KPH raport ILGAEurope

Polska najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej. Jesteśmy obok Rosji

Źródło zdjęć: © Instagram.com, KPH
Anna RusakAnna Rusak,12.05.2022 11:30

To już oficjalne - Polska sięgnęła homofobicznego dna. W najnowszym rankingu ILGA-Europe po raz kolejny zajęliśmy ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Gorsza jest od nas tylko m.in. Rosja.

Jeśli ktokolwiek jeszcze myślał, że osoby LGBTQ+ są traktowane z jakimkolwiek szacunkiem w naszym kraju, to najnowszy ranking ILGA-Europe jasno pokazuje, że tak nie jest.

Ogólnoeuropejski ranking ILGA-Europe mierzy poziom równouprawnienia osób LGBTQ+ od 2009 roku i przede wszystkim ocenia sposób, w jakie dane kraje pod względem prawnym traktują osoby z tego środowiska. Polska zajmuje w nim niechlubne, ostatnie miejsce.

Polska najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej

Cóż, nie mamy się zbytnio czym pochwalić. Polska już po raz trzeci z rzędu zajęła w tym jednym z najważniejszych rankingów dotyczących traktowania osób LGBTQ+ ostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Gorzej wypada tylko Rosja, Białoruś czy Turcja i to chyba najlepiej obrazuje skalę problemu.

Polska 3 raz z rzędu na ostatnim miejscu wśród krajów UE. Homofobiczne prawo w Polsce sytuuje nas tuż obok Rosji. Musimy natychmiast zmienić kurs obrany przez polskie władze.

- KPH
trwa ładowanie posta...

Czym jest ranking ILGA-Europe?

Akurat rankingiem ILGA-Europe naprawdę powinniśmy się przejąć, bo nie mierzy on stosunku obywateli do osób LGBTQ+, nie pyta o ich opinie. Skupia się na prawie i sposobach, w jaki dane państwo traktuje członków tej społeczności.

W tym roku poziom równouprawnienia był mierzony w siedmiu kategoriach. Na wynik rankingu wpływała m.in. mowa nienawiści czy prawa dotyczące zakładania rodzin przez osoby LGBTQ+. W ranking ILGA-Europe mogliśmy zdobyć aż 100 procent. Uzyskaliśmy zaledwie trzynaście. To dokładnie tyle samo, co w zeszłym roku.

W tym roku poziom równouprawnienia jest mierzony nie w 6, jak do tej pory, a w 7 kategoriach: 1. równość i zakaz dyskryminacji, 2. rodzina, 3. przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, 4. wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji), 5. uzgodnienie płci i integralność cielesna, 6. prawo do azylu oraz w siódmej, nowej kategorii: integralność cielesna osób interpłciowych.

- KPH
trwa ładowanie posta...

Polska homofobicznym dnem

Dla osób, które aktywnie śledzą stosunek rządzących do osób LGBTQ+, te wyniki nie są pewnie jakimś wielkim zaskoczeniem. W końcu od czasu "Stref wolnych od LGBT" nic się w naszym stosunku do tej społeczności niestety nie zmienia. Polska sięgnęła homofobicznego dna, ale czy uda jej się z niego odbić?

Polska sięgnęła homofobicznego dna przez ostatnie 6 lat obniżając swoją pozycję w rankingu ILGA-Europe. W 2020 roku spadliśmy na ostatnią pozycję wśród krajów UE, którą konsekwentnie utrzymujemy.

- KPH

Chciałabym wierzyć, że tak, bo w końcu coraz więcej mówi się o osobach LGBTQ+, częściej poznajemy ich historie, lepiej rozumiemy ich potrzeby. Niestety nie ma to absolutnie żadnego przełożenia na stosunek rządzących do tej społeczności, więc nie podchodziłabym do sprawy zbyt optymistycznie.

trwa ładowanie posta...

 Źródło: KPH

Odkryj magię nie tylko otrzymywania, ale również dawania
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 105
  • emoji ogień - liczba głosów: 16
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 439
  • emoji smutek - liczba głosów: 63
  • emoji złość - liczba głosów: 27
  • emoji kupka - liczba głosów: 100