W Polsce osobom LGBT+ żyje się najgorzej. Chowajcie szampany, jesteśmy ostatni w rankingu ILGA
Jesteśmy na szarym końcu i to chyba już nikogo, niestety, nie dziwi. W kwestii równości osób LGBT+ nie jest u nas najlepiej. Punkty poleciały, ale nie tylko u nas
Dobra, chyba nikt z nas nie łudził się, że Polska jest tolerancyjnym krajem, w którym osobom LGBT+ świetnie się żyje. W końcu w kraju, w którym mówi się, że to nie są ludzie, tylko ideologia, najlepiej być nie może. Tylko chyba nie wiedzieliśmy, że jest aż tak źle.
- Kaja Godek nie jest najgorsza. "Nagonka na LGBT+ zaczęła się od słów Jarosława Kaczyńskiego"
- Skazany za homofobiczne komentarze. W końcu mamy jakąś sprawiedliwość
- Porównali uchwałę anty-LGBT do apelu w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń
- 17-latka pisała kredą przed kościołem. Policja zakuła ją w kajdanki
- KPH wygrała z TVP i musi przeprosić w głównym wydaniu "Wiadomości"
Z pomocą przybył nam raport rankingu ILGA-Europa, który mierzy poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. I wiecie, na którym miejscu jest Polska? Na ostatnim wśród krajów Unii Europejskiej. I to drugi rok z rzędu. Super, prawda?
Zmierzamy więc sobie właśnie „radośnie” w stronę krajów najbardziej homo- i transfobicznych, czyli mentalnie lecimy na wschód. Gorsza od nas w Europie jest chociażby Rosja czy Turcja. Nic dziwnego, w końcu na 100%, które mogliśmy uzyskać, dostaliśmy tylko 13%.
Jesteście ciekawi, za co straciliśmy punkty?
Chociażby za zabranie „wolności obywatelskich”, bo to jedna z kategorii, w której straciliśmy dwa punkty procentowe. Wiadomo, że polski rząd ostatnio bardzo lubi sobie tę wolność zawłaszczać, dlatego w sumie jakoś mnie to nie dziwi. Jeśli chcecie konkretów, to pierwszy punkt poleciał za aresztowanie Margot 7 sierpnia. Drugi zabrały uchwały anty-LGBT.
Z czego się cieszyć?
Z dwóch punktów, które… dostaliśmy, choć to marne pocieszenie. Pierwszy wleciał za administracyjną możliwość zmiany imienia, która pomaga osobom transpłciowym (choć nie powstała bezpośrednio dla nich). Drugi za to, że Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdził, że prawo zakazuje dyskryminacji osób transpłciowych w pracy. No i to by było na tyle. Reszta to tylko straty kolejnych punktów. Szczegóły znajdziecie tutaj.
Nie tylko u nas jest źle
Napisałabym, że może pocieszy Was to, że nie jesteśmy najgorsi tak w ujęciu światowym i w ogóle wszędzie jest źle, ale co to za pocieszenie? Prawda jest taka, że po raz pierwszy od 12 lat nie odnotowano w Europie prawie żadnych, absolutnie żadnych zmian, które zmieniałyby życie osób LGBTI na lepsze.
I nie mam na myśli np. hostelu dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności. Tak, to są bardzo potrzebne inicjatywy, ale potrzebujemy większych zmian. Zmian prawnych. Takich, które sprawią, że osoby nieheteronormatywne będą żyły w takich samych warunkach jak te heteronormatywne. Jak mówi Justyna Nakielska z Kampanii Przeciw Homofobii:
"Nasze wolności obywatelskie kurczą się w zastraszającym tempie. Trzeba powiedzieć to wprost: jeśli trend się utrzyma, spadniemy w rankingu do poziomu Rosji. Kolejny rok z rzędu tracimy punkty za “strefy wolne od LGBT,” które mają realny wpływ na życie osób LGBTI i odbierają im podstawowe prawa do wolności słowa i ekspresji. Polsko, otwórz oczy na rzeczywistość!"
Jeśli wciąż zastanawiacie się, co jest nie tak, to po prostu nie wiecie, co dzieje się w kraju i na świecie. Nienawiść do społeczności osób LGBT+ jest na porządku dziennym, a swoją cegiełkę do ich wykluczania dokładają chociażby filmy, które wykasowują nieheteronormatywność i zastępują ją „przykładną, polską rodziną”.
No, także może kiedyś obudzimy się w jakimś lepszym świecie np. w takiej Malcie, która dostała 94 punktów procentowych. Tymczasem pozostaje nam cieszyć się z małych zmian na lepsze i oglądać seriale, w których nie wykreśla się wątków LGBT+. A jak chcecie zrobić coś dobrego, to odwiedźcie jakąś fundację, która wspiera tę społeczność. Jedno trzeba przyznać – nie mają lekko w tym naszym kraju. Oj, nie mają.
- Czy hybrydy na paznokciach są bezpieczne? Naukowcy alarmują
- Czy Kim Kardashian naciąga fanów na produkty Skims?
- Czekolada z robakami we Wrocławiu. "Dostajemy pogróżki"
- "Twoje 5 Minut 2". Kim są uczestnicy? Podglądamy ich social media
- Serial "Na dobre i na złe" TVP2 wzoruje się na dramie Fagaty?
- DIOZ odebrał Danielowi Magicalowi psa. "Zaniedbany i chory"
- Nikola z Natsu World po Hot Chip Challenge prawie zemdlała
- Julia Garner nie zagra Madonny? Universal anulował film
- Najciekawsze aukcje WOŚP 2023. Grabowski odkurzy ci mieszkanie