Naukowcy biją na alarm. Zanieczyszczone powietrze zabija dzieci
Brudne powietrze w Europie staje się codziennie większym problemem. Coraz częściej cierpią na tym najmłodsi mieszkańcy. Europejska Agencja Środowiska poinformowała, że 1200 (!) dzieci rocznie traci życie właśnie ze względu na złą jakość powietrza.
24 kwietnia Europejska Agencja Środowiska podała informację, z których nikt nie może być zadowolony. Wynika z niej, że Europa każdego dnia zawodzi przedstawicieli najmłodszego pokolenia.
Podobne
- Kaczyński się myli. Niepalący też chorują na raka płuc. Naukowcy winią... powietrze
- Naukowcy: Nawet połowie narodzin martwych dzieci winny jest smog
- Czym jest zero waste? Tylko nieliczni potrafią poprawnie odpowiedzieć
- Tylko papier. Europejski kraj wycofuje chusteczki nawilżające
- Aktywiści zaburzyli targi dla bogaczy. Przykuli się do odrzutowców
Kiedy świat zrozumie, że czysty ekologia jest ważna?
Raport EEA wskazał, że zanieczyszczone powietrze każdego roku powoduje przedwczesną utratę życia co najmniej 1200 dzieci. Okazało się również, że wiele tysięcy najmłodszych Europejczyków cierpi na problemy fizyczne oraz psychiczne właśnie przez zaniedbaną jakość powietrza. Jak czytamy na ekologia.pl, dzieci są szczególnie podatne na zanieczyszczone powietrze, ponieważ zanieczyszczenia mogą mieć trwały wpływ na ich rozwój. Problemy zdrowotne zaczynają się jeszcze przed narodzinami, a badania łączą zanieczyszczenie z niską masą urodzeniową i przedwczesnym porodem.
Dlaczego dzieci są najbardziej poszkodowane?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego to właśnie dzieci są najbardziej podatne na negatywne skutki złej jakości powietrza? Odpowiedź jest bardzo prosta: dzieciaki oddychają szybciej, są bliżej ziemi i częściej przebywają na dworze. Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy EEA, powiedział, że europejska polityka jakości powietrza musi mieć na celu zdrowie wszystkich obywateli, a zwłaszcza dzieci.
Przecież to najmłodsi mają być przyszłością dla świata. Państwa Europy właśnie dla nich powinny na poważnie brać istniejące zagrożenia. W pierwszej kolejności należy skupić się na ograniczeniu źródeł zanieczyszczenia powietrza: ruchu drogowego, spalania węgla i paliw stałych oraz emisji przemysłowych. Europejska Agencja Środowiska zaproponowała utworzenie stref czystego powietrza wokół szkół, w których ruch byłby ograniczony, a silniki pracujące na biegu jałowym byłyby zabronione.
Publikacja EEA obejmuje aż 37 krajów, w tym wszystkie państwa członkowskie UE oraz kraje takie jak Turcja, Serbia, Kosowo i Czarnogóra.
Popularne
- Czy Kościół w Polsce upada? Wiele na to wskazuje [OPINIA]
- Kara śmierci za aborcję? Temat znów obiektem politycznej manipulacji
- Kontrola w kuratoriach oświaty. Wyniki mogą zaniepokoić uczniów
- Dlaczego Gen Z jest zmęczone polską polityką? [OPINIA]
- Oskar Szafarowicz pała nienawiścią do warszawskich zabytków: "wyburzyłbym je"
- Homoafera w Konfederacji. Winnicki odpowiada na rzekomy gejowski film
- Odkrył powiązania HIGH LEAGUE z Rosją. Malik groził jego matce
- Jann z singlem "Need A Break" podbija świat
- Tęczowa flaga obok godła w Sejmie. Furia w komentarzach