Polki wojsko

Polki pójdą do wojska i nie będą mogły wyjechać z kraju podczas wojny? Uwaga, to NIEPRAWDA

Źródło zdjęć: © Canva, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,28.04.2022 14:30

Czy bezdzietne kobiety będą objęte mobilizacją wojskową w przypadku wojny? Czy będą mogły wyjechać z kraju? Te pytania przez ustawę znowelizowaną 23 kwietnia 2022 roku zadaje sobie coraz więcej osób. Co tak naprawdę się zmieniło?

Kwestia służby wojskowej już od jakiegoś czasu wywołuje spore kontrowersje. Chwilę po wybuchu wojny w Ukrainie temat wrócił wraz z sondażem IBRiS dla Radia ZET, w którym padało pytanie: "Czy uważasz, że Polska powinna przywrócić zasadniczą służbę wojskową/obowiązkową służbę wojskową?".

Teraz sprawa powraca przez plotki na Twitterze. Informacje, które są podawane w postach, dotyczą ustawy, która weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku. Według niektórych mówi ona o tym, że bezdzietne kobiety będą objęte mobilizacją wojskową w przypadku wojny i nie będą mogły opuścić Polski.

Widzę, że bardzo cicho o tym, że 23 kwietnia rząd przepchnął ustawę, na mocy której bezdzietne kobiety także zostają objęte mobilizacją w czasie wojny.

Nie dość, że ten kraj dał mi ciężką depresję i myśli S, to mam za niego ginąć, żeby bogacze mogli dalej się bogacić? WTF?!

trwa ładowanie posta...

Żeby wyjaśnić sobie tę sprawę, musimy zerknąć do art. 5 Ustawy o obronie Ojczyzny. Przeczytamy w nim, że obowiązkiem pełnienia służby wojskowej na wypadek konieczności obrony ojczyzny będą podlegały osoby w wieku 18-60 lat, które są obywatelami polskimi. Według art. 3 tej ustawy ojczyzny mają bronić wszyscy obywatele polscy zdolni do wykonywania tego obowiązku. Poniżej znajdziecie treść dwóch artykułów z ww. ustawy.


Obowiązkowi pełnienia służby wojskowej, w zakresie określonym w niniejszej ustawie, podlegają obywatele polscy, począwszy od dnia, w którym kończą 18 lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski-63 lat życia.

- ISAP, art. 5


Obowiązkowi obrony Ojczyzny podlegają obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

- ISAP, art.3

Gdybyśmy dalej zagłębili się w ustawę i art. 5, przeczytalibyśmy, że z obowiązku służby związane są m.in. kobiety w ciąży, osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 8, czy osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

trwa ładowanie posta...

To nie jest nic nowego

Warto tutaj zaznaczyć, że te przepisy praktycznie w ogóle nie różnią się od poprzednich - różnice pojawiają się np. w kwestii wieku poborowego. Gdybyście zerknęli do ustawy z 1967 roku, to znaleźlibyście właściwie te same informacje dotyczące służby wojskowej kobiet, co teraz.

Czy to znaczy, że kobiety będą musiały walczyć?

Wystarczy spojrzeć do art. 85 Konstytucji RP, by przekonać się, że obowiązkiem każdego obywatela jest obrona Polski i nie ma tu żadnego wyszczególnienia odnoszącego się do konkretnej płci. Oznacza to, że kobiety mają taki sam obowiązek bronić kraju, jak mężczyźni - poza wskazanymi w ustawie wyjątkami.

Oznacza to, że w przypadku wojny każda z nas będzie mogła wziąć udział w obronie kraju. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogły go opuścić. Tak sprawę dla Interii wyjaśnia gen. Bogusław Pacek, przy okazji wskazując, które kobiety będą musiały liczyć się z powołaniami:


Wojsko potrzebuje trzech kategorii kobiet. Po pierwsze: kobiet, które są zawodowymi żołnierzami i są przygotowywane do służby w wojsku w szkołach oficerskich czy ośrodkach szkolenia. Po drugie: kobiet, które ze względu na wykonywany zawód spełniają wymogi przydatności dla wojska - m.in. lekarki, sanitariuszki, tłumaczki, psycholożki. To znana na świecie praktyka. Trzecia grupa to ochotniczki.

- Interia

Jeśli więc nie należycie do żadnej z tych grup i nie chciałybyście nagle stać się ochotniczkami, to nie musicie się martwić. Owszem, bezdzietne kobiety muszą się liczyć z pewnymi trudnościami, o których pisaliśmy już wcześniej, ale wojna się do nich na szczęście na razie nie zalicza. Całą ustawę z 23 kwietnia 2022 roku znajdziecie na stronie ISAP.

trwa ładowanie posta...

Źródło: wydarzenia.interia.pl/kraj/news-polki-ida-na-wojne-po-sieci-kraza-falszywe-informacje-o-nowe,nId,5989621, Twitter, isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000655

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 17
  • emoji kupka - liczba głosów: 6