Eurowizja 2022 z osobami głuchymi? Zespół Unmute chce reprezentować Polskę!
Kto z Polski pojedzie na Eurowizję 2022? Jeszcze tego nie wiemy, ale swoją kandydaturę zgłosiła formacja Unmute. Jest to zespół złożony wyłącznie z głuchych osób.
Eurowizja odbywa się od 1956 roku i jest jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Każdego roku konkurs oglądają dziesiątki milionów osób. W 2021 roku serca międzynarodowej publiczności zdobył zespół Måneskin z niepodrabialnym Damiano Davidem na czele. Kto ma szansę wyjechać w przyszłym roku z Turynu jako nowa gwiazda muzyki?
Podobne
- Wyskakujcie z kieszonkowego, bo Maneskin przylatuje do Polski!
- Piątek w SBM Radiu: Fukaj, bracia Kacperczyk. Początek audycji o 18:00!
- Nowy trend na TikToku – bądź jak Britney z 2008!
- Käärijä rusza w trasę po Europie. Wystąpi w Polsce?
- Dzisiaj w SBM Radiu: SBM FFestival, Szczepan, Deemz. Słuchajcie ich od 18:00!
Wielu artystów chciałoby zaprezentować się na scenie Eurowizji, ale nie każdy dostanie taką szansę. Jednakże po raz pierwszy w historii tego konkursu w preselekcjach wystąpi grupa złożona z osób głuchych... i to w dodatku z Polski! Zespół Unmute tworzy pięciu muzyków: Jakub Stanisławczyk, Zuzanna Szymańska, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek i Alina Jagodzińska. Artyści podzielili się radosną nowiną na Instagramie.
Osoby głuche chcą reprezentować Polskę na Eurowizji 2022
Zespół Unmute zgłosił do preselekcji swój debiutancki utwór "Głośniej niż decybele". Piosenka powstała w ramach kampanii społecznej Polskiego Związku Głuchych w ramach Międzynarodowego Dnia Głuchych i Tygodnia Głuchych. W utworze, który jest manifestem artystów, nie słychać słów, ale można je przeczytać po włączeniu napisów. "Zróbmy hałas, ale tym razem taki na całą Europę. Niech nas usłyszą!"
UNMUTE: GŁOŚNIEJ NIŻ DECYBELE
- Po raz pierwszy pokazaliśmy, że utwór muzyczny może być niedostępny dla osób słyszących - powiedział Krzysztof Kotyniewicz, Prezes Polskiego Związku Głuchych. - Myślę, że pojawienie się zespołu Unmute na Eurowizji pozostawi trwały ślad w świadomości osób słyszących w Polsce i w Europie, pokaże, że głusi też mogą być artystami i twórcami, że muzyka również powinna być dostępna dla wszystkich.
Zespołowi kibicuje Michał Szpak, który wystąpił na Eurowizji w 2016 roku: - Od kilku lat reprezentujemy bardzo starodawny sposób realizacji performance. Ten zespół i współczesne kreatywne show? Wierzę, że to może podbić całą Europę - powiedział muzyk.
Trzymamy kciuki!
Gdyby zespołowi Unmute udało się wystąpić na Eurowizji, byłoby to z pewnością niezwykłe wydarzenie. Byłby to piękny dowód na to, że sztuka jest dla wszystkich, nikogo nie wyklucza. Biorąc pod uwagę, jak otwarta i tolerancyjna jest publiczność oglądająca Eurowizję, artyści z Unmute mieliby ogromne szansę na osiągnięcie wysokiej pozycji.
Źródło: Radio ZET
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku