wpływ pożarów na globalne ocieplenie

Pożary znacząco przyspieszą globalne ocieplenie. Naukowcy alarmują

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,26.07.2022 17:30

W przeszłości wzrost częstotliwości pożarów doprowadził do przyspieszenia globalnego ocieplenia. Czy tym razem będzie inaczej? Naukowcy badają wpływ pożarów na naszą przyszłość, a wnioski nie są optymistyczne.

Co prawda w Polsce jeszcze nie doświadczamy tak rozległych i intensywnych pożarów jak w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, ale biorąc pod uwagę ostatnio płonące lasy w Czechach, na nas najpewniej też w końcu przyjdzie pora. O tym w wywiadzie z Vibez.pl mówił strażak, z którym rozmawialiśmy przy okazji lipcowych susz.

Jeśli sądzicie, że problem pożarów jest chwilowy, to się mylicie. Konsekwencje będą długotrwałe i właśnie udowodnili to naukowcy z irlandzkiego uniwersytetu College Cork i Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej.

CO2 z pożarów wpływa na wymieranie

Naukowcy z irlandzkiego College Cork i szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej początkowo nie zajmowali się obecnymi pożarami. Pod lupę wzięli masowe wymieranie gatunków w końcówce okresu permskiego, które nastąpiło ponad 250 milionów lat temu. Wtedy wymarły prawie wszystkie gatunki istniejące w tym czasie na Ziemi.

trwa ładowanie posta...

Badacze odkryli, że zapadnięcie się ekoksystemu przyspieszyły gwałtowne i częste pożary. Dostający się do atmosfery w trakcie spalania dwutlenek węgla tylko wzmacniał siłę ekstremalnego ocieplenia klimatu.

Jeżeli ta część wiedzy o klimacie gdzieś wam umknęła i chcielibyście sobie szybko odświeżyć wiedzę, to o tym, jak CO2 wpływa na nasz klimat, można przeczytać na stronie Nauka o klimacie:

Gdy ogrzewana promieniami słonecznymi Ziemia emituje promieniowanie podczerwone, gazy cieplarniane je absorbują, dzięki czemu podnoszą swoją temperaturę i same również promieniują w podczerwieni, częściowo w stronę Ziemi. W miarę jak dwutlenku węgla (i innych gazów cieplarnianych) w powietrzu przybywa, atmosfera coraz intensywniej pochłania i emituje promieniowanie.

- Nauka o klimacie, Aleksandra Kardaś

Globalne ocieplenie [NEWS] | Wyborcza.pl

Pożary przyspieszą globalne ocieplenie?

Naukowcy w swoich badaniach podkreślają, że obecne pożary już teraz doprowadziły do masowego wymierania zwierząt w kilku regionach świata. Biorąc pod uwagę, że ich rozległość i częstotliwość wzrosła, będzie tylko gorzej.


W tym samym czasie ocieplający się globalny klimat doprowadził do przedłużających się susz i częstszych pożarów lasów w typowo wilgotnych siedliskach, takich jak lasy torfowe w Indonezji i rozległe tereny podmokłe Te główne " pochłaniacze dwutlenku węgla " - regiony naturalnego wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery - mają kluczowe znaczenie w naszej walce ze zmianami klimatycznymi.

- dr Chris Mays
trwa ładowanie posta...

Tak było kiedyś, tak będzie teraz?

Nie, to nie oznacza, że w takim razie ocieplenie klimatu to nie sprawa ludzi, tylko: "tak już po prostu się dzieje na Ziemi". Naszych problemów z klimatem nie można porównać do tego, co działo się w przeszłości, bo te obecne zmiany zachodzą znacznie szybciej i są bardziej intensywne.

[...] te naturalne cykle (o znanych przyczynach) mogą nakładać się rezultaty naszych działań, takich jak na przykład emisje gazów cieplarnianych. Już teraz mają one wyraźny wpływ na klimat, a przy kontynuacji obecnych trendów będą miały jeszcze większy. Wystarczy porównać zmiany średniej temperatury powierzchni Ziemi w scenariuszu „normalnej aktywności słonecznej” i „spadku aktywności Słońca do poziomu z czasu Małej Epoki Lodowej”

trwa ładowanie posta...

Po drugie, nie oznacza to jeszcze, że wyginiemy przez pożary. Kryzys klimatyczny jest zjawiskiem skomplikowanym i wynikający z bardzo wielu czynników, a jeśli chcielibyście się o nim więcej dowiedzieć, to niezmiennie zachęcam do NAUKOWYCH źródeł, np. raportu IPCC.

Sami naukowcy badający tę sprawę zaznaczają, że wpływ pożarów na pogłębianie się globalnego ocieplenia trzeba po prostu badać. Nie oznacza to jednak, że problemu nie ma. Jest i myślę że teraz, biorąc pod uwagę ostatnie fale upałów i susze, może go dostrzec już każdy.


Wpływ pożarów, który miałby być bezpośrednim czynnikiem wymierania – większym niż same zmiany klimatyczne – na życie gatunków wymaga dalszych badań. W przeciwieństwie do gatunków cierpiących na masowe wymieranie w przeszłości, my ludzie mamy szanse na zapobiegnięcie i zbadanie tych zmian. Możne nam pomóc w uniknięciu najgorszych skutków współczesnego ocieplenia klimatu.

- dr Chris Mays
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
r.abin,zgłoś
Pożary (ze względu na smog), przyspieszą oziębienie, a oczyszczanie powietrza - przyspiesza ocieplenie. Szybkość ocieplanie rosła do 2015 r, a potem spadała, by w 2019 przejść w oziębienie. Naukowcy udają - że to przejściowe i nie chcą kurze "urwać złotych jajek" (Siara)
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Jaay,zgłoś
Naukowcy to niech udowodnią istnienie tego ocieplenia zanim zaczną straszyć…
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się