Olga Tokarczuk, Przemysław Czarnek

Olga Tokarczuk? A co to niby za autorytet? Minister Czarnek o noblistce, edukacji i autonomii szkół

Źródło zdjęć: © YouTube.com, Fundacja Olgi Tokarczuk
Anna RusakAnna Rusak,17.06.2021 14:49

"Nie ma czegoś takiego jak autonomia szkół" - tak twierdzi Czarnek. Poza tym uważa, że Olga Tokarczuk nie jest autorytetem. Dziwi Was, że nauczyciele postanowili zastrajkować? Mnie wcale

Minister Czarnek już nie tylko ma zarzuty do listy lektur, o czym pisaliśmy tutaj, ale i do Olgi Tokarczuk. Ostatnio udzielił wywiadu na antenie Radia Wrocław i skomentował kilka ostatnich zmian i sytuacji związanych z edukacją, które przyczyniły się do zaplanowanego na czwartek strajku nauczycieli.

Indoktrynacja młodzieży? Nie na mojej warcie!

Odniósł się m.in. do wydarzeń związanych z uczniami biorącymi udział w „Tour de Konstytucja” w podstawówce w Dobczycach. Stwierdził, że wydarzenie jest formą „indoktrynacji młodzieży”:

„Ostatnia sytuacja, ta która była nagłaśniania, w Dobczycach i ta indoktrynacja młodzieży z podstawówek i z przedszkoli przez tzw. „Tour de Konstytucja”. To dokładnie pokazuje, że kurator musi mieć tutaj więcej uprawnień, po to żeby strzec dzieci przed tego rodzaju sytuacjami. Kontrola pani kurator małopolskiej wykazała szereg ogromnych nieprawidłowości w szkole z tym związanych”.

trwa ładowanie posta...

Co miałoby tak indoktrynować młodzież? Wykrzykiwanie haseł „Konstytucja” i informowanie o tym, że Andrzej Duda, zaprzysięgając nielegalnych sędziów w Trybunale Konstytucyjnym, złamał konstytucję. Tak, dobrze czytacie. To też otworzyło pole do dyskusji o autonomii szkół.

„O tym, jaki jest kanon lektur, w pierwszej kolejności decydują podstawy programowe, po drugie, eksperci z różnych środowisk powołani przeze mnie. Oni zaproponowali pewną korektę na tej liście lektur. W tej chwili poddajemy to szerokim konsultacjom i dopiero wynik konsultacji pokaże, jaki będzie ostateczny kształt tego kanonu lektur od przyszłego roku. Wszystko transparentnie. To nie minister jest ekspertem”.

Olga Tokarczuk to żaden autorytet

Czarnek odniósł się też do ostatniej głośnej akcji związanej z noblistką, która w zagranicznej prasie, a konkretniej w „Corriere della Sera", miała zrównywać Polskę z Białorusią. Pewnie kojarzycie tą sytuację przez akcję „zwracania książek Tokarczuk”. Cóż, no do tej pory żadna książka do niej nie wróciła.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Niemniej, minister skrytykował jej postępowanie i szykanowanie Polski. Stwierdził, że pisarka nie jest żadnym autorytetem:

„Ja bardziej znam z tego sposobu działania panią Olgę Tokarczuk. Nie sądzę, żeby to był jakiś ogromny autorytet. Jeżeli ktoś kłamie na temat Polski poza granicami kraju w bardzo poczytnej gazecie, to trudno, żeby mieć do niego jakiś większy szacunek”.

Jan Paweł II? Ale jego prawie nie ma w kanonie, o co Wam chodzi!

Oczywiście pojawił się też wątek lektur. Minister powiedział, że to nie on decyduje o kanonie tylko eksperci (ciekawe, kto te zmiany zatwierdza?). Odniósł się też do obecności papieża na liście:

"Przecież ta korekta dotyczy w 99% listy lektur uzupełniających. My zatem proponujemy, nie nakazujemy, to jest jedna rzecz. Po drugie, zdaje się, jeżeli dobrze pamiętam, że na tej liście lektur, w tym kanonie lektur, który zawiera szereg pozycji, są tylko 4 pozycje dotyczące Jana Pawła II".

Cóż, tutaj chyba się trochę myli, bo w liceum do klas z rozszerzonym polskim ma wpaść 5 lektur, bo „Przed sklepem jubilera” Wojtyły też się do tego wlicza. A jeszcze mamy przecież w podstawówce fragmenty opowiadań o dzieciństwie Karola Wojtyły Piotra Kordyasza, które – mówcie, co chcecie – ale moim zdaniem z papieżem się łączą.

Czas na protest

Nauczyciele chyba stwierdzili, że mają tego wszystkiego dosyć i postanowili zastrajkować. W czwartek w Krakowie, by wyrazić swój sprzeciw odnośnie ideologizacji nauki i edukacji, będą wyrażali się przedstawiciele różnych organizacji i ruchów społecznych:

„Protestujemy przeciwko myleniu dyskusji naukowej z poglądami czy osobistymi przekonaniami i próbom przemycania w mury szkół i uczelni treści nie opartych na wiedzy naukowej, (…) próbom budowania alternatywnego narodowo-katolickiego, wykluczającego świata nauki i edukacji, poprzez powoływanie nowych, ideologicznych uczelni czy instytucji badawczych”.

trwa ładowanie posta...

Także tak. System może i wytrzyma, a młodzież w ramach buntu przestanie czytać Jana Pawła i zacznie czytać Tokarczuk. Nie wiem, jak Wam, ale mi się taka wizja całkiem podoba. Tylko, czy aby o to na pewno chodziło Czarnkowi?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
lolk,zgłoś
no akurat tu ma racje! żadnym autorytetem nie jest
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się