lGBT+
Na konferencję psychoterapii zaproszono transfobicznych psychologów. To szkodzi dzieciom i nauce
uchwały anty-LGBT, NSA

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok. Czy to koniec uchwał anty-LGBT?

Źródło zdjęć: © TVN, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,29.06.2022 10:45

Naczelny Sąd Administracyjny wydał prawomocny wyrok w sprawie uchwały anty-LGBT w gminie Serniki. To jednak nie koniec walki. NSA zamierza ponownie rozpatrzyć kolejne "strefy wolne od LGBT" w pozostałych miejscach.

bFYFebmH

Pamiętacie jeszcze uchwały anty-LGBT? Nie tylko uderzały one w całą społeczność LGBTQ+, ale też odbiły się na życiu wszystkich mieszkańców. Tylko Małopolska przez przyjęcie tej ustawy straciła ponad 10 miliardów złotych.

To jednak nie koniec spraw dotyczących "stref wolnych od LGBT". We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie uchwał anty-LGBT. Stwierdził, że deklaracja gminy Serniki jest nieważna.

Naczelny Sąd Administracyjny o uchwałach anty-LGBT

Żeby zrozumieć o co chodzi, musimy się cofnąć do 2019 roku. Wtedy to ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował do pięciu wojewódzkich sądów administracyjnych skargi na niektóre uchwały anty-LGBT. Według niego były one sprzeczne z Konstytucją i Konwencją o ochronie praw człowieka.

bFYFebmJ

Teraz sprawą "strefy wolnej od LGBT" w gminie z województwa lubelskiego zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Stwierdził, że uchwała anty-LGBT gminy Serniki jest nieważna. Wyrok jest prawomocny.

Czemu NSA unieważnił uchwałę anty-LGBT

Według Naczelnego Sądu Administracyjnego uchwała anty-LGBT narusza konstytucję RP. NSA zwraca uwagę na to, że każdy obywatel RP powinien mieć takie same prawa bez względu na płeć i przekonania, a dodatkowo nikt nie może być dyskryminowany. Władza powinna też chronić mniejszości.

bFYFebmL


Wbrew zarzutom zawartym w skargach kasacyjnych wojewódzki sąd administracyjny prawidłowo uznał, że zaskarżona uchwała ingeruje w godność i życie prywatne tej grupy mieszkańców, które identyfikują się jako osoby LGBT. Niezależnie od tego, jakie były intencje radnych, społecznym skutkiem uchwały jest naruszenie godności, czci i dobrego imienia oraz ściśle związanego z tymi dobrami życia prywatnego określonej grupy mieszkańców.

Uchwała anty-LGBT miałaby uderzać też w godność i życie mieszkańców. W wyroku zwraca się też uwagę na to, że Polskę obowiązują pewne dyrektywy unijne, które nasz kraj powinien przestrzegać, a które ta uchwała narusza. Jak podaje PAP, NSA zdecydował się też oddalić skargi w analogicznych sprawach Klwowa, Istebnej i Osieka.

bFYFebmR

Naczelny Sąd Administracyjny kontra uchwały anty-LGBT

To pierwsze takie prawomocne uchylenie ustaw samorządowych dotyczących osób LGBT. Miejmy nadzieję, że kolejne sprawy potoczą się w ten sam sposób. Naczelny Sąd Administracyjny ma ponownie badać m.in. uchwały anty-LGBT z Tarnowa.

Źródło: PAP, brpo.gov.pl, prawo.pl

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Jaay,zgłoś
W Polsce nigdy nie było „stref wolnych od LGBT”
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Komentarze (1)
arrow
Kasia musi rozwieść się z Aleksandrą, by Polska dokonała korekty płci w jej dokumentach