Kolejny kraj zakazuje jednorazówek

Kolejny kraj zakazuje jednorazówek. Są zagrożeniem dla zdrowia

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
14.09.2023 10:30

E-papierosy są bardzo popularne szczególnie wśród młodzieży. Coraz więcej państw decyduje się na ich zakazanie ze względu na zły wpływ, jaki wywierają na zdrowie oraz środowisko. Francja przedstawiła plan dotyczący delegalizacji jednorazówek.

Jednorazówki każdego dnia stają się popularniejsze szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Istnieje możliwość, że wygryzą z rynku standardowe papierosy. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że te produkty negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Potrafią doprowadzić do chorób płuc, serca, a nawet Alzheimera.

Właśnie dlatego coraz więcej państw zakazuje korzystania z jednorazówek. Kolejnym krajem, który podjął decyzję o delegalizacji e-papierosów, jest Francja. Dołączyła do Niemiec, Irlandii oraz Belgii.

Francuski plan na zakaz jednorazówek

Na początku września premier Francji Élisabeth Borne była gościem w stacji RTL. W wywiadzie powiedziała, że władze robią wszystko, aby zakazać korzystania z jednorazówek. Jest to część antynikotynowego programu rządowego na lata 2023-2028. Élisabeth Borne poinformowała, że powinien wejść w życie jeszcze w tym roku.

Dlaczego jednorazówki stały się aż tak popularne? Odpowiedź jest bardzo prosta. Po pierwsze, są sprzedawane bez żadnego problemu w sklepach tytoniowych, a jeden vape kosztuje ok. 9 euro. To mniej niż paczka, w której znajdziemy 20 papierosów. Po drugie, jednorazówki oferują ok. 600 możliwych zaciągnięć. Potrzeba aż 40 papierosów, aby osiągnąć ten sam efekt. Francuska Narodowa Akademia Medyczna nazwała elektryczne produkty "szczególnie chytrą pułapką dla dzieci i młodzieży".

Jednorazówki zakazane we Francji
Jednorazówki zakazane we Francji (Canva)

Aktywiści podkreślają, jak niebezpieczne dla zdrowia są jednorazówki i mają pretensje do ich producentów. Podkreślają, że ci specjalnie tworzą e-papierosy, które mają wyraziste i przyciągające wzrok kolory. Nie podoba im się również, jakie smaki można znaleźć na półkach w sklepach. Te mogą zachęcić dzieci oraz młodzież do skorzystania z jednorazówek. Trudno nie oprzeć się e-papierosom o smaku waty cukrowej, czekolady, orzechów czy pączków.

Jak czytamy na bbc.com, Alliance Against Tobacco (ACT) podaje, że 13 proc. osób w wieku od 13 do 16 lat przynajmniej raz próbowało się zaciągnąć. Większość twierdzi, że zaczęli palić w wieku ok. 11 lub 12 lat.

- Zakaz sprzedaży jednorazówek jest wielkim zwycięstwem społeczeństwa obywatelskiego. E-papierosy są zaproszeniem do palenia dla młodych ludzi. To jest epidemia. To straszne, jak przemysł tytoniowy postanowił wciągnąć dzieci - powiedział w wywiadzie dla mediów Loïc Josseran, prezes ACT.

Coraz więcej dzieci i młodzieży chwyta po jednorazówki
Coraz więcej dzieci i młodzieży chwyta po jednorazówki (Canva)

Jednorazówki a środowisko

Jednorazówki wpływają negatywnie jedynie na nasze zdrowie. Okazuje się, że mogą być tak samo niebezpieczne dla środowiska. Jak donosi bbc.com, w Wielkiej Brytanii badanie przeprowadzone w 2022 r. przez organizację ekologiczną Material Focus wykazało, że każdego tygodnia wyrzucanych jest ponad milion zużytych urządzeń.

Grupa francuskich lekarzy oraz ekologów nazwała to "plagą ekologiczną". Podkreślili, że każda jednorazówka wykonana jest z tworzywa sztucznego oraz zawiera nieusuwalną baterię z około 0,15 g litu. Dodatkowo znajdują się w niej sole nikotyny i śladowe ilości metali ciężkich.

E-papierosy w Polsce nadal są legalne

Jednorazówki w Polsce również znikną, lecz najprawdopodobniej dopiero w 2026 r. Nie ze względów zdrowotnych, lecz ekologicznych, narzuconych przez Unię Europejską. Zgodnie z rozporządzeniem organizacji do tego czasu wszystkie elektroniczne urządzenia przenośne, a więc i popularne jednorazówki, będą musiały posiadać wyjmowalną, wielorazową baterię, którą użytkownik będzie mógł wymienić samodzielnie.

Producenci e-papierosów nie zastosują tego rozwiązania w jednorazowych waporyzatorach, ponieważ byłoby to zbyt kosztowne.

Źródło: bbc.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 10
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 0