Pożary znacząco przyspieszą globalne ocieplenie. Naukowcy alarmują
W przeszłości wzrost częstotliwości pożarów doprowadził do przyspieszenia globalnego ocieplenia. Czy tym razem będzie inaczej? Naukowcy badają wpływ pożarów na naszą przyszłość, a wnioski nie są optymistyczne.
Co prawda w Polsce jeszcze nie doświadczamy tak rozległych i intensywnych pożarów jak w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, ale biorąc pod uwagę ostatnio płonące lasy w Czechach, na nas najpewniej też w końcu przyjdzie pora. O tym w wywiadzie z Vibez.pl mówił strażak, z którym rozmawialiśmy przy okazji lipcowych susz.
Podobne
- Pożary we Francji i tysiące ewakuowanych turystów. Koniec beztroskiego wypoczynku?
- Bałtyk się dusi. Naukowcy alarmowali już w 1987 r.
- Wielka część Amazonii może się nigdy nie odrodzić. Naukowcy mają propozycję
- Globalne ocieplenie wydłuża dni? Naukowcy są zgodni
- Naukowcy alarmują. Nadchodzi krytyczny moment dla Ziemi
Jeśli sądzicie, że problem pożarów jest chwilowy, to się mylicie. Konsekwencje będą długotrwałe i właśnie udowodnili to naukowcy z irlandzkiego uniwersytetu College Cork i Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej.
CO2 z pożarów wpływa na wymieranie
Naukowcy z irlandzkiego College Cork i szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej początkowo nie zajmowali się obecnymi pożarami. Pod lupę wzięli masowe wymieranie gatunków w końcówce okresu permskiego, które nastąpiło ponad 250 milionów lat temu. Wtedy wymarły prawie wszystkie gatunki istniejące w tym czasie na Ziemi.
Badacze odkryli, że zapadnięcie się ekoksystemu przyspieszyły gwałtowne i częste pożary. Dostający się do atmosfery w trakcie spalania dwutlenek węgla tylko wzmacniał siłę ekstremalnego ocieplenia klimatu.
Jeżeli ta część wiedzy o klimacie gdzieś wam umknęła i chcielibyście sobie szybko odświeżyć wiedzę, to o tym, jak CO2 wpływa na nasz klimat, można przeczytać na stronie Nauka o klimacie:
Globalne ocieplenie [NEWS] | Wyborcza.pl
Pożary przyspieszą globalne ocieplenie?
Naukowcy w swoich badaniach podkreślają, że obecne pożary już teraz doprowadziły do masowego wymierania zwierząt w kilku regionach świata. Biorąc pod uwagę, że ich rozległość i częstotliwość wzrosła, będzie tylko gorzej.
Tak było kiedyś, tak będzie teraz?
Nie, to nie oznacza, że w takim razie ocieplenie klimatu to nie sprawa ludzi, tylko: "tak już po prostu się dzieje na Ziemi". Naszych problemów z klimatem nie można porównać do tego, co działo się w przeszłości, bo te obecne zmiany zachodzą znacznie szybciej i są bardziej intensywne.
Po drugie, nie oznacza to jeszcze, że wyginiemy przez pożary. Kryzys klimatyczny jest zjawiskiem skomplikowanym i wynikający z bardzo wielu czynników, a jeśli chcielibyście się o nim więcej dowiedzieć, to niezmiennie zachęcam do NAUKOWYCH źródeł, np. raportu IPCC.
Sami naukowcy badający tę sprawę zaznaczają, że wpływ pożarów na pogłębianie się globalnego ocieplenia trzeba po prostu badać. Nie oznacza to jednak, że problemu nie ma. Jest i myślę że teraz, biorąc pod uwagę ostatnie fale upałów i susze, może go dostrzec już każdy.
Źródło: https://phys.org/news/2022-06-wildfires-ecosystem-collapse-earth-worst.html, naukaoklimacie.pl
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku