Próchnowisko Poznań

Próchnowisko w parku Jana Kasprowicza w Poznaniu to coś, czego potrzebują wszystkie miasta

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,13.04.2022 13:30

Park Jana Kasprowicza w Poznaniu wzbogaci się o próchnowisko. To idealne rozwiązanie dla ludzi i bioróżnorodności. Dlaczego wszystkie miasta potrzebują takiego samego rozwiązania jak Poznań?

Drzewa w Polsce nie mają lekko. Jak ich masowo nie wycinają w lasach, to zastępują je betonowymi donicami w mieście, przez co wszyscy jeszcze dotkliwiej odczuwamy letnie upały. Poznań postanowił się jednak wyłamać z tego szkodliwego trendu.

W parku Kasprowicza w Poznaniu i na terenie przy ul. Odległej wycięto uschnięte topole i śliwy. Drzewa nie skończą jednak w piecu - tym razem dostaną drugie życie i zamienią się w próchnowisko.

Próchnowisko w parku Jana Kasprowicza w Poznaniu

Przy ul. Odległej w Poznaniu niedawno wycięto 13 martwych drzew, które trzeba było usunąć ze względów bezpieczeństwa. Podobnie postąpiono z drzewami w parku Kasprowicza.

trwa ładowanie posta...

Jak informuje portal "Ten Poznań", Zarząd Zieleni Miejskiej wspólnie z mieszkańcami wytypował do usunięcia 22 rośliny z parku. Drzewa nie stanowiły zagrożenia dla życia ludzi, ale nie mogły pozostać w parku w takim stanie.

Drzewa w Poznaniu dostaną drugie życie

Zamiast po prostu je spalić, działacze zdecydowali, że wykorzystają tę okazję do zwiększenia bioróżnorodności w parku. Tak właśnie w Poznaniu powstanie kolejne próchnowisko. Z tego działania cieszą się też mieszkańcy miasta, dla których istotne jest zrównoważone zarządzanie zielenią.


Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór gatunkowy i pielęgnacja drzewostanów. W Poznaniu podejmujemy szereg działań ratujących życie drzew. To m.in. szczegółowe badania dendrologiczne, cięcia sanitarne, mocowanie dodatkowych wzmocnień chroniących przed szkodliwym działaniem wiatru.

- zzmpoznan.pl

Próchnowiska w Parku Kasprzaka

Próchnowisko - co to?

Próchnowisko to murszejące fragmenty żywych drzew. Murszenie z kolei jest procesem biochemicznym polegającym na przetwarzaniu materii organicznej. Takie próchnowiska można znaleźć np. w parkach narodowych. Są ważne dla całej przyrody, bo stanowią schronienie i siedlisko dla życia wielu gatunków. Takie obumarłe drzewa, które zyskują drugie życie, dają po prostu początek nowym istnieniom.

trwa ładowanie posta...

Jak mówi Wyborczej Klaudia Beker: "W pozostawionej do naturalnego rozkładu kłodzie tworzy się unikalny mikroklimat […]. Nawet niewielki wałek murszejącego drewna staje się skomplikowaną przestrzenią, w której toczy się życie".

Warto zaznaczyć, że takie pozostawione drewno nie jest wynikiem jakiegoś zaniedbania ze strony miasta. To po prostu bardzo ważny i ekologiczny ruch, który w perspektywie katastrofy klimatycznej i raportu IPCC jest naprawdę potrzebny. Mamy więc nadzieję, że niedługo w wielu innych miejscach i parkach pojawią się podobne inicjatywy.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Gazeta Wyborcza, tenpoznan.pl, Wikipedia, zzmpoznan.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0