eduakcja ekologiczna Katowice

Edukacja klimatyczna w szkołach w Katowicach. Co na to Czarnek?

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,30.12.2022 14:30

Samorząd Katowic ogłosił, że w przyszłym roku szkolnym wprowadzi pilotażowy program edukacji ekologicznej w szkołach. O czym będą uczyć się młodzi ludzie i jakie klasy obejmę nauka o kryzysie klimatycznym?

Edukacja klimatyczna zaczyna w końcu wchodzić do polskiego szkolnictwa. Niedawno pojawiła się informacja, że naukowcom z Uniwersytetu Śląskiego udało się przekonać Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich do wprowadzenia obowiązkowego kursu ekologii dla wszystkich studentów w Polsce. Przypominamy, że jeśli studiujecie, to wciąż możecie wypełnić ankietę, która pomoże stworzyć ten program.

Teraz przyszedł czas na rewolucję w szkołach. Jak informuje "PAP", Samorząd Katowic w przyszłym roku szkolnym zamierza wprowadzić pilotażowy program edukacji klimatycznej w szkołach.

Edukacja klimatyczna w szkołach w Katowicach

Samorząd Katowic już od jakiegoś czasu pracował nad programem, który miałby wprowadzić edukację klimatyczną do szkół podstawowych i w końcu im się udało. Na razie w takich zajęciach w trzech wybranych placówkach w przyszłym roku szkolonym będą brali udział uczniowie klas siódmych.

Nad programem pracował zespół powołany przez prezydenta Katowic Marcina Krupę i składał się z nauczycieli oraz przedstawicieli miasta. Zajęcia z edukacji klimatycznej w Katowicach mają pomóc młodym ludziom w zrozumieniu wpływu człowieka na kryzys klimatyczny i uczyć postaw, które mogą pomóc w walce ze zjawiskiem. Nauczyciele mają do dyspozycji scenariusze lekcji i mogą je uzupełniać zajęciami praktycznymi, w tym warsztatami, także w terenie.

- Edukacja klimatyczna jest częścią edukacji ekologicznej, wychodzi jednak poza pojęcia ochrony środowiska i nauki postaw prośrodowiskowych. Skupia się przede wszystkim na tematyce ochrony klimatu, wpływie czynników naturalnych i działalności człowieka na jego zmiany, możliwościach przystosowania się do tych zmian oraz na skutkach globalnego ocieplenia – wyjaśniała pełnomocniczka prezydenta Katowic ds. klimatu Beata Urych cytowana przez "PAP".

trwa ładowanie posta...

Edukacja klimatyczna w szkołach

Tak, wiemy, że minister edukacji Przemysław Czarnek widzi ideologię w "ekologizmie", ale naprawdę więcej szkół powinno wziąć przykład z Katowic. Miejmy nadzieję, że te informacje dotyczące wprowadzenia edukacji klimatycznej do szkół, zmotywują również inne miasta do wprowadzenia takich zajęć, bo nie raz i nie dwa mówiliśmy o tym, że zajęcia dotyczące kryzysu klimatycznego są szalenie potrzebne.

Przy okazji wszystkim, którzy chcieliby zaznajomić najmłodszych z edukacją klimatyczną, przypominamy o "EkoEksperymentarium". To gra edukacyjna i wystawa, która ma uczyć najmłodszych dobrych praktyk ekologicznych i pokazywać, jak dbać o środowisko we własnym mieszkaniu.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0