Przeszczep ucha 3D

Pierwszy przeszczep ucha 3D - wydrukowali ucho w drukarce i przyszyli do ciała kobiety

Źródło zdjęć: © Canva, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,07.06.2022 17:00

Czy wydruk 3D może stać się częścią ciała człowieka? Lekarze udowodnili, że tak. Dokonali pierwszego przeszczepu ucha 3D. Wydrukowanie modelu zajęło im mniej niż 10 minut.

Naukowcy wciąż ulepszają sposób, w jaki radzimy sobie z problemami medycznymi. Niedawno informowali nas o tym, że udało im się przeprowadzić neutralną klimatycznie operację - tak, lekarze sadzili drzewa i do pracy przyjechali na rowerach.

Teraz przychodzą z kolejnymi fascynującymi rozwiązaniami. Wyobrażacie sobie ucho wydrukowane na drukarce 3D? Super, to teraz pomyślcie, że lekarz wszczepia wam taki "wydrukowany" narząd do ciała. Brzmi to abstrakcyjne? To rzeczywistość.

Pierwszy przeszczep ucha 3D

Właśnie tego udało się dokonać lekarzom z San Antonio. Przeprowadzili pionierską operację na 20-letniej Meksykance, która urodziła się z rzadką wrodzoną wadą ucha - mikrotią.

Polega ona na tym, że uszy (lub jedno ucho) są nie do końca wykształcone. Często zewnętrzna część ucha jest mała i zniekształcona, co może wpływać na zmysł słuchu. Właśnie z tym problemem kobieta zgłosiła się do lekarzy.

trwa ładowanie posta...

Jak przeszczepiono wydrukowane w drukarce 3D ucho?

Chirurg Arturo Bonilla usunął pół grama chrząstki z pozostałości ucha Alexy i przesłał skan zdrowego narządu do osób zajmujących się tworzeniem modeli 3D z Long Island City. Tam wyizolowano komórki tworzące chrząstki - chondrocyty.

Komórki były hodowane tak, by można było uzyskać ich jak najwięcej. Później zostały one zmieszane z bio-tuszem, który powstaje na bazie kolagenu. Gdy to wszystko znalazło się w biodrukarce 3D, powstał model ucha Meksykanki. Drukowanie zajęło mniej niż 10 minut.

trwa ładowanie posta...

Na końcu ucho 3D zostało przeszczepione do ciała kobiety. Dzięki drukowanej, biodegradowalnej powłoce ostatecznie narząd i jego nowa "skóra" zostanie wchłonięta przez organizm pacjentki. Po pewnym czasie ucho stanie się elastyczne, wtopi się i będzie wyglądało tak jak to "naturalne".

Cóż, trzeba przyznać, że lekarze potrafią nas poważnie zaskoczyć. Miejmy nadzieje, że w przyszłości będziemy mogli drukować w ten sposób jeszcze więcej części ludzkiego ciała, bo z pewnością może to rozwiązać wiele problemów medycznych. Kto wie, może w przyszłości zamiast dzieci Tamagotchi będziemy mieli takie drukowane w drukarkach 3D?

Źródło: Dailymail

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0