Wielkie klimatyzatory w Katarze. Czy Mistrzostwa Świata 2022 będą eko?
Po Twitterze krąży zdjęcie ogromnych klimatyzatorów na stadionach w Katarze. Organizatorzy Mistrzostwa Świata 2022 twierdzą, że wydarzenie będzie neutralne klimatycznie. Czy mają rację?
Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze to wydarzenie, o którym już mówi się sporo. Niestety najczęściej negatywnie. Tom Daley, dziergający pływak, w zeszłym roku wypowiadał się przeciw rozgrywkom w tym państwie ze względu na obowiązujące tam restrykcyjne prawo dotyczące osób LGBTQ+ i kobiet.
Podobne
- Norweski klub kontra Mistrzostwa Świata w Katarze: "Pieniądze nadal wygrywają z prawami człowieka"
- Czy w szkołach powinny być obowiązkowe zajęcia o kryzysie klimatycznym?
- Dua Lipa wystąpi na Mistrzostwach Świata w Katarze? Artystka komentuje
- Czy to koniec narciarstwa? Przez zmiany klimatyczne zamykają się stoki
- Apelują o nowy park narodowy. Czy Tusk, jako Kaszuba, go poprze?
Wątpliwość budzi też ekologiczny aspekt wydarzenia. Po Twitterze krąży zdjęcie ogromnych klimatyzatorów, które umieszczone zostały na stadionach. Czy rzeczywiście szkodzą planecie?
Klimatyzatory na Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze
O ogromnych klimatyzatorach polskie media pisały już na początku tego roku. Wszystkie stadiony w Katarze miały zostać wyposażone właśnie w takie chłodzące agregaty. Wszystko ze względu na wysokie temperatury panujące w tym regionie.
Co prawda Mistrzostwa Świata 2022 zostały przeniesione na jesień, ale średnia temperatura w Katarze w listopadzie wynosi aż 27 st. C. Trzeba przyznać, że nie są to idealne warunki do uprawiania sportu.
Klimatyzatory miałyby więc utrzymywać odpowiednią temperaturę nie tylko na murawie, ale i na zewnątrz stadionów. Jak możemy przeczytać na stronie "National Geographic", to rozwiązanie docelowo: "może pomagać Katarczykom, ale używanie paliw kopalnych do zasilania klimatyzacji tworzy zamknięte koło powiększające tylko skalę problemu. Generując prąd w "tradycyjny" sposób uwalniamy do atmosfery gazy cieplarniane, które pogłębiają podgrzewanie się klimatu i wymuszają dodatkowe formy chłodzenia się".
Klimatyzowanie stadionów w Katarze podczas Mistrzostw Świata 2022 byłoby więc, delikatnie mówiąc, mało ekologicznym rozwiązaniem. Okazuje się jednak, że sprawa jest trochę bardziej złożona.
Klimatyzatory w Katarze zasilane energią słoneczną?
W maju tego roku pojawiły się inne informacje. Zagraniczne portale podały, że stadiony w Katarze są chłodzone ogromnymi klimatyzatorami, ale to najnowocześniejszy sprzęt zasilany energią słoneczną.
Jak podaje portal "Daily Times", w opracowywaniu systemu pomagał Saud Abdulaziz Abdul Ghani, który jest profesorem inżynierii na Uniwersytecie w Katarze. Nad projektem pracował przez 13 lat. Energia zasilająca klimatyzację na stadionach ma pochodzić z gigantycznej farmy słonecznej na pustyni w pobliżu Doha, stolicy Kataru.
Według organizatorów Mistrzostw Świata 2022, ten system jest o 40 proc. bardziej "zrównoważony niż dotychczasowe techniki chłodzenia". Do tego aż siedem z ośmiu stadionów ma być neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.
Pomysłodawcy chcą, żeby w taki zielony sposób zasilania stał się normą podczas wielkich wydarzeń sportowych. Mają nadzieję, że kraje organizujące mistrzostwa w 2026 roku pójdą ich śladem.
Mistrzostwa Świata w Katarze jednak neutralne klimatycznie?
Wątpliwość, co do neutralności klimatycznej Mistrzostw Świata 2022 w Katarze mają działacze Carbon Market Watch, stowarzyszenia non-profit zajmującego się problemem emisji dwutlenku węgla.
Raport przedstawili pod koniec maja 2022 roku i powołuje się na niego m.in. "Reuters". Agencja nie do końca wierzy zapewnieniom organizatorów co do neutralności Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. Twórcy apelują, byśmy na razie nie używali takich określeń w stosunku do wydarzenia. Dopiero po zakończeniu rozgrywek będzie można stwierdzić, czy Katar rzeczywiście zachował neutralność klimatyczną.
Warto jednak docenić to, że organizatorzy w ogóle pomyśleli o tym, by tak duże wydarzenie nie odbiło się wyjątkowo negatywnie na klimacie. Takie zachowania i praktyki powinny być standardem. Pozostaje więc czekać do końca mistrzostw, by sprawdzić, czy ich zapewnienia pokryły się z rzeczywistością.
Źródło: https://www.national-geographic.pl/artykul/w-katarze-jest-tak-goraco-ze-wlaczaja-juz-klimatyzacje-na-zewnatrz, https://dailytimes.com.pk/938650/qatars-dr-cool-keeps-world-cup-stadiums-chilly-with-solar-powered-ac/, https://www.reuters.com/business/sustainable-business/advocates-cast-doubt-qatars-climate-neutral-world-cup-efforts-2022-05-30/
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku