Plastik w łożyskach. Nawet płody są narażone na jego działanie
Pierwsze badania na organizmach żywych dowiodły, że cząsteczki plastiku przedostają się przez łożysko i trafiają do płodu. Czy tylko szczury są na to narażone?
To, że mikroplastik krąży w naszym ciele, już wiecie, bo pisaliśmy o tym chociażby
tutaj. Dla drobnego przypomnienia napiszę tylko, że średnio w tygodniu zjadamy plastik odpowiadający mniej więcej karcie kredytowej. Okazuje się, że te mikrocząsteczki mogą też przeniknąć do płodów
Podobne
- Mikroplastik może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak go unikać?
- Kolejny kraj zakazuje jednorazówek. Są zagrożeniem dla zdrowia
- Plastik odkłada się w naszym ciele. Po raz pierwszy są na to dowody
- "Stałam się silniejsza". Weganie i weganki na igrzyskach w Paryżu
- Biodegradowalny plastik wcale nie taki bio. Są wyniki badań
Jeszcze nie do końca wiadomo, czy ludzkie płody też są na to narażone, ale naukowcy przeprowadzili badanie, z którego jasno wynika, że płody szczurów przyjmowały takie cząsteczki przez łożysko do swojego ciała.
Do badania opublikowanego w czasopiśmie „Particle and Fiber Toxicology” użyto niewielkich kulek polistyrenu, który jest jednym z najczęściej występujących tworzyw w środowisku. Oczywiście wcześniej oznaczono je fluorescencyjną substancją, która pomagałaby je zlokalizować. Następnie wprowadzono je do tchawicy szczurów.
Co się okazało?
Te nanocząsteczki po około 90 minutach od chwili, gdy dostały się do płuc zwierząt, przeniknęły przez łożysko. Stamtąd szybko przedostały się do m.in. serca, tkanek i innych narządów płodów.
Po 24 h okazało się, że płody zmniejszyły swoją wagę (mniej więcej o 7%) i najprawdopodobniej wynika to z tego, że poprzez zmiany w układzie naczyniowym matki, zmniejsza się przepływ krwi i do młodego organizmu nie dociera tyle substancji, ile potrzebuje ono do prawidłowego rozwoju.
Zaznaczmy, że to pierwsze badanie przeprowadzone na żywym ssaku, które pokazało, że łożysko nie blokuje takich cząsteczek i swobodnie mogą się przedostawać do dziecka. Naukowcy wskazują, że potrzebne będą dalsze badania. Szczególnie, że zastosowane nanocząsteczki miały ten sam, regularny kształt, a mikrodrobiny są bardzo zróżnicowane pod względem formy.
W każdym razie dodatkowe studia nad tym problemem na pewno się przydadzą. Szczególnie, że odkryto już, że w ludzkich łożyskach też można znaleźć małe cząstki plastiku i choć wciąż nie wiemy, jaki jest ich wpływ, to warto pamiętać o tym, że w końcu jest to tworzywo sztuczne, które zawiera w sobie liczne chemikalia, a one raczej nie są najlepsze dla naszego zdrowia.
A jeśli chcecie przeczytać coś bardziej pozytywnego, to przypominamy, że już niedługo może będziecie mogli kupić Coca-Colę w papierowym opakowaniu!
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos