płód

Plastik w łożyskach. Nawet płody są narażone na jego działanie

Źródło zdjęć: © Pexels
Anna RusakAnna Rusak,22.03.2021 09:25

Pierwsze badania na organizmach żywych dowiodły, że cząsteczki plastiku przedostają się przez łożysko i trafiają do płodu. Czy tylko szczury są na to narażone?

To, że mikroplastik krąży w naszym ciele, już wiecie, bo pisaliśmy o tym chociażby

tutaj. Dla drobnego przypomnienia napiszę tylko, że średnio w tygodniu zjadamy plastik odpowiadający mniej więcej karcie kredytowej. Okazuje się, że te mikrocząsteczki mogą też przeniknąć do płodów

Jeszcze nie do końca wiadomo, czy ludzkie płody też są na to narażone, ale naukowcy przeprowadzili badanie, z którego jasno wynika, że płody szczurów przyjmowały takie cząsteczki przez łożysko do swojego ciała.

Do badania opublikowanego w czasopiśmie „Particle and Fiber Toxicologyużyto niewielkich kulek polistyrenu, który jest jednym z najczęściej występujących tworzyw w środowisku. Oczywiście wcześniej oznaczono je fluorescencyjną substancją, która pomagałaby je zlokalizować. Następnie wprowadzono je do tchawicy szczurów.

Co się okazało?

Te nanocząsteczki po około 90 minutach od chwili, gdy dostały się do płuc zwierząt, przeniknęły przez łożysko. Stamtąd szybko przedostały się do m.in. serca, tkanek i innych narządów płodów.

Po 24 h okazało się, że płody zmniejszyły swoją wagę (mniej więcej o 7%) i najprawdopodobniej wynika to z tego, że poprzez zmiany w układzie naczyniowym matki, zmniejsza się przepływ krwi i do młodego organizmu nie dociera tyle substancji, ile potrzebuje ono do prawidłowego rozwoju.

Zaznaczmy, że to pierwsze badanie przeprowadzone na żywym ssaku, które pokazało, że łożysko nie blokuje takich cząsteczek i swobodnie mogą się przedostawać do dziecka. Naukowcy wskazują, że potrzebne będą dalsze badania. Szczególnie, że zastosowane nanocząsteczki miały ten sam, regularny kształt, a mikrodrobiny są bardzo zróżnicowane pod względem formy.

W każdym razie dodatkowe studia nad tym problemem na pewno się przydadzą. Szczególnie, że odkryto już, że w ludzkich łożyskach też można znaleźć małe cząstki plastiku i choć wciąż nie wiemy, jaki jest ich wpływ, to warto pamiętać o tym, że w końcu jest to tworzywo sztuczne, które zawiera w sobie liczne chemikalia, a one raczej nie są najlepsze dla naszego zdrowia.

A jeśli chcecie przeczytać coś bardziej pozytywnego, to przypominamy, że już niedługo może będziecie mogli kupić Coca-Colę w papierowym opakowaniu!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0