najmniejsza choinka Wilno, marnowanie żywności

Najmniejsza choinka na Litwie. To manifest o marnowaniu żywności

Źródło zdjęć: © Maisto bankas, facebook
Anna RusakAnna Rusak,15.12.2022 14:00

W Wilnie na Litwie stanęła rzekomo najmniejsza choinka. Jest wykonana z dość nietypowych materiałów. Jednak nie jej wielkość jest tu najważniejsza. To manifest, który przy okazji Bożego Narodzenia ma przypomnieć o problemie masowego marnowania jedzenia.

Prawie 40 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać świąteczne jedzenie – tak wynika z danych badania przeprowadzonego przez firmę Kantar Publick na zlecenie Too Good To Go. Jednak nie tylko my mamy problem z marnowaniem żywności w święta Bożego Narodzenia.

Według danych Banku Żywności, nawet 2/3 mieszkańców Litwy przyznaje, że kupuje za dużo żywności na święta, a znaczna część jedzenia ląduje w śmieciach. Dlatego na placu Ratuszowym w Wilnie stanęła najmniejsza choinka, która w wyjątkowy sposób ma przypominać o niemarnowaniu jedzenia.

Najmniejsza choinka w Wilnie

Bank Żywność razem z agencją reklamową All Caps postanowił zorganizować kampanię o marnowaniu żywości w święta Bożego Narodzenia. Kluczowym punktem jest rozświetlenie najmniejszej choinki na placu Ratuszowym w Wilnie na Litwie.

Drzewko ma 43 cm i jest wykonane z małych drewnianych łyżek i widelców. Od góry przykryte jest szklanym ostrosłupem. Ma symbolicznie namawiać do zmniejszania ilości przygotowywanej żywności na święta Bożego Narodzenia. Choinkę można oglądać do 6 stycznia.

- W te święta zrezygnowaliśmy z upominków dla naszych klientów i postanowiliśmy wesprzeć Bank Żywności poprzez bezpłatne stworzenie i realizację tej akcji. Zmniejszamy wydatki na upominki, ale inwestujemy w to, co dla nas ważne, dlatego cieszymy się, że możemy wesprzeć taką inicjatywę - powiedział szef agencji Nerijus Vertelk cytowany przez "Lithuania Posts English".

trwa ładowanie posta...

Najmniejsza choinka w Wilnie mówi o marnowaniu żywności

Czemu twórcy najmniejszej choinki zdecydowali się przedstawić ją w takiej formie? Według nich, głównym powodem marnowania żywności w święta jest brak planowania. Zachęcają, by posiłki przygotowywać dokładnie wcześniej przeliczając, ile mogą zjeść zgromadzeni przy stole bliscy. Nie chodzi o to, by rezygnować z dań, ale by były one mniejsze - dokładnie tak jak drewniane sztućce na małej choince w Wilnie.

Z tego względu Bank Żywności i All Caps nie tylko postawili najmniejsza choinkę na Litwie, ale i odtworzyli najpopularniejsze świąteczne dania. Poza tym zachęcają do tego, by z zaoszczędzonych na żywności pieniędzy uczynić coś dobrego.

- Zmniejszyliśmy najbardziej rozpoznawalne symbole świąt i w ten sposób chcemy pokazać, że odpowiedzialne planowanie zakupów może sprawić, że unikniemy nie tylko marnowania żywności. Przy okazji możemy również wydać mniej pieniędzy i przeznaczyć je na jakieś dobre uczynki, np. wspierając w Boże Narodzenie i Nowy Rok stoły osób potrzebujących - powiedział dyrektor kreatywny All Caps Vismantas Kasteckas cytowany "Lithuania Posts English".

trwa ładowanie posta...

Źródło: Lithuania Posts English.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0