wiralowy film z TikToka opublikowany przez użytkowniczkę @ilabaks. Krótkie nagranie wywołało mnóstwo rasistowskich i ksenofobicznych reakcji. Z drugiej strony dostało również dużo wyrazów zrozumienia i sympatii.

Czarne osoby o swoich doświadczeniach w Polsce

trwa ładowanie posta...

Nagranie powstało w konwencji popularnego trendu na TikToku. Polega na opowiadaniu o jakiejś konkretnej grupie, zaczynając zdania od formułki: "Jesteśmy..." lub "Oczywiście, że...". Filmiki z jednej strony są skupione na żartobliwym potwierdzeniu stereotypów, z drugiej pokazują też indywidualne doświadczenia związane z przynależnością do konkretnej grupy.

Bohaterki i bohater filmiku opowiadają o tym, z czym wiąże się dla nich bycie osobą czarnoskórą w Polsce. Mówią m.in. "Jesteśmy czarni w Polsce. Oczywiście, że nie możemy wyjść z domu w Dzień Niepodległości" czy "Jesteśmy czarni w Polsce. Oczywiście, że ludzie zakładają, że nie mówimy po polsku". Nagranie kończy się wypowiedzią: "Jestem czarny w Polsce. Oczywiście, że dostaję prywatne wiadomości z pytaniem, jak duży jest mój...".

Narzekanie ponad podziałami

trwa ładowanie posta...

Filmik z TikToka został opublikowany na portalu X przez anglojęzyczny profil @radiogenowa rozpowszechniający treści ksenofobiczne. Został opatrzony opisem "Te osoby mieszkają w Polsce, ale bardzo źle się o niej wypowiadają". Pod postem nastąpił łatwy do przewidzenia wylew ksenofobii i rasizmu z różnych stron świata.

Post poszerował użytkownik @anietotylkoja z komentarzem: "Są idealnie zintegrowani z polską kulturą narzekania na wszystko w kraju, dajcie im spokój". Pod tym postem nastąpiła z kolei integracja wielu europejskich nacji, które uważają narzekanie na swój kraj za element narodowej tożsamości.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 17
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 26
  • emoji smutek - liczba głosów: 6
  • emoji złość - liczba głosów: 12
  • emoji kupka - liczba głosów: 87
Rubi,zgłoś
Kij mnie obchodzi jaki jesteś. To twoja sprawa. Nic do Ciebie nie mam dopóki: Jesteś ok, jesteś szczery, nie walisz ze mną w Ch przy każdej okazji, jesteś uczciwy, nie ściemniasz mi, Mówisz jak jest. Możesz być z Marsa, Wenus, z drzewa Sandałowego, z pobliskiej cukierni, z magla na Wielkopolskiej, z polecenia pani Basi, albo z Atlantydy. Mam to w tyle. To twój problem skąd jesteś, jak sobie z tym radzisz i jakie to ma konsekwencje dla innych. Powiem jakie... Żadne. Nikogo normalnego nie obchodzi nic poza tym JAKIM JESTEŚ człowiekiem. A jeśli uważasz inaczej TO TWÓJ problem nie mój - więc sprawa jest jasna TWOJE problemy rozwiązujesz TY. Nikt inny.
Odpowiedz
3Zgadzam się2Nie zgadzam się
Drogowiec,zgłoś
Asfalt powinien leżeć na ulicy
Odpowiedz
5Zgadzam się7Nie zgadzam się
Narody mają być wymieszane ,bo wtedy nie będzie nic co by ich jednoczyło przeciw globalistów wracamy do wieży Babel ( porównajcie sobię obraz wieży biblii i budynek parlamentu UE
Odpowiedz
5Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 168
Komentarze (168)
Powrót