Przez kryzys klimatyczny w Polsce będziemy chorować na malarię? Niepokojące badania
Instytut Roberta Kocha alarmuje, że niedługo Europejczycy będą musieli zmagać się z wzrostem rozprzestrzeniania się chorób tropikalnych. Winny jest kryzys klimatyczny. Malaria w Polsce jest możliwa?
Kryzys klimatyczny to nie tylko fale upałów, susze i nagłe, groźne zjawiska pogodowe. Prezes Instytutu Roberta Kocha (RKI), Lothar Wieler, przewiduje, że w Niemczech wzrośnie rozprzestrzenienie się chorób tropikalnych.
Podobne
- Jak wygląda kryzys klimatyczny w Polsce? Trwa susza i zagrożenie pożarami
- Dania przygotowuje się na kryzys klimatyczny i stawia "ławki przyszłości". Potrafilibyście na nie wejść?
- Kryzys klimatyczny. Ekstremalne upały męczą świat
- Mniej turystów w parkach rozrywki. Powodem kryzys klimatyczny
- Kryzys klimatyczny wpływa na piwo. Czy zostanie wstrzymana produkcja?
Przez kryzys klimatyczny będzie więcej chorych na choroby tripikalne
Instytut Roberta Kocha to niemiecka agencja rządu federalnego i instytut badawczy odpowiedzialny za kontrolę i zapobieganie chorobom. Prezes organizacji - Lothar Wieler - udzielił wywiadu gazecie "Funke Mediengruppe" i przyznał, że kryzys klimatyczny może poważnie dobić się na naszym zdrowiu.
Prezes RKI zaznacza, że w Niemczech - przez globalne ocieplenie i wyższe temperatury - dochodzi do ekspansji siedlisk komarów i kleszczy, a wiele z tych stworzeń może przenosić wirusy, bakterie i pasożyty.
Tłumaczy, że wzrost temperatury, na który wpływa globalne ocieplenie, oddziałuje na rozmnażanie się komarów. Gdy wyższe temperatury utrzymują się przez dłuższy czas, wzrasta prawdopodobieństwo infekcji wywołanych ukąszeniem tych owadów.
Kryzys klimatyczny otwartymi ramionami wita malarię
Według prezesa Instytut Roberta Kocha, możemy się w związku z tym spodziewać w Niemczech wirusów, z którymi w tej części świata nie musieliśmy się zmagać. Wieler wśród nich wymienia m.in. malarię oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Portal delocal.de, powołuje się z kolei na przewidywania lekarza Andrew Ullmanna. Według niego wszystkie choroby, z którymi do tej pory nie musieliśmy się walczyć, zmagać dzięki klimatowi w jakim żyliśmy, będą pojawiać się nie tylko w Niemczech, ale i w całej Europie.
Malaria w Europie
Potwierdzają to również ostatnie badania, na które powołuje się WP abcZdrowie. W portalu możemy przeczytać, że: "Naukowcy w ramach projektu "Protect Our Future Too" w latach 2019-2021 zbadali blisko tysiąc kleszczy pochodzących z różnych rejonów Polski, żeby lepiej ocenić przenoszone przez nie patogeny. Ich analiza pokazała jasno, że odsetek zakażonych osobników wzrasta".
W związku z tymi wzrostami i przewidywaniami badacze apelują, byśmy już teraz zaczęli zajmować się wpływem zmian klimatycznych na rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych w krajach Europy. Wychodzi na to, że brak dostępu do wody to tylko czubek góry lodowej, z którą w przyszłości będziemy musieli się zmierzyć.
Źródło: delocal.de, Funke Mediengruppe, abcZdrowie
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj