Tak to widzimy

"Tak to widzimy" to najlepszy serial o osobach w spektrum autyzmu. MUSICIE go zobaczyć [RECENZJA]

Źródło zdjęć: © Tak to widzimy
Anna RusakAnna Rusak,02.02.2022 13:14

"Tak to widzimy" to serial, którego wszyscy potrzebujemy i to nie tylko dlatego, że świetnie pokazuje życie osób w spektrum autyzmu. Również dlatego, że otuli, wzruszy i rozbawi was w ten smutny, szary, wciąż zimowy czas.

Jeśli straciliście już wiarę w seriale i nie wierzycie, że gdziekolwiek można jeszcze zobaczyć coś poruszającego, mądrego, a jednocześnie niewymagającego, to musicie obejrzeć najnowszy serial Amazon Prime Video, czyli "Tak to widzimy".

Za serią stoi Jason Katimsa, którego możecie kojarzyć z takich produkcji jak "Był sobie chłopiec" czy "Parenthood". Tym razem reżyser w bardzo czuły i empatyczny sposób opowiada o osobach w spektrum autyzmu.

O czym opowiada "Tak to widzimy"?

"Tak to widzimy" opowiada o życiu trójki bohaterów, którzy znajdują się w różnym spektrum autyzmu i mieszkają pod jednym dachem. Każdy z nich ma oczywiście inne problemy. Violet jest spragnioną miłości i seksu dziewczyną, która próbuje znaleźć chłopaka m.in. w internetowych apkach randkowych.

As We See It - Official Trailer | Prime Video

Jason to bardzo bezpośredni programista, który po prostu mówi, co myśli. I choć początkowo wydaje się, że chłopak ma najmniej problemów ze wszystkich, bardzo szybko okazuje się, że życie przygotowało dla niego naprawdę poważny problem, z którym będzie musiał się zmierzyć.

Z kolei Harrison ma w pewnym sensie największe trudności z całej tej trójki. To bardzo wrażliwy chłopak, zmagający się z wieloma lękami. Jednym z większych wyzwań, przed którymi chłopak staje, jest chociażby samodzielne wyjście na ulicę. Mandy, opiekunka współlokatorów, właśnie jemu poświęca najwięcej swojej uwagi.

Czemu "Tak to widzimy" jest tak wspaniałym serialem?

Najbardziej niezwykłe w tym serialu jest chyba to, jak autentycznie zaprezentowani są bohaterowie i bohaterki serii. To nie są jakieś płaskie, kartonowe postaci. Oglądając "Tak to widzimy", nie mamy w ogóle poczucia, że osoby na ekranie i problemy, z którymi się zmagają, są wymyślone.

trwa ładowanie posta...

Na ten efekt zapewne wpływa fakt, że reżyser do pracy zatrudnił aktorów, którzy w rzeczywistości też są osobami w spectrum. To Albert Rutecki grający Harrisona i Sue Ann Pien grająca Violet. Za to włączenie do obsady autentycznych osób z mniejszości też należą się twórcom pochwały.

Wejście w świat "Tak to widzimy" i zagłębienie się w problemy osób w spektrum jest naprawdę niesamowitym przeżyciem. Ten serial jednocześnie uświadamia nas na tak wielu polach, wręcz w pewnym stopniu edukuje, ale i przy okazji jest naprawdę lekki, zabawny i ciepły. Nie wiem, czy w końcówce zimy można liczyć na coś lepszego, naprawdę.

trwa ładowanie posta...

"Tak to widzimy" pozwoli wam spojrzeć z trochę innej perspektywy na wasze życie i ludzi wokół was. Nauczy empatii i otwartości. Okazuje się, że nawet uruchomienie rumby, automatycznego odkurzacza, może być wielkim i bardzo wzruszającym wydarzeniem.

Lepszy niż "Atypowy"?

Oczywiście nie można uciec od porównań do "Atypowego". "Tak to widzimy" to jednak zdecydowanie mądrzejsza, trochę poważniejsza produkcja, która w bardzo szerokiej perspektywie pokazuje nam, z czym zmagają się osoby w spektrum autyzmu. Moim zdaniem ten serial jest naprawdę świetnym i potrzebnym uzupełnieniem wątków z produkcji Netflixa.

W pewnym momencie "Tak to widzimy" opiekunka Mandy mówi, że to nie osoby w spektrum powinny dostosować się do świata, ale to my powinniśmy je zrozumieć i dostrzec. Z tą myślą was zostawię, bo jeśli obejrzycie "Tak to widzimy" (do czego gorąco zachęcam), to na pewno się z nią zgodzicie.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1