sport
Quebonafide kontra piłkarz Mariusz Jop w sądzie. Na razie 1:0
Mistrzostwa Swiata w Katarze

Szef FIFA apeluje: Zawieśmy wojnę w Ukrainie na czas mistrzostw świata

Źródło zdjęć: © Rob Harris, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,16.11.2022 13:30

Gianni Infantino, szef FIFA, wypowiedział się na temat wojny w Ukrainie. Chciałby, żeby na czas mistrzostw świata w Katarze Rosja i Ukraina zawarły porozumienie i wstrzymały atak. Tłumaczy, że "Sport może zjednoczyć świat".

Szef FIFA Gianni Infantino zdaje się niezbyt przejmować kontrowersjami wokół Mistrzostw Świata w Piłce NożnejKatarze. Wątpliwości budzą m.in. kwestie ekologiczne, ale i te dotyczące praw człowieka, które miały być łamane w Katarze choćby podczas budowy stadionów i infrastruktury sportowej. Przypomnijmy, że szacuje się, że w Katarze w związku z mundialem zmarło od 6,5 tys. do nawet 15 tys. migrantów. Liczba 15 021 zgonów pracowników pochodzi z raportu Amnesty International z 2021 roku, a 6, 5 tys., to spekulacje z materiału w "The Guardian" opublikowanego w lutym 2021 roku.

Według Infantino, mieszanie ideologii i polityki do rozmów na temat sportu nie jest potrzebne, a mundial może być idealnym momentem na to, by zawiesić broń w wojnie między Ukrainą a Rosją.

Prezes FIFA apeluje o zawieszenie wojny na czas Mistrzostw Świata w Katarze

Prezydent FIFA Gianni Infantino na chwilę przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Katarze pojawił się na spotkaniu G20 na Bali. Tam stwierdził, że mundial może być wyjątkową platformą do tymczasowego zawieszenia broni na wojnie między Rosją a Ukrainą.

- Jesteście światowymi liderami. Macie możliwość wpływania na bieg historii. Piłka nożna i mistrzostwa świata oferują wam i całemu światu wyjątkową platformę jedności i pokoju na całym świecie. Skorzystajmy więc z okazji, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zakończyć wszystkie konflikty - zwrócił się do przywódców na G20 Gianni Infantino Gianni.

trwa ładowanie posta...

Szef FIFA chciałby, żeby oba te kraje wstrzymały się z walką na rzecz Mistrzostw Świata w Katarze lub chociaż wznowiły dialog, który miałby doprowadzić do pokoju. Prezes FIFA zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że piłka nożna nie rozwiąże wszystkich problemów, ale według niego: "sport może zjednoczyć świat".

- Apeluję do wszystkich, żeby pomyśleli o tymczasowym zawieszeniu broni na jeden miesiąc, na czas trwania mistrzostw świata lub przynajmniej otworzyli korytarze humanitarne, cokolwiek, co prowadziłoby do wznowienia dialogu, który jest pierwszym krokiem do pokoju. […] Jako organizacja sportowa przede wszystkim powinniśmy skupiać się na sporcie, ale to właśnie ten sport może zjednoczyć świat – powiedział cytowany przez "Politicio" prezes FIFA.

trwa ładowanie posta...

Prezes FIFA woli rozrywkę niż wolność Ukrainy

Przypomnijmy, że głównym żądaniem Ukrainy jest wycofanie się wojsk rosyjskich z terenów ukraińskich. Jeśli więc prezes FIFA może jakoś dogadać się w tej sprawie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, to wspaniale. W innym wypadku, musi się chyba pogodzić z faktem, że wolność i życie Ukraińców jest zdecydowanie ważniejsze niż chłopcy kopiący piłkę na boisku.

Jak widać jednak dla niektórych sukces Mistrzostw Świata jest ważniejszy niż podstawowe prawa człowieka. Zaznaczmy, że w podobny sposób szef piłki nożnej komentował kontrowersje dotyczące praw osób LGBTQ+ w Katarze. Twierdził, że powinniśmy skupiać się na piłce nożnej, a nie zajmować się polityką i ideologiami. Może sam powinien wziąć sobie swoje rady do serca?

W każdym razie piłkarze też chyba nie podzielają jego opinii dotyczącej apolityczności, bo zamierzają na Mistrzostwach Świata w Katarze założyć tęczowe opaski. Reprezentacja USA nawet zmienia cale logo na tęczowe na czas mistrzostw świata w Katarze. Jak więc widać piłka nożna to również część ideologii i polityki. Prezes FIFA chyba zapomniał, że tworzą ją ludzie.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Przez nich kobiety boją się chodzić na siłownię. Kim są gym weirdos?