smog, zanieczyszczone powietrze

Co absolutnie trzeba wiedzieć o smogu. Gdzie go zgłaszać?

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,25.09.2022 14:00

Czym jest smog i dlaczego tak bardzo zagraża naszemu zdrowiu? Gdzie można zgłaszać osoby i miejsca, które zanieczyszczają powietrze? Tu znajdziecie wszystkie najpotrzebniejsze informacje o smogu.

Wystarczy wyjść wczesną jesienią na zewnątrz, by go poczuć. Zimną potrzebne jest już w zasadzie tylko lekko rozszczelnione okno. Smog jest niestety naszym nierozłącznym towarzyszem i gdy tylko robi się trochę zimniej, od razu przypominamy sobie o jego istnieniu.

Czym jest smog?

Smog to najprościej mówiąc kombinacja różnych zanieczyszczeń powietrza. Zgodnie z definicją WHO to są wszystkie chemiczne, fizyczne lub biologiczne czynniki zmieniające naturalny skład atmosfery. Smog powstałe w wyniku działań człowieka i warunków atmosferycznych. Wyróżniamy dwa rodzaje smogu: pierwszy to smog typu Los Angeles, drugi to londyński.

"Mówi się o smogu w typie Los Angeles, który powstaje przede wszystkim w letnich miesiącach i który spotkać można głównie w strefach subtropikalnych oraz tak zwany smog londyński, bardziej charakterystyczny dla umiarkowanej strefy klimatycznej i powstający głównie od listopada do stycznia (czasem marca)" – tak rodzaje smogu tłumaczy firma Airly, która zajmuje się edukacją o czystym powietrzu.

Powietrze bez śmieci #2 - Jak powstaje smog?

trwa ładowanie posta...

Jakie są przyczyny smogu w Polsce?

W Polsce główną przyczyną smogu jest tzw. niska emisja, czyli spaliny, które wydostają się do powietrza z kotłów oraz pieców w naszych domach. Dodatkowo, na jakość tego powietrza i emisję spalin wpływa spalanie złej jakości węgla, śmieci i plastiku, co niestety wciąż jest dość częstym zjawiskiem w naszym kraju.

Jak podaje raport Global Compact Network Poland "JAKOŚĆ POWIETRZA W POLSCE – stan obecny i propozycje działań naprawczych", według WHO, aż 33 na 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Zimą co chwila pojawiają się informacje o tym, że nasze miasta znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o przekraczanie norm smogowych i zanieczyszczone powietrze.

Biorąc pod uwagę ostatnie słowa Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, który twierdził, że palić można wszystkim – no może poza oponami – to raczej nie możemy liczyć na czyste powietrze w Polsce.

trwa ładowanie posta...

Jakie są skutki smogu?

Warto zaznaczyć, że smog to nie tylko jakieś tam zanieczyszczania powietrza. Ich obecność znacząco wpływa na nasze zdrowie, a skutki smogu mogą nawet skrócić nasze życie. Już w 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia wpisała smog na listę największych zagrożeń dla życia człowieka.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców jasno pokazują, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem pobudzaja uśpione mutacje w komórkach płuc niektórych z nas i tym samym doprowadza do nowotworu.

Przypomnę, że rocznie smog w Polsce zabija ponad 100 tys. osób. Jan Duda, ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy, nie ma racji - smog szkodzi naszemu zdrowiu. Jak widać, jego niekorzystny wpływ, może nawet przyczyniać się do śmierci.

trwa ładowanie posta...

Aplikacje do wykrywania smogu

Ze smogiem możemy jednak walczyć. Jak? Przede wszystkim przez wymianę źródeł ciepła i odejście od węgla. Najwięcej zmieniłoby przejście na zieloną energię, ale nie oszukujmy się – nawet niepalenie śmieciami i plastikami już by coś w Polsce zmieniło. Zdecydowanie częściej powinniśmy decydować się na podróż komunikacją zbiorową, nie samochodem. Spaliny też wpływają na zanieczyszczenia powietrza.

W walce i zdobywaniu informacji na temat smogu pomogą wam aplikacje. Jedną z najpopularniejszych jest Kanarek. Dzięki niej możecie sprawdzić stan powietrza w Polsce lub określonym miejscu kraju. Dane są aktualizowane co godzinę i dostarcza je m.in. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Aplikacja poinformuje też, jeśli stan jakości powietrza będzie przekraczał dozwolone progi. Na podobnej zasadzie działa też np. Airly.

trwa ładowanie posta...

Jeśli chcielibyście zgłosić, że ktoś łamie ustawię antysmogową i używa starego kopciucha lub po postu spala śmieci i zatruwa środowisko, to nie musicie nigdzie dzwonić. Wystarczy wam aplikacja Ekointerwnecja. Przy jej pomocy możecie zgłosić miejsca czy osoby przyczyniające się do występowania smogu w Polsce, a opis zdarzenia trafi do właściwego organu kontroli, który zajmie się sprawą.

Walka ze smogiem w Polsce to niekończąca się historia. Jeśli jednak rządzący dalej będą w tak lekceważący sposób podchodzili do sprawy, to z pewnością nic się nie zmieni i tylko coraz więcej z nas będzie zmagało się z problemami zdrowotnymi wywołanymi smogiem.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Maro63,zgłoś
Rozumie, że każdy chce oddychać czystym powietrzem, ale ciągłe sugestie , że powietrze jest coraz gorsze bardzo mnie dziwi. Wciąż ograniczamy emisję spalin w samochodach, co chwilę wymyślane jest ulepszone ekologiczne paliwo, katalizatory i inne bajery w samochodach ograniczające emisje zanieczyszczeń. Jak to jest , że powietrze zamiast być coraz czystsze jest gorsze może powietrze pogarsza się przez ciągłe podnoszenie norm jakości powietrza?
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Jaay,zgłoś
Jeśli WHO mówi, że coś szkodzi zdrowiu, to najprawdopodobniej jest to dla nas korzystne.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)