sport
Gest szubienicy na meczu w Iranie. Kolejni sportowcy skazani
Tromsoil

Norweski klub kontra Mistrzostwa Świata w Katarze: "Pieniądze nadal wygrywają z prawami człowieka"

Źródło zdjęć: © Instagram.com, Tromsoil, Amnesty
Anna RusakAnna Rusak,08.12.2021 13:14

Koszulki Tromsø powiedzą wam, czemu Katar powinien się zmienić i co jest nie tak z mundialem organizowanym w tym kraju.

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej organizowane Katarze już wywołują spore kontrowersje, głównie ze względów na prawa obowiązujące w tym kraju. Swój sprzeciw wyraził np. dziergający pływak Tom Daley, wskazując na ograniczenia, jakie nakładane są przez rządzących na osoby homoseksualne.

Teraz kwestię problemu związanego z prawami człowiekaKatarze poruszył norweski klub Tromsø i zrobił to w dość nietypowy sposób...

Koszulki Tromsø z ważnym przesłaniem

Klub Tromsø wydał zestaw ubrań dla swoich zawodników, który zawiera specjalny kod QR. Gdy go zeskanujemy, zostaniemy przeniesieni na stronę zawierającą szczegółowe informacje na temat praw człowieka w Katarze.

trwa ładowanie posta...

Zestaw powstał we współpracy z Amnesty International, ale to nie pierwszy raz, gdy klub zabiera głos w sprawie Kataru. W marcu norwescy zawodnicy nosili na koszulkach hasła: "Prawa człowieka – na boisku i poza nim".

Czemu zorganizowali tę akcję?

Na stronie norweskiego klubu możemy przeczytać, czemu zdecydował się on na taką akcję. Tromsø nawołuje tam m.in. do zaprzestania "sportwashingu" i wzywa do zmian w trosce o dobro innych.


"Tromsø było pierwszym profesjonalnym klubem, który wypowiedział się przeciwko nieludzkim warunkom w tym kraju. […] Mieliśmy nadzieję, że FIFA i Katar wysłuchają naszego przesłania, ale oczywiście pieniądze nadal wygrywają z prawami człowieka i ludzkim życiem. Ilu jeszcze sytuacji, w których naruszane są prawa człowieka, potrzebujemy, by piłkarska społeczność zjednoczyła się, by zażądać lepszej ochrony pracowników, którzy są migrantami?"

- www.til.no
trwa ładowanie posta...

Prawa człowieka a sport

Nie bez znaczenia jest też to, że zestaw promuje Malcolm Bidali. To były robotnik i działacz związkowy, który został aresztowany w Katarze. Powód? Na swoim blogu opisał brutalne warunki, z jakimi spotkał się w tym kraju. Swoją historię opowiada teraz w filmiku zamieszczonym na stronie klubu.

Myślicie, że głosy sportowców zostaną wysłuchane i może cokolwiek zmieni się w tej kwestii? Swoją drogą – ciekawe, czemu kraj, w którym prawa człowieka są tak jawnie naruszane, został gospodarzem mistrzostw?

trwa ładowanie posta...

Źródła: www.til.no

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Wyzywał uczniów od "pedałów". Kuratorium nie widzi problemu