ekologia
Jessica Mercedes klimatyczną ignorantką. Podróż odrzutowcem z Warszawy do Łodzi?
niedźwiedzie polarne

Niedźwiedzie polarne przetrwają kryzys klimatyczny? Naukowcy odnaleźli nową populację

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,22.06.2022 14:45

Naukowcy odkryli nową populację niedźwiedzi polarnych, które są w stanie przetrwać zmiany klimatu. Czy zwierzęta zaczynają przystosowywać się do ocieplenia klimatu i jakoś radzą sobie z kryzysem klimatycznym?

bGxPEpxL

Na pewno kojarzycie te smutne obrazki niedźwiedzi polarnych na roztopionych lodowcach. Wielokrotnie służyły one obrazowaniu tego, jak kryzys klimatyczny wpływa na naszą przyrodę i zwierzęta.

Jeśli szukacie pocieszenia w tych ciężkich czasach, może jakkolwiek ucieszy was informacja o tym, że naukowcy właśnie odkryli nową populację niedźwiedzi polarnych. Wychodzi na to, że może rosnące temperatury całkowicie ich nie zabiją.

Nowe odporne na zmiany klimatyczne niedźwiedzie polarne

Na terenach południowo-wschodniej Grenlandii naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego odkryli nową populację niedźwiedzi polarnych. Oczywiście odkrycie każdej nowej populacji jest radosnym i ważnym wydarzeniem, ale tym razem można powiedzieć, że było to znalezisko dość przełomowe.

trwa ładowanie posta...

Te nowe niedźwiedzie polarne żyją w dość nietypowych jak na swój gatunek warunkach, czyli na morzu pozbawionym lodu. To pierwsza odkryta przez naukowców populacja, która najprawdopodobniej jest w stanie przeżyć zmiany klimatyczne.

bGxPEpxN

Dla porządku przypomnijmy tu może, że przez globalne ocieplenie spowodowane ludzką ekspansją terenów Ziemi, na świecie jest coraz cieplej (nie, to nie pogoda, to klimat). W związku z tym topnieją lodowce, które są niezbędną częścią życia niedźwiedzi polarnych.

Czym się różnią te niedźwiedzie polarne?

Populacja tych niedźwiedzi polarnych miałaby już od kilkuset lat żyć oddzielnie, ale jej liczebność jest wciąż niewielka. Ich wygląd też jest trochę inny. Samice są mniejsze od tych "standardowych" niedźwiadek polarnych. Miałyby też mieć mniej dzieci. Populacja miałaby też być genetycznie odrębna od pozostałych.


W pewnym sensie niedźwiedzie te dają wgląd w to, jak niedźwiedzie grenlandzkie mogą sobie radzić w przyszłych, możliwych scenariuszach klimatycznych.

- Dailymail
trwa ładowanie posta...

Czy jest się z czego cieszyć?

I tak, i nie. Nowa populacja owszem, daje nam jakąś nadzieję i pozwala wierzyć, że niedźwiedzie polarne przystosują się do zmian klimatycznych, co sprawi, że nie wyginą całkowicie. Naukowcy wciąż mają jednak obawy.

bGxPEpxP


Ale nie sądzę, aby siedlisko lodowca było w stanie utrzymać ogromną liczbę niedźwiedzi polarnych. Po prostu jest go za mało. Wciąż spodziewamy się dużych spadków liczebności niedźwiedzi polarnych w Arktyce w związku ze zmianami klimatycznymi.

- Dailymail

Wciąż musimy więc troszczyć się planetę i przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Obecność jednego gatunku, który w małej liczbie jakkolwiek przystosował się do zmian, o niczym nie świadczy. Dalej mamy szóste wielkie wymieranie (czyli kataklizm polegający na wymieraniu gatunków) i choć przypadek niedźwiedzi daje odrobinę nadziei, nie oznacza to, że powinniśmy zapomnieć o tym, co nam grozi.

Źródło: Dailymail

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Jaay,zgłoś
2022 a ludzie nadal wierzą w globalne ocieplenie XDD
Odpowiedz
0
like
1
dislike
Komentarze (1)
arrow
Wielka Rafa Koralowa na liście UNESCO? Są zalecenia ONZ