Najnowsza kampania reklamowa KFC została oskarżona o rasizm

Jedzenie kurczaka rękami rasistowskie? Nowa reklama KFC wzbudza kontrowersje

Źródło zdjęć: © canva / canva
Weronika Paliczka,
31.08.2023 14:15

Próba ożywienia dawnego sloganu KFC "Finger licking good" skończyła się kryzysem marketingowym firmy. Zdaniem krytyków reklamy najnowszy materiał wideo marki jest rasistowski.

Kanadyjski oddział KFC postanowił wskrzesić charakterystyczny dla firmy slogan reklamowy "Finger lickin good". I choć pomysł był dobry, bo hasło jest charakterystyczne dla marki Kentucky Fried Chicken, to jego wykonanie wzbudziło wiele kontrowersji.

trwa ładowanie posta...

Dobór modeli doprowadził do oskarżeń o rasizm

Na billboardach reklamujących KFC widnieje napis "Sorry Utensils, It's Finger Lickin' Good", który można przetłumaczyć na "Wybaczcie sztućce, to jest palce lizać". Kwestię kontrowersyjną stanowi dobór modeli. Na jednym ze zdjęć widać czarnoskórego mężczyznę. Zdaniem krytyków reklamy wizerunek mężczyzny jedzącego rękami utrwala stereotypowy pogląd na osoby czarnoskóre.

Pod wpisem kierownika marketingu w kanadyjskim KFC, Azima Akhtara, pojawiły się komentarze zarzucające brak inkluzywności. Azim ujął w nim tylko wybrane przez siebie kadry. W odpowiedzi na zarzuty umieścił całą reklamę z dopiskiem "mój wcześniejszy wpis nie oddał całej różnorodności naszej najnowszej kampanii i osobiście przepraszam za to, że nie byłem bardziej uważny w moim entuzjazmie w dzieleniu się kampanią za pomocą niektórych zdjęć. Oto 60-sekundowy spot, który jest bardziej reprezentatywny dla różnorodności Kanady i naszej kreatywności".

trwa ładowanie posta...

Źródło: "Rzeczpospolita"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
LasPalmas,zgłoś
To jest tak kretyńskie i obsesyjne doszukiwania się rasizmu w każdej kampanii, że aż brak słów na ten poziom paranoi.
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się