Kwalifikacja wojskowa kobiet. Dla których dziewczyn obowiązkowa?
Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji wojskowej kobiet. Co się zmienia? Które kobiety muszą liczyć się z obowiązkiem kwalifikacji? Nowymi ogłoszeniami MON-u powinni zainteresować się też młodzi mężczyźni i rezerwistki. W każdej chwili mogą zostać wezwani na ćwiczenia.
Jak informuje "PAP" Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło rozporządzenie, które trafił do wykazu prac rządu 30 listopada. Dotyczy kwalifikacji wojskowej kobiet i funkcji, które będą one mogły pełnić w przypadku czynnej służby wojskowej.
Podobne
- Polki pójdą do wojska i nie będą mogły wyjechać z kraju podczas wojny? Uwaga, to NIEPRAWDA
- Mężczyźni zagrożeni! Atakują ich wykształcone kobiety! Inba na Twiterze, bo dziewczyna została inżynierką
- Justyna Wydrzyńska usłyszała wyrok. To historyczny proces
- Wezwania na ćwiczenia wojskowe już są wysyłane do młodych. Co trzeba wiedzieć?
- Godziny w saunarium tylko dla kobiet. Komu przeszkadzają?
Czy to oznacza, że teraz wszystkie kobiety będą musiały stawić się do kwalifikacji wojskowej? Sprawdźcie, czy projekt MON was dotyczy.
MON i rozporządzenie kwalifikacji wojskowej kobiet
Rząd planuje zająć się przedstawionym projektem dotyczącym kwalifikacji wojskowej kobiet dość szybko, bo jeszcze w tym roku. Planowany termin przyjęcia to IV kwartał 2022 roku.
"PAP" informuje, że w projekcie znajdziemy wyszczególnioną grupę kobiet, które mają stawić się do kwalifikacji wojskowej oraz określa on ich stanowiska służbowe oraz funkcję w przypadku powołania do służby wojskowej. Do kwalifikacji wojskowej zostaną wezwane kobiety, które kończą studia lub naukę na kierunku: medycznym, weterynaryjnym, pielęgniarskim, psychologicznym, analityki medycznej, ratownictwa medycznego.
Kwalifikacja wojskowa kobiet - co się zmienia?
Przypomnijmy, że obowiązkowa kwalifikacja wojskowa dla kobiet w Polsce, to nic nowego. Gdy jednak zerkniemy do "Dziennika Ustaw", dostępnego na stronie sip.lex.pl, i sprawdzimy aktualny art.60. dotyczący obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej w przypadku kobiet, okaże się, że jest on bardzo podobny do tego, który został aktualnie przedstawiony przez MON.
"Kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę, albo będące studentkami lub absolwentkami szkół wyższych, mogą być poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, poczynając od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą 19 lat życia" – czytamy w pierwszym podpunkcie art. 60.
"Za kwalifikacje, o których mowa w ust. 1, uznaje się wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy" – czytamy w drugim podpunkcie artykuł dotyczącego służby kobiet.
Wychodzi na to, że z aktualnego rozporządzenia dotyczącego obowiązkowej kwalifikacji wojskowej kobiet znikają m.in. informatyczki, tłumaczki i teleinformatyczki. Czy tak się rzeczywiście stanie, przekonamy się, gdy projekt wejdzie w życie.
Które kobiety zwolnione ze służby wojskowej?
Oczywiście nie wszystkie kobiety kształcone w kierunkach, które wymieniliśmy, otrzymają kwalifikację wojskową, która oznacza ewentualne powołanie do służby. Zwolnione zostaną te, które do takiej służby są niezdolne ze względu na stan zdrowia. Obowiązkowi nie będą też podlegać kobiety w ciąży oraz w okresie do sześciu miesięcy po porodzie, a także osoby:
- sprawujące opiekę nad dziećmi do lat ośmiu;
- sprawujące opiekę nad:
a) dziećmi od lat 8 do 18 (poprzednio 16 lat)
b) osobami obłożnie chorymi,
c) osobami, wobec których orzeczono trwałą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników
d) osobami, wobec których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji na podstawie ustawy z o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
e) osobami zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
– jeżeli osoby te wspólnie z nimi zamieszkują i opieki tej nie można powierzyć innym osobom.
Rezerwiści z wezwaniami do ćwiczeń
MON ma też ważną informację dla rezerwistow, czyli osób, które już przeszły kwalifikację wojskową. Ci, którzy mają kategorię zdolności do pełnienia służby wojskowej i otrzymały stopień szeregowego, ale nie odbyły czynnej służby wojskowej i nie składały przysięgi wojskowej, mogą się liczyć z wezwaniami do obowiązkowych ćwiczeń.
Jak informują "Wiadomości WP", Wojsko Polskie po przerwie spowodowanej pandemią wznowiło obowiązkowe ćwiczenia dla rezerwistów. Wezwania do wojska może otrzymać nawet 200 tysięcy osób. Od wezwania można się odwołać, ale niestawienie się na ćwiczenia grozi karą pozbawienia wolności.
"Wezwanie do wojska mogą otrzymać rezerwiści, którzy nie ukończyli 50 lat - w przypadku szeregowych oraz 60 lat - w przypadku oficerów i podoficerów. Ćwiczenia w jednostkach wojskowych są obowiązkowe. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, unikanie podjęcia czasowej służby lub niestawienie się do jednostki we wskazanym czasie podlega grzywnie, lub karze pozbawienia wolności" – czytamy na stronie wiadomości.wp.pl.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku