ekologia
"Ludzie, co z wami?". Apele po porwaniach dzikich jeży
Palenie w piecu, Jarosław Kaczyński, smog

Jarosław Kaczyński: "Palić trzeba wszystkim". Życzy nam śmierci?

Źródło zdjęć: © Canva, Twitter, Youtube
Anna RusakAnna Rusak,05.09.2022 12:30

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, podczas spotkania wyborczego w Nowym Targu stwierdził, że w tej chwili "trzeba palić wszystkim, może poza oponami". Już dzisiaj z powodu smogu w Polsce umiera ponad 100 tys. osób rocznie.

3 września Jarosław Kaczyński, lider PiS, odwiedził Nowy Targ. Polityk stwierdził, że teraz w piecu możemy palić wszystkim. No, może poza oponami. Czy wie, jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Kaczyński: węgla nie zabraknie, ale możecie palić wszystkim

Podczas spotkania z wyborcami Kaczyński był pytany m.in. o kryzys energetyczny, przepisy antysmogowe i palenie w piecu drewnem. Stwierdził, że właściwie nie można palić tylko oponami, a palenie drewnem jest w porządku, bo taką mamy tradycję.

- Trzeba w tej chwili palić wszystkim, no może oczywiście poza oponami czy tym podobnymi rzeczami, nie jakimiś rzeczami szkodliwymi, bo po prostu Polska musi być ogrzana – stwierdził prezes PiS.

trwa ładowanie posta...

Następnego dnia w Stalowej Woli Kaczyński zapewnił, że nie musimy się niczym denerwować, węgiel będzie, trzeba się tylko chwilę wstrzymać z zakupami. W końcu jakieś magiczne siły dostarczą nam surowce.

- Apeluję o jedno: żeby nie panikować. Jeżeli w gospodarstwie, które potrzebuje trzech ton węgla, jest jedna tona, to nie denerwować się, ponieważ ten węgiel przyjdzie - powiedział Kaczyński.

Smog nas zabija i to nie są żarty

Warto zaznaczyć, że słowa prezesa PiS padły w mieście, w którym problem smogu jest naprawdę dotkliwy. W 2020 roku to właśnie Nowy Targ był liderem w zestawieniu najbardziej zatrutych miast.

trwa ładowanie posta...

Jeśli ktoś naprawdę uważa, że spalanie czegokolwiek w piecu dobrze wpływa na nasze zdrowie i z powodu zanieczyszczeń powietrza cierpią tylko osoby, które mają problemy z płucami, to nie zna stanowiska WHO w tej sprawie. Nigdy też chyba nie spacerował jesienią i zimą po polskich ulicach, wdychając przy okazji przyprawiający o nudności i ból głowy zapach smogu.

Gdyby ktoś jeszcze, tak jak prezes Kaczyński, nie wiedział: zanieczyszczone spalanymi śmieciami powietrze nam szkodzi. Już w 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia wpisała smog na listę największych zagrożeń dla życia człowieka. Znajduje się w tej samej grupie, co wirus HIV czy pandemia grypy. Na pewno nie jest zjawiskiem, które możemy lekceważyć, szczególnie że w naszym kraju z jego powodu umiera coraz więcej osób.

W 2020 roku mówiło się, że smog zabija rocznie ok. 48 tys. mieszkańców Polski. Badania z 2021 roku, przeprowadzone przez Harvard University i University Collage London, które cytuje "Wyborcza", pokazują jednak, że te dane są niedoszacowane. Według najnowszych wyliczeń, w naszym kraju przez palenie "wszystkim, byle nie oponami" umiera już ponad 100 tys. osób rocznie.

trwa ładowanie posta...

Polska: Palimy wszystkim, nawet plastikowym ekogroszkiem

Dziennikarz Jakub Wiech, odnosząc się do słów Kaczyńskiego, zwraca uwagę na to, że Polacy, zagrożeni ubóstwem energetycznym, będą sięgali po wszystko, nawet po opony. Widać to już nawet po ofertach, które zaczęły pojawiać się w sieci.

trwa ładowanie posta...

Sylwia Majcher, zajmująca się na Instagramie tematami związanymi z ekologią, poinformowała, że na niektórych portalach zaobserwowała oferty dotyczące sprzedaży plastikowego ekogroszku.

"Ekogroszek z plastiku, czyli pocięte gumowe opony do spalenia zimą w piecu. Pokazałam ostatnio na stories ogłoszenia z takimi ofertami i ktoś napisał mi, że to dopiero początek tego rodzaju pomysłów. Niestety. Przerażające dla wielu ceny węgla, wymuszają kombinowanie i szukanie tańszej opcji. Brak świadomości konsekwencji prowadzi właśnie do takich pomysłów" – czytamy na profilu ekolożki.

Biorąc pod uwagę te oferty i stosunek prezesa PiS do surowców spalanych w piecach, statystyki dotyczące śmiertelności spowodowanej smogiem, najprawdopodobniej drastycznie wzrosną. Skutki odczują nie tylko osoby, które "mają problemy z płucami". Każdy z nas codziennie będzie wdychał to zatrute powietrze i jeśli ktokolwiek myśli, że dobrze odbije się to na naszym zdrowiu, to grubo się myli.

trwa ładowanie posta...

Źródło:https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,26770155,mysleliscie-ze-przez-smog-umiera-46-tys-polakow-rocznie-szacunki.html?disableRedirects=true, https://www.hsph.harvard.edu/c-change/news/fossil-fuel-air-pollution-responsible-for-1-in-5-deaths-worldwide/, https://smoglab.pl/smog-zmiana-klimatu-i-antyszczepionkowcy-na-liscie-who-najwiekszych-zagrozen-2019-roku/, https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1415913,prezes-pis-o-dostawach-wegla-apeluje-zeby-nie-panikowac.html

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Polska "wygrała" w kolejnym rankingu wstydu. To się nie opłaca