Smog Jan Duda

Ojciec Andrzeja Dudy twierdzi, że za młodu nawdychał się smogu i żyje. SERIO?!

Źródło zdjęć: © Maciej Fijak Jr., canva, twitter
Anna RusakAnna Rusak,20.09.2022 18:15

Ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, Jan Duda, na obradach dotyczących ustawy antysmogowej, wypowiedział się na temat smogu. Twierdzi, że nie jest on tak szkodliwy, jak wszyscy mówią.

Wydaje się, że o szkodliwości smogu wiedzą już praktycznie wszyscy. No może poza Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS, który niedawno twierdził, że palić można wszystkim, byle nie oponami.

Wychodzi na to, że tak samo nieświadomy jest Jan Duda, czyli ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy, który także zajmuje się polityką. Jest przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. Ostatnio próbował przekonywać, że smog nie jest szkodliwy. Dlaczego nie ma racji?

Smog szkodliwy? Jan Duda: Ja wdychałem i żyje

W sieci pojawiły się niedawno filmy z obrad dotyczących ustawy antysmogowej w Krakowie. Choć wydarzenie odbyło się w lipcu, słowa Jana Dudy, ojca prezydenta RP, teraz wywołały poruszenie w sieci. Wszystko w związku z jego opiniami na temat smogu.

Duda wyjaśniał zgromadzonym, czemu według niego smog nie jest szkodliwy i niebezpieczny. Ojciec prezydenta uważa, że życie bardziej niż smog skraca chemia czy zła gospodarka odpadami.

trwa ładowanie posta...

- Wie pan, co najbardziej skraca życie? Chemia, wyziewy chemiczne pochodzące ze ścieków źle zagospodarowanych, zła gospodarka odpadami. To są główne przyczyny skracania życia obywateli, w ogóle się na to nie patrzy, my zwracamy uwagę na jeden aspekt - powiedział Jan Duda.

Ojciec prezydenta twierdzi również, że skoro on wychowywał się w miasteczku bardziej zanieczyszczonym smogiem niż Kraków i ma się świetnie, to oznacza, że zanieczyszczone powietrze wcale nie jest takie groźne.

- W Krakowie ludzie żyli najdłużej w Polsce, mimo że był smog, jak to mówili, największy w Polsce. Ja się wychowałem w miasteczku, które [...] po prostu było zasmrodzone nie gorzej niż Kraków. Wyrosłem na zdrowego człowieka bez alergii, bez niczego - twierdzi ojciec Andrzeja Dudy.

trwa ładowanie posta...

Smog szkodzi naszemu zdrowiu i są na to dowody

Według raportu GUS z 2021 roku, na który powołuje się portal "Głos Wielkopolski", w 2020 roku najdłużej w Polsce żyły wrocławianki (82,3 lata), a wśród mężczyzn krakowiacy (75,4 lata). Po części więc to, co mówi Jan Duda jest prawdą. Łączenie jednak tego wyniku z wdychaniem smogu, jest niewłaściwe i szkodliwe.

Badania ostatnio przeprowadzone przez naukowców, jasno pokazują, w jaki sposób cząsteczki spalin samochodowych wpływają na rozwój raka płuc. W Polsce przez złą jakość powietrza umiera już ponad 100 tys. osób rocznie. Przypominam też, że w 2020 roku to Nowy Targ był liderem w zestawieniu najbardziej zatrutych miast, nie Kraków - tutaj ojciec Andrzeja Dudy też się myli

trwa ładowanie posta...

Zaznaczmy jeszcze, że w 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia wpisała smog na listę największych zagrożeń dla życia człowieka. Znajduje się w tej samej grupie, co wirus HIV czy pandemia grypy. Mówienie, że smog nie szkodzi naszemu zdrowiu, równoznaczne jest więc z powiedzeniem, że naszemu życiu nie zagraża zarażenie się wirusem HIV, co już brzmi dla niektórych pewnie bardziej absurdalnie.

Naprawdę powinniśmy skończyć już z koloryzowaniem cudownego wpływu smogu na nasze życie i zdrowie. Naukowcy i światowe organizacje są pewne, że zanieczyszczone powietrze nie wpływa dobrze na nasze zdrowie i żaden dowód anegdotyczny tego nie zmieni.

trwa ładowanie posta...

Źródło:https://gloswielkopolski.pl/gdzie-w-polsce-zyje-sie-najdluzej-a-gdzie-najkrocej-gus-podal-prognozy-dotyczace-dlugosci-zycia-w-poszczegolnych-rejonach-kraju/ar/c14-15739858, https://polskialarmsmogowy.pl/2021/12/gdzie-truja-najmocniej-smogowy-ranking-roku-2020/, https://smoglab.pl/jan-duda-o-smogu-bez-szkodliwych-bodzcow-umrzemy-w-ciagu-tygodnia-wideo/

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0