Norweski klub kontra Mistrzostwa Świata w Katarze: "Pieniądze nadal wygrywają z prawami człowieka"
Koszulki Tromsø powiedzą wam, czemu Katar powinien się zmienić i co jest nie tak z mundialem organizowanym w tym kraju.
XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej organizowane Katarze już wywołują spore kontrowersje, głównie ze względów na prawa obowiązujące w tym kraju. Swój sprzeciw wyraził np. dziergający pływak Tom Daley, wskazując na ograniczenia, jakie nakładane są przez rządzących na osoby homoseksualne.
Podobne
- Reprezentacja USA zmienia logo na tęczowe na czas mistrzostw świata w Katarze
- Wielkie klimatyzatory w Katarze. Czy Mistrzostwa Świata 2022 będą eko?
- Szef FIFA apeluje: Zawieśmy wojnę w Ukrainie na czas mistrzostw świata
- Przemilczeli hymn Iranu przed meczem na mistrzostwach świata w Katarze
- Dua Lipa wystąpi na Mistrzostwach Świata w Katarze? Artystka komentuje
Teraz kwestię problemu związanego z prawami człowieka w Katarze poruszył norweski klub Tromsø i zrobił to w dość nietypowy sposób...
Koszulki Tromsø z ważnym przesłaniem
Klub Tromsø wydał zestaw ubrań dla swoich zawodników, który zawiera specjalny kod QR. Gdy go zeskanujemy, zostaniemy przeniesieni na stronę zawierającą szczegółowe informacje na temat praw człowieka w Katarze.
Zestaw powstał we współpracy z Amnesty International, ale to nie pierwszy raz, gdy klub zabiera głos w sprawie Kataru. W marcu norwescy zawodnicy nosili na koszulkach hasła: "Prawa człowieka – na boisku i poza nim".
Czemu zorganizowali tę akcję?
Na stronie norweskiego klubu możemy przeczytać, czemu zdecydował się on na taką akcję. Tromsø nawołuje tam m.in. do zaprzestania "sportwashingu" i wzywa do zmian w trosce o dobro innych.
"Tromsø było pierwszym profesjonalnym klubem, który wypowiedział się przeciwko nieludzkim warunkom w tym kraju. […] Mieliśmy nadzieję, że FIFA i Katar wysłuchają naszego przesłania, ale oczywiście pieniądze nadal wygrywają z prawami człowieka i ludzkim życiem. Ilu jeszcze sytuacji, w których naruszane są prawa człowieka, potrzebujemy, by piłkarska społeczność zjednoczyła się, by zażądać lepszej ochrony pracowników, którzy są migrantami?"
Prawa człowieka a sport
Nie bez znaczenia jest też to, że zestaw promuje Malcolm Bidali. To były robotnik i działacz związkowy, który został aresztowany w Katarze. Powód? Na swoim blogu opisał brutalne warunki, z jakimi spotkał się w tym kraju. Swoją historię opowiada teraz w filmiku zamieszczonym na stronie klubu.
Myślicie, że głosy sportowców zostaną wysłuchane i może cokolwiek zmieni się w tej kwestii? Swoją drogą – ciekawe, czemu kraj, w którym prawa człowieka są tak jawnie naruszane, został gospodarzem mistrzostw?
Źródła: www.til.no
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos