Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok. Czy to koniec uchwał anty-LGBT?
Naczelny Sąd Administracyjny wydał prawomocny wyrok w sprawie uchwały anty-LGBT w gminie Serniki. To jednak nie koniec walki. NSA zamierza ponownie rozpatrzyć kolejne "strefy wolne od LGBT" w pozostałych miejscach.
Pamiętacie jeszcze uchwały anty-LGBT? Nie tylko uderzały one w całą społeczność LGBTQ+, ale też odbiły się na życiu wszystkich mieszkańców. Tylko Małopolska przez przyjęcie tej ustawy straciła ponad 10 miliardów złotych.
Podobne
- Koniec uchwał antyLGBT. Sąd uchylił ostatnią z nich
- Skreślili marzenia osób LGBT+. Sąd wydał wyrok
- Porównali uchwałę anty-LGBT do apelu w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń
- Sąd: TVP ma przeprosić Kampanię Przeciw Homofobii za program "Inwazja" o LGBT+
- Czarnek pokazał ludzką twarz? Pierwszy raz powiedział to osobach LGBT+
To jednak nie koniec spraw dotyczących "stref wolnych od LGBT". We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie uchwał anty-LGBT. Stwierdził, że deklaracja gminy Serniki jest nieważna.
Naczelny Sąd Administracyjny o uchwałach anty-LGBT
Żeby zrozumieć o co chodzi, musimy się cofnąć do 2019 roku. Wtedy to ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował do pięciu wojewódzkich sądów administracyjnych skargi na niektóre uchwały anty-LGBT. Według niego były one sprzeczne z Konstytucją i Konwencją o ochronie praw człowieka.
Teraz sprawą "strefy wolnej od LGBT" w gminie z województwa lubelskiego zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Stwierdził, że uchwała anty-LGBT gminy Serniki jest nieważna. Wyrok jest prawomocny.
Czemu NSA unieważnił uchwałę anty-LGBT
Według Naczelnego Sądu Administracyjnego uchwała anty-LGBT narusza konstytucję RP. NSA zwraca uwagę na to, że każdy obywatel RP powinien mieć takie same prawa bez względu na płeć i przekonania, a dodatkowo nikt nie może być dyskryminowany. Władza powinna też chronić mniejszości.
Uchwała anty-LGBT miałaby uderzać też w godność i życie mieszkańców. W wyroku zwraca się też uwagę na to, że Polskę obowiązują pewne dyrektywy unijne, które nasz kraj powinien przestrzegać, a które ta uchwała narusza. Jak podaje PAP, NSA zdecydował się też oddalić skargi w analogicznych sprawach Klwowa, Istebnej i Osieka.
Naczelny Sąd Administracyjny kontra uchwały anty-LGBT
To pierwsze takie prawomocne uchylenie ustaw samorządowych dotyczących osób LGBT. Miejmy nadzieję, że kolejne sprawy potoczą się w ten sam sposób. Naczelny Sąd Administracyjny ma ponownie badać m.in. uchwały anty-LGBT z Tarnowa.
Źródło: PAP, brpo.gov.pl, prawo.pl
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet