Sąd uchylił ostatnią ustawę "Anty-LGBT"

Koniec uchwał antyLGBT. Sąd uchylił ostatnią z nich

Źródło zdjęć: © canva / canva
Weronika Paliczka,
07.02.2024 12:00

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił homofobiczną uchwałę "Stop-LGBT". Tym samym znika ostatni krzywdzący dokument w Polsce.

Uchwały antyLGBT rządziły polskimi gminami przez dłuższy czas od 2019 r. Wszystko za sprawą Ordo Iuris - skrajnie prawicowej organizacji o profilu katolickim. Początkowo "strefy wolne od LGBT" powstawały na Lubelszczyźnie, jednak pomysł rozprzestrzenił się także na inne rejony Polski. Działo się tak za sprawą poparcia ze strony polityków PiS. Pozytywnie o "strefach wolnych od LGBT" wypowiadał się m.in. Przemysław Czarnek czy Zbigniew Ziobro.

Koniec ze "strefami wolnymi od LGBT"

Warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny ostatecznie uchylił uchwałę "Stop LGBT" obowiązującą od marca 2019 r. w gminie Mordy. Decyzja ta oznacza koniec "stref wolnych od LGBT". Mordy były ostatnią gminą, w której dokument funkcjonował.

trwa ładowanie posta...

Choć odrzucenie uchwał "Stop LGBT" jest ogromnym krokiem w dobrą stronę, kolejnym problemem jest podobny dokument obowiązujący w 11 miejscach. Mowa o "Samorządowej Karcie Praw Rodziny", która również nawiązuje do społeczności LGBTQ+, jednak nie tak agresywnie, jak "strefy wolne od LGBT". Według niektórych wyroków sądu "Samorządowa Karta Praw Rodziny" nosi znamiona homofobii. Dokument obowiązuje w powiatach łańcuckim, tatrzańskim i dębickim, gminach: Odrzywół, Skierniewice, Gromadka, Jedlnia-Letnisko oraz miastach: Dębica, Rypin, Wieluń i Radzyń Podlaski.

Wiele miast autonomicznie decyduje się na unieważnienie homofobicznych dokumentów. Powodem jest decyzja Unii Europejskiej, która nie przekaże żadnego wsparcia samorządowi, który swoimi działaniami przyczynia się do jakichkolwiek form segregacji lub wykluczenia.

Źródło: "OKO.Press"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0