Polska najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej. Jesteśmy obok Rosji
To już oficjalne - Polska sięgnęła homofobicznego dna. W najnowszym rankingu ILGA-Europe po raz kolejny zajęliśmy ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Gorsza jest od nas tylko m.in. Rosja.
Jeśli ktokolwiek jeszcze myślał, że osoby LGBTQ+ są traktowane z jakimkolwiek szacunkiem w naszym kraju, to najnowszy ranking ILGA-Europe jasno pokazuje, że tak nie jest.
Podobne
- Polska liderem w homofobii według raportu ILGA-Europe. Unia się za nas wstydzi
- Polska musi uznać związki jednopłciowe?Wszystko przez Rosję
- "Kontrowersyjny" billboard w Gdyni. Słychać kwik homofobów
- Historyczny moment. W Warszawie powstaje Queer Muzeum
- Kaja Godek wystąpi w Sejmie. Aktywiści chcą zablokować transmisję
Ogólnoeuropejski ranking ILGA-Europe mierzy poziom równouprawnienia osób LGBTQ+ od 2009 roku i przede wszystkim ocenia sposób, w jakie dane kraje pod względem prawnym traktują osoby z tego środowiska. Polska zajmuje w nim niechlubne, ostatnie miejsce.
Polska najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej
Cóż, nie mamy się zbytnio czym pochwalić. Polska już po raz trzeci z rzędu zajęła w tym jednym z najważniejszych rankingów dotyczących traktowania osób LGBTQ+ ostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Gorzej wypada tylko Rosja, Białoruś czy Turcja i to chyba najlepiej obrazuje skalę problemu.
Czym jest ranking ILGA-Europe?
Akurat rankingiem ILGA-Europe naprawdę powinniśmy się przejąć, bo nie mierzy on stosunku obywateli do osób LGBTQ+, nie pyta o ich opinie. Skupia się na prawie i sposobach, w jaki dane państwo traktuje członków tej społeczności.
W tym roku poziom równouprawnienia był mierzony w siedmiu kategoriach. Na wynik rankingu wpływała m.in. mowa nienawiści czy prawa dotyczące zakładania rodzin przez osoby LGBTQ+. W ranking ILGA-Europe mogliśmy zdobyć aż 100 procent. Uzyskaliśmy zaledwie trzynaście. To dokładnie tyle samo, co w zeszłym roku.
Polska homofobicznym dnem
Dla osób, które aktywnie śledzą stosunek rządzących do osób LGBTQ+, te wyniki nie są pewnie jakimś wielkim zaskoczeniem. W końcu od czasu "Stref wolnych od LGBT" nic się w naszym stosunku do tej społeczności niestety nie zmienia. Polska sięgnęła homofobicznego dna, ale czy uda jej się z niego odbić?
Chciałabym wierzyć, że tak, bo w końcu coraz więcej mówi się o osobach LGBTQ+, częściej poznajemy ich historie, lepiej rozumiemy ich potrzeby. Niestety nie ma to absolutnie żadnego przełożenia na stosunek rządzących do tej społeczności, więc nie podchodziłabym do sprawy zbyt optymistycznie.
Źródło: KPH