Osoby głuche na Eurowizji 2022?

Eurowizja 2022 z osobami głuchymi? Zespół Unmute chce reprezentować Polskę!

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,15.12.2021 12:30

Kto z Polski pojedzie na Eurowizję 2022? Jeszcze tego nie wiemy, ale swoją kandydaturę zgłosiła formacja Unmute. Jest to zespół złożony wyłącznie z głuchych osób.

Eurowizja odbywa się od 1956 roku i jest jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Każdego roku konkurs oglądają dziesiątki milionów osób. W 2021 roku serca międzynarodowej publiczności zdobył zespół Måneskin z niepodrabialnym Damiano Davidem na czele. Kto ma szansę wyjechać w przyszłym roku z Turynu jako nowa gwiazda muzyki?

Wielu artystów chciałoby zaprezentować się na scenie Eurowizji, ale nie każdy dostanie taką szansę. Jednakże po raz pierwszy w historii tego konkursu w preselekcjach wystąpi grupa złożona z osób głuchych... i to w dodatku z Polski! Zespół Unmute tworzy pięciu muzyków: Jakub Stanisławczyk, Zuzanna Szymańska, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek i Alina Jagodzińska. Artyści podzielili się radosną nowiną na Instagramie.

trwa ładowanie posta...

Osoby głuche chcą reprezentować Polskę na Eurowizji 2022

Zespół Unmute zgłosił do preselekcji swój debiutancki utwór "Głośniej niż decybele". Piosenka powstała w ramach kampanii społecznej Polskiego Związku Głuchych w ramach Międzynarodowego Dnia Głuchych i Tygodnia Głuchych. W utworze, który jest manifestem artystów, nie słychać słów, ale można je przeczytać po włączeniu napisów. "Zróbmy hałas, ale tym razem taki na całą Europę. Niech nas usłyszą!"

UNMUTE: GŁOŚNIEJ NIŻ DECYBELE

- Po raz pierwszy pokazaliśmy, że utwór muzyczny może być niedostępny dla osób słyszących - powiedział Krzysztof Kotyniewicz, Prezes Polskiego Związku Głuchych. - Myślę, że pojawienie się zespołu Unmute na Eurowizji pozostawi trwały ślad w świadomości osób słyszących w Polsce i w Europie, pokaże, że głusi też mogą być artystami i twórcami, że muzyka również powinna być dostępna dla wszystkich.

trwa ładowanie posta...

Zespołowi kibicuje Michał Szpak, który wystąpił na Eurowizji w 2016 roku: - Od kilku lat reprezentujemy bardzo starodawny sposób realizacji performance. Ten zespół i współczesne kreatywne show? Wierzę, że to może podbić całą Europę - powiedział muzyk.

trwa ładowanie posta...

Trzymamy kciuki!

Gdyby zespołowi Unmute udało się wystąpić na Eurowizji, byłoby to z pewnością niezwykłe wydarzenie. Byłby to piękny dowód na to, że sztuka jest dla wszystkich, nikogo nie wyklucza. Biorąc pod uwagę, jak otwarta i tolerancyjna jest publiczność oglądająca Eurowizję, artyści z Unmute mieliby ogromne szansę na osiągnięcie wysokiej pozycji.

Źródło: Radio ZET

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Z chęcią obejrzę film nakręcony przez niewidomych.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Polak,zgłoś
Zycze powodzenia
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się