niebinarne pierniczki

Niebinarne pierniczki połączyły przeciwników i sojuszników osób LGBT+

Źródło zdjęć: © nayarb, twitter
Anna RusakAnna Rusak,19.12.2022 18:00

Czy pierniczki w kształcie ludzików mają tożsamość płciową? To pytanie chyba zadawał sobie szef cukierni, który postanowił nazwać swój świąteczny wypiek w dość oryginalny sposób. Teraz ludzie zastanawiają się, kogo tak naprawdę obrażają niebinarne pierniczki. A historia nazwania pierniczków niebinarnymi prowokuje dyskusję na temat patriarchalizmu języka angielskiego. Kto ma rację?

Jeśli chcecie się koniecznie o coś pokłócić przy stole rodzinnym – czego oczywiście nie zalecamy, a o tym jak tego uniknąć możecie przeczytać w rozmowie Vibeza z psycholożką i negocjatorką – to może dobrym tematem będą pierniczki? Nie, nie mamy na myśli walki o to, czy lepsze są te wegańskie, czy nie.

Chodzi o tożsamość płciową pierniczków. W Wielkiej Brytanii jedna z cukierni została skrytykowana za to, że nazwała swoje piernikowe ludziki niebinarnymi pierniczkami (pierniszczami?). Spór połączył osoby LGBTQ+ i przeciwników tej społeczności.

Niebinarne pierniczki

Cukiernia Cottage Bakery, która znajduje się w Blackpool w Anglii, ma drobny kryzys wizerunkowy. Wszystko przez pierniczki produkowane od 20 lat, którym szef Paul Cook postanowił nadać tożsamość płciową. Na Facebooku pojawiło się zdjęcie niebinarnych pierniczków w popularnym kształcie ludzików.

trwa ładowanie posta...

Dlaczego nazwano je niebinarnymi? Okazuje się, że nie zawsze tak było. Ponieważ pierniczki są w kształcie człowieka Cook postanowił nadrukować na ich opakowanie nazwę "gingerbread man", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "pierniczkowy człowiek", ale może być też odczytane jako "pierniczkowy mężczyzna". (W języku angielskim słowo "man" oznacza mężczyznę, ale może być także używane jako synonim na słowo "człowiek", co jest - według niektórych narracji feministycznych - dowodem na patriarchalizm języka angielskiego).

- Zaczęliśmy umieszczać etykiety na pierniczkach przed pandemią covid, ale klienci przychodzili i mówili, że to zła nazwa, że pierniczki nie są płci męskiej. Porozmawiałem o tym z osobą, która drukuje etykiety i to właśnie ona powiedziała:" Dlaczego nie nazwiesz ich niebinarnymi? – mówił "Dailymail" Paul Cook.

Cook nie widzi też problemu w takim etykietowaniu pierniczków, bo przecież nie zrobił tego, by kogokolwiek urazić. Niebinarne pierniczki miały być formą żartu i wybrnięciem z formy "gingerbread man", która była oskarżana o seksizm. Według niego, cała afera jest bez znaczenia, bo etykietka jest z tyłu, a ludzie kupujący pierniczki, po prostu proszą o piernikowego ludzika.

- Zrobiłem to w ramach żartu, przede wszystkim ze względu na komentarze ludzi. Nie zrobiłem tego, aby zachować poprawność polityczną, ale niektórzy ludzie na szczęście rzeczywiście potraktowali to jako żart – wyjaśniał w rozmowie z "Ladbible" szef cukierni.

trwa ładowanie posta...

Krytyka niebinarnego piernikowego ludzika

Choć dla szefa cukierni w Blackpool w Anglii cała afera jest robieniem niepotrzebnego zamieszania, to innego zdania są internauci. Część z nich złości się, że nawet pierniczki muszą już być poprawne politycznie, a części twierdzi, że niebinarne pierniczki to żart z osób niebinarnych.

Możliwe, że właściciel cukierni tego nie wie, ale tożsamość płciowa nie jest powodem do żartów. Osoby niebinarne często spotykają się z hejtem i niezrozumieniem, czego najlepszym przykładem jest sposób, w jaki krytykowane są tak ważne dla tej części spółczesności LGBTQ+ chociażby neutratywy. Robienie sobie z nich żartów niebinarnymi pierniczkami, na pewno nie sprawi, że ludzie będą ich traktowali z szacunkiem.

Trzeba jednak przyznać, że szefowi z cukierni w Anglii udało się dokonać małego świątecznego cudu. W końcu zarówno osoby LGBTQ+, jak i ich przeciwnicy, krytykowali niebinarne pierniczki. Coś ich w końcu połączyło!

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródło: Dailymail, Ladbible, Mirror

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
lemur,zgłoś
Niebiańskie by się przyjęły, a kościół by to poparł to biznes gwarantowany. );-
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
Las Palmas,zgłoś
I wy się jeszcze dziwicie, czemu prawactwo ma z tych progresywistów taką polewkę? "Niebinarne Pierniki" - To nie miało prawa się skończyć dobrze.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się