Wielkie klimatyzatory w Katarze. Czy Mistrzostwa Świata 2022 będą eko?
Po Twitterze krąży zdjęcie ogromnych klimatyzatorów na stadionach w Katarze. Organizatorzy Mistrzostwa Świata 2022 twierdzą, że wydarzenie będzie neutralne klimatycznie. Czy mają rację?
Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze to wydarzenie, o którym już mówi się sporo. Niestety najczęściej negatywnie. Tom Daley, dziergający pływak, w zeszłym roku wypowiadał się przeciw rozgrywkom w tym państwie ze względu na obowiązujące tam restrykcyjne prawo dotyczące osób LGBTQ+ i kobiet.
Podobne
- Norweski klub kontra Mistrzostwa Świata w Katarze: "Pieniądze nadal wygrywają z prawami człowieka"
- Czy w szkołach powinny być obowiązkowe zajęcia o kryzysie klimatycznym?
- Czy to koniec narciarstwa? Przez zmiany klimatyczne zamykają się stoki
- Apelują o nowy park narodowy. Czy Tusk, jako Kaszuba, go poprze?
- Dua Lipa wystąpi na Mistrzostwach Świata w Katarze? Artystka komentuje
Wątpliwość budzi też ekologiczny aspekt wydarzenia. Po Twitterze krąży zdjęcie ogromnych klimatyzatorów, które umieszczone zostały na stadionach. Czy rzeczywiście szkodzą planecie?
Klimatyzatory na Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze
O ogromnych klimatyzatorach polskie media pisały już na początku tego roku. Wszystkie stadiony w Katarze miały zostać wyposażone właśnie w takie chłodzące agregaty. Wszystko ze względu na wysokie temperatury panujące w tym regionie.
Co prawda Mistrzostwa Świata 2022 zostały przeniesione na jesień, ale średnia temperatura w Katarze w listopadzie wynosi aż 27 st. C. Trzeba przyznać, że nie są to idealne warunki do uprawiania sportu.
Klimatyzatory miałyby więc utrzymywać odpowiednią temperaturę nie tylko na murawie, ale i na zewnątrz stadionów. Jak możemy przeczytać na stronie "National Geographic", to rozwiązanie docelowo: "może pomagać Katarczykom, ale używanie paliw kopalnych do zasilania klimatyzacji tworzy zamknięte koło powiększające tylko skalę problemu. Generując prąd w "tradycyjny" sposób uwalniamy do atmosfery gazy cieplarniane, które pogłębiają podgrzewanie się klimatu i wymuszają dodatkowe formy chłodzenia się".
Klimatyzowanie stadionów w Katarze podczas Mistrzostw Świata 2022 byłoby więc, delikatnie mówiąc, mało ekologicznym rozwiązaniem. Okazuje się jednak, że sprawa jest trochę bardziej złożona.
Klimatyzatory w Katarze zasilane energią słoneczną?
W maju tego roku pojawiły się inne informacje. Zagraniczne portale podały, że stadiony w Katarze są chłodzone ogromnymi klimatyzatorami, ale to najnowocześniejszy sprzęt zasilany energią słoneczną.
Jak podaje portal "Daily Times", w opracowywaniu systemu pomagał Saud Abdulaziz Abdul Ghani, który jest profesorem inżynierii na Uniwersytecie w Katarze. Nad projektem pracował przez 13 lat. Energia zasilająca klimatyzację na stadionach ma pochodzić z gigantycznej farmy słonecznej na pustyni w pobliżu Doha, stolicy Kataru.
Według organizatorów Mistrzostw Świata 2022, ten system jest o 40 proc. bardziej "zrównoważony niż dotychczasowe techniki chłodzenia". Do tego aż siedem z ośmiu stadionów ma być neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.
Pomysłodawcy chcą, żeby w taki zielony sposób zasilania stał się normą podczas wielkich wydarzeń sportowych. Mają nadzieję, że kraje organizujące mistrzostwa w 2026 roku pójdą ich śladem.
Mistrzostwa Świata w Katarze jednak neutralne klimatycznie?
Wątpliwość, co do neutralności klimatycznej Mistrzostw Świata 2022 w Katarze mają działacze Carbon Market Watch, stowarzyszenia non-profit zajmującego się problemem emisji dwutlenku węgla.
Raport przedstawili pod koniec maja 2022 roku i powołuje się na niego m.in. "Reuters". Agencja nie do końca wierzy zapewnieniom organizatorów co do neutralności Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. Twórcy apelują, byśmy na razie nie używali takich określeń w stosunku do wydarzenia. Dopiero po zakończeniu rozgrywek będzie można stwierdzić, czy Katar rzeczywiście zachował neutralność klimatyczną.
Warto jednak docenić to, że organizatorzy w ogóle pomyśleli o tym, by tak duże wydarzenie nie odbiło się wyjątkowo negatywnie na klimacie. Takie zachowania i praktyki powinny być standardem. Pozostaje więc czekać do końca mistrzostw, by sprawdzić, czy ich zapewnienia pokryły się z rzeczywistością.
Źródło: https://www.national-geographic.pl/artykul/w-katarze-jest-tak-goraco-ze-wlaczaja-juz-klimatyzacje-na-zewnatrz, https://dailytimes.com.pk/938650/qatars-dr-cool-keeps-world-cup-stadiums-chilly-with-solar-powered-ac/, https://www.reuters.com/business/sustainable-business/advocates-cast-doubt-qatars-climate-neutral-world-cup-efforts-2022-05-30/
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos