ludzie
Nickelodeon Kids' Choice Awards 2023. Polacy wśród nominowanych
Młodzi zdołowani życiem w Polsce

Młodzi są zdołowani życiem w Polsce. Boją się o pracę i sytuację w kraju

Źródło zdjęć: © Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,28.01.2022 15:27

Trudno nie popaść w przygnębienie, kiedy zapoznamy się z szóstą edycją badania "Świat Młodych". Jest to raport autorstwa agencji badawczej IQS, z którego wynika, że pogoroszyła się kondycja psychiczna młodych Polaków. Wpływ na ten stan rzeczy miała między innymi pandemia.

Jako młodzi Polacy chcielibyśmy wierzyć, że żyjemy w kraju, w którym nasza przyszłość jawi się jeśli nie w kolorowych, to przynajmniej w wyblakłych barwach. Jesteśmy jednak pogrążeni w czarnym pesymizmie - wynika z szóstej edycji badania "Świat Młodych".

W grupie wiekowej 16-29 lat77% osób martwi się sytuacją panującą w Polsce. 38% obawia się, że nie poradzi sobie w życiu, a 41% boi się, że nie znajdzie dobrej pracy. Pandemia zintensyfikowała proces narastającego niepokoju, pesymizmu i braku poczucia bezpieczeństwa.

trwa ładowanie posta...

Młodych przygniata życie w Polsce

- Analiza tegorocznych wyników badania pokazuje, że młodzi nie są obojętni na to, co dzieje się wokół nich. Wręcz odwrotnie, mają jeszcze dość cienką skórę, przez którą chłoną mocniej i intensywniej niż dorośli - tłumaczy Marta Rybicka z IQS. Badaczka zauważa, że jeszcze trzy lata temu tendencja była inna, młodzi wykazywali wzrost optymistycznych nastrojów.

Teraz mamy do czynienia ze zjawiskiem wprost przeciwnym. Ten ogrom zjawisk, których obawiają się młodzi ludzie żyjący w Polsce, przygniata. Obserwując uważnie rzeczywistość odczuwają silną obawę o swoje jutro, o planetę, warunki do życia, o zdrowie swoje i bliskich, o sytuację w kraju, o to, że blisko, tuż obok, potencjalna wojna.

- Marta Rybicka

Niechęć do Kościoła i wspólnoty narodowej

Młodzi odwracają się od tradycyjnych wartości. Donosiliśmy o tym już przy okazji raportu CBOS, którego autorzy zaobserwowali gwałtowny spadek młodych osób praktykujących wiarę. Tendencję potwierdza badanie IQS, zgodnie z którym maleje liczba młodzieży, która stara się żyć zgodnie z naukami Kościoła (w 2018 roku było to 38%, obecnie jest 26% badanych).

Ponadto zmniejszyła się liczba młodych, którzy swoją tożsamość definiują poprzez wspólnotę narodową. Z raportu wynika, że z 64% do 51% spadł odsetek osób dla których Polska (ojczyzna) jest bardzo ważna.

Nigdy wcześniej młodzi deklarujący lewicowy i mocno progresywny światopogląd nie byli tak liczni.

- Marta Rybicka
trwa ładowanie posta...

Bez godnych pieniędzy trudno planować życie

Młodzi nie wierzą w hasła, że pieniądze szczęścia nie dają. 66% z nich uważa, że pieniądze mogą zapewnić szczęście, a 37% sądzi, że dzięki pieniądzom można osiągnąć wszystko. W młodych Polakach narasta przekonanie, że będzie im się gorzej żyło niż rodzicom.

trwa ładowanie posta...

Zdecydowana większość stara się kontrolować wydatki (93%). Niemal 3/4 badanych chce zabezpieczyć się na przyszłość, bo wysokość emerytury, którą dostaną od państwa, nie wystarczy im nawet na podstawowe potrzeby. Bezpieczeństwo to również własny dach nad głową, ale 63% badanych ma poczucie, że przy obecnej sytuacji w Polsce jeszcze przez długie lata nie będzie w stanie samodzielnie kupić mieszkania.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródła: PAP/Wirtualne Media

Zobacz też: Lekcje z ZUS. Co Polacy wiedzą o ubezpieczeniach społecznych?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 12
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Policja u "opętanej" kobiety. Film z interwencji jak z horroru