Młodzi są zdołowani życiem w Polsce. Boją się o pracę i sytuację w kraju
Trudno nie popaść w przygnębienie, kiedy zapoznamy się z szóstą edycją badania "Świat Młodych". Jest to raport autorstwa agencji badawczej IQS, z którego wynika, że pogoroszyła się kondycja psychiczna młodych Polaków. Wpływ na ten stan rzeczy miała między innymi pandemia.
Jako młodzi Polacy chcielibyśmy wierzyć, że żyjemy w kraju, w którym nasza przyszłość jawi się jeśli nie w kolorowych, to przynajmniej w wyblakłych barwach. Jesteśmy jednak pogrążeni w czarnym pesymizmie - wynika z szóstej edycji badania "Świat Młodych".
Podobne
- Czarnek woli, aby młodzi nie uprawiali seksu i myśli nad możliwym zakazem TELEFONÓW na przerwach w szkole.
- Jak Ukrainki mogą dokonać aborcji w Polsce? Powstał poradnik w języku ukraińskim
- Polskie kredyty mieszkaniowe są najdroższe w UE. Wyprzedziliśmy Węgry
- Czego najbardziej boją się młodzi Polacy? Szokujące wyniki badania
- Ukraina zagra mecze w Polsce. Internetowa husaria ma ból pewnej części ciała
W grupie wiekowej 16-29 lat aż 77% osób martwi się sytuacją panującą w Polsce. 38% obawia się, że nie poradzi sobie w życiu, a 41% boi się, że nie znajdzie dobrej pracy. Pandemia zintensyfikowała proces narastającego niepokoju, pesymizmu i braku poczucia bezpieczeństwa.
Młodych przygniata życie w Polsce
- Analiza tegorocznych wyników badania pokazuje, że młodzi nie są obojętni na to, co dzieje się wokół nich. Wręcz odwrotnie, mają jeszcze dość cienką skórę, przez którą chłoną mocniej i intensywniej niż dorośli - tłumaczy Marta Rybicka z IQS. Badaczka zauważa, że jeszcze trzy lata temu tendencja była inna, młodzi wykazywali wzrost optymistycznych nastrojów.
Niechęć do Kościoła i wspólnoty narodowej
Młodzi odwracają się od tradycyjnych wartości. Donosiliśmy o tym już przy okazji raportu CBOS, którego autorzy zaobserwowali gwałtowny spadek młodych osób praktykujących wiarę. Tendencję potwierdza badanie IQS, zgodnie z którym maleje liczba młodzieży, która stara się żyć zgodnie z naukami Kościoła (w 2018 roku było to 38%, obecnie jest 26% badanych).
Ponadto zmniejszyła się liczba młodych, którzy swoją tożsamość definiują poprzez wspólnotę narodową. Z raportu wynika, że z 64% do 51% spadł odsetek osób dla których Polska (ojczyzna) jest bardzo ważna.
Bez godnych pieniędzy trudno planować życie
Młodzi nie wierzą w hasła, że pieniądze szczęścia nie dają. 66% z nich uważa, że pieniądze mogą zapewnić szczęście, a 37% sądzi, że dzięki pieniądzom można osiągnąć wszystko. W młodych Polakach narasta przekonanie, że będzie im się gorzej żyło niż rodzicom.
Zdecydowana większość stara się kontrolować wydatki (93%). Niemal 3/4 badanych chce zabezpieczyć się na przyszłość, bo wysokość emerytury, którą dostaną od państwa, nie wystarczy im nawet na podstawowe potrzeby. Bezpieczeństwo to również własny dach nad głową, ale 63% badanych ma poczucie, że przy obecnej sytuacji w Polsce jeszcze przez długie lata nie będzie w stanie samodzielnie kupić mieszkania.
Źródła: PAP/Wirtualne Media
Zobacz też: Lekcje z ZUS. Co Polacy wiedzą o ubezpieczeniach społecznych?
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku