ekologia
Jessica Mercedes klimatyczną ignorantką. Podróż odrzutowcem z Warszawy do Łodzi?
ławki przyszłości

Dania przygotowuje się na kryzys klimatyczny i stawia "ławki przyszłości". Potrafilibyście na nie wejść?

Źródło zdjęć: © Now this, tv2danmark, twitter
Anna RusakAnna Rusak,21.04.2022 14:00

Dania postanowiła uświadomić swoim obywatelom, jak będzie wyglądała ich przyszłość. W Kopenhadze pojawiły się niezwykłe ławki, które pokazują, jak będzie wyglądał świat, jeśli nie zrobimy czegoś z kryzysem klimatycznym.

bGxPnSLD

Kryzys klimatyczny to nie są żarty i wie o tym każdy, kto przeczytał raport IPCC. Zmiany widać już nawet w naszym codziennym życiu, więc jeśli nie zaczniemy efektywnie działać, nasza przyszłość, delikatnie mówiąc, nie będzie wyglądała najlepiej. 

Dania dobrze o tym wie, dlatego postanowiła pokazać mieszkańcom Kopenhagi, jak w przyszłości będzie wyglądało ich miasto. Zrobiła to za pomocą… ławek.

"Ławki przyszłości" w Kopenhadze, na które trzeba się wdrapywać 

Często mówi się o tym, że kryzys klimatyczny jest kryzysem wyobraźni. Nie jesteśmy w stanie po prostu wyobrazić sobie tego, jak w przyszłości będzie wyglądała nasza rzeczywistość, więc wolimy wypierać informacje dotyczące pogłębiających się zmian w naszym środowisku.

trwa ładowanie posta...

Dania dobrze zdaje sobie z tego sprawę, dlatego wystartowała z kampanią, która pozwala mieszkańcom Kopenhagi wyobrazić sobie przyszłość. Akcja "Nasza Ziemia - nasza odpowiedzialność" jest pozornie bardzo prosta. Opiera się na "ławkach przyszłości".

bGxPnSLF

Niedawno 10 ławek w Kopenhadze zostało podniesionych o 1 metr. Wszystko po to, by Duńczycy mogli się przekonać, jak będzie wyglądała ich stolica, gdy przez kryzys klimatyczny podniesie się poziom wód. Ławki są ustawione w widocznych miejscach miasta tak, by każdy mógł zobaczyć, jaka czeka nas przyszłość.

Za akcją stoi duńska stacja telewizyjna "TV 2 Denmark", która przy tym projekcie współpracowała z władzami miasta. Na każdej ławce można znaleźć też taki wyjaśniający napis:

Powodzie staną się częścią naszego codziennego życia, chyba że zaczniemy robić coś dobrego z naszym klimatem. Zgodnie z najnowszym raportem klimatycznym ONZ, przewiduje się, że - jeśli globalne ocieplenie będzie się utrzymywać - poziom mórz wzrośnie o 1 metr przed 2100 rokiem.

- nowthisnews
trwa ładowanie posta...

Czemu Polska też powinna mieć takie ławki przyszłości?

Trzeba tu też dodać, że chyba o podobnej akcji powinny pomyśleć polskie, nadmorskie miasta. Nasza przyszłość przecież nie będzie różniła się od tej duńskiej i zdają sobie sprawę z tego wszyscy, którzy są świadomi tego, że nasze plaże już się kurczą i co roku trzeba dosypywać do nich piasek.

bGxPnSLH

Gdybyście chcieli wiedzieć więcej o tej inicjatywie, to zapraszam do przeczytania reportażu Filipa Springera w magazynie "Pismo". Możecie też zerknąć pod hasztag #VoresJordVoresAnsvar i sprawdzić, jak radzą sobie wszystkie osoby, które próbują wdrapać się na "ławki przyszłości".

trwa ładowanie posta...

Źródło: nowthisnews.com

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Wielka Rafa Koralowa na liście UNESCO? Są zalecenia ONZ