ludzie
10 dni płatnego urlopu. Benefit dla osób transpłciowych i niebinarnych
Olivia Rodrigo oskarżona o przywłaszczenie kulturowe

Olivia Rodrigo ma przeprosić? "Mówiła jak Afroamerykanka, a nią nie jest"

Źródło zdjęć: © Vibez / Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,02.08.2021 13:44

Gwiazda młodego pokolenia została oskarżona o posługiwanie się "blaccent" (w skrócie AAVE) - jest to odmiana języka angielskiego używana przez Afroamerykanów. Czarnoskórzy fani piosenkarki są oburzeni i chcą, aby Olivia Rodrigo przeprosiła.

bFGpblfn

W ostatnich miesiącach Olivia Rodrigo była zdecydowanie na fali wznoszącej. W maju tego roku 18-letnia gwiazda pokolenia Z wydała swój debiutancki album "Sour", który został bardzo ciepło przyjęty zarówno przez fanów jak i krytyków. Krążek promowały trzy single - "Drivers License", "Deja Vu", "Good 4 U" - i każdy z nich wygenerował oszałamiające wyniki oglądalności na YouTube.

Czy dobra passa 18-latki właśnie dobiegła końca? Można tak podejrzewać, kiedy wczytamy się w najnowsze publikacje z zagranicznych portali. Czego one dotyczą? Na Twitterze ukazała się kompilacja filmów z udziałem Olivii Rodrigo, będących fragmentami jej transmisji na żywo z Instagrama. Problemem ma być nie to, co na nich widać, ale to, co na nich słychać.

bFGpblfp

Czym zgrzeszyła Olivia Rodrigo?

Olivia Rodrigo podczas rozmów na żywo z fanami na Instagramie używała takich zwrotów jak "I be trending", "emotional AF", "y'all", "imma". Jest to słownictwo pochodzące z języka Afroamerykanów (określanego jako AAVE lub "blaccent"). Olivia miała zawinić również wtedy, gdy posługiwała się "blaccent" w postach na Twitterze - pisząc "homegirl", "crine" i "yung".

AAVE nie jest uznany jako oficjalny język. Jego powstanie sięga XVII wieku i początków niewolnictwa w USA. Na plantacji bawełny brytyjscy koloniści często posługiwali się różnego rodzaju niestandardowymi dialektami języka angielskiego, a afrykańscy niewolnicy, dla których angielski był drugim językiem, najprawdopodobniej używali jego uproszczonej formy (źródło).

bFGpblfr

Czarnoskórzy fani chcą, aby Olivia Rodrigo przeprosiła

Internauci oskarżają Olivię o podwójne standardy, tłumacząc, że zawłaszczanie "blaccent" przez osoby nie-czarnoskóre jest modne, podczas gdy osoby czarnoskóre są dyskryminowane za to, że posługują się "blaccent". - Zdajesz sobie sprawę, jak wiele czarnoskórych dzieci w mojej szkole usłyszało, że niczego w życiu nie osiągną, kiedy będą mówić w ten sposób jak ty? - pisze jedna z internautek.

Olivia nie odniosła się jeszcze do całej sprawy.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Bill Gates debatuje z szurami. "Chipy w szczepionkach są BEZ SENSU"