Polki pójdą do wojska i nie będą mogły wyjechać z kraju podczas wojny? Uwaga, to NIEPRAWDA
Czy bezdzietne kobiety będą objęte mobilizacją wojskową w przypadku wojny? Czy będą mogły wyjechać z kraju? Te pytania przez ustawę znowelizowaną 23 kwietnia 2022 roku zadaje sobie coraz więcej osób. Co tak naprawdę się zmieniło?
Kwestia służby wojskowej już od jakiegoś czasu wywołuje spore kontrowersje. Chwilę po wybuchu wojny w Ukrainie temat wrócił wraz z sondażem IBRiS dla Radia ZET, w którym padało pytanie: "Czy uważasz, że Polska powinna przywrócić zasadniczą służbę wojskową/obowiązkową służbę wojskową?".
Podobne
- Wezwania na ćwiczenia wojskowe. Młodzi Polacy nie chcą iść do wojska?
- Wezwania na ćwiczenia wojskowe już są wysyłane do młodych. Co trzeba wiedzieć?
- Skandal podczas defilady w Święto Wojska Polskiego. Poszło o pieski
- Kwalifikacja wojskowa kobiet. Dla których dziewczyn obowiązkowa?
- Osoby transpłciowe w wojsku? MON rozważa zmiany
Teraz sprawa powraca przez plotki na Twitterze. Informacje, które są podawane w postach, dotyczą ustawy, która weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku. Według niektórych mówi ona o tym, że bezdzietne kobiety będą objęte mobilizacją wojskową w przypadku wojny i nie będą mogły opuścić Polski.
Żeby wyjaśnić sobie tę sprawę, musimy zerknąć do art. 5 Ustawy o obronie Ojczyzny. Przeczytamy w nim, że obowiązkiem pełnienia służby wojskowej na wypadek konieczności obrony ojczyzny będą podlegały osoby w wieku 18-60 lat, które są obywatelami polskimi. Według art. 3 tej ustawy ojczyzny mają bronić wszyscy obywatele polscy zdolni do wykonywania tego obowiązku. Poniżej znajdziecie treść dwóch artykułów z ww. ustawy.
Gdybyśmy dalej zagłębili się w ustawę i art. 5, przeczytalibyśmy, że z obowiązku służby związane są m.in. kobiety w ciąży, osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 8, czy osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.
To nie jest nic nowego
Warto tutaj zaznaczyć, że te przepisy praktycznie w ogóle nie różnią się od poprzednich - różnice pojawiają się np. w kwestii wieku poborowego. Gdybyście zerknęli do ustawy z 1967 roku, to znaleźlibyście właściwie te same informacje dotyczące służby wojskowej kobiet, co teraz.
Czy to znaczy, że kobiety będą musiały walczyć?
Wystarczy spojrzeć do art. 85 Konstytucji RP, by przekonać się, że obowiązkiem każdego obywatela jest obrona Polski i nie ma tu żadnego wyszczególnienia odnoszącego się do konkretnej płci. Oznacza to, że kobiety mają taki sam obowiązek bronić kraju, jak mężczyźni - poza wskazanymi w ustawie wyjątkami.
Oznacza to, że w przypadku wojny każda z nas będzie mogła wziąć udział w obronie kraju. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogły go opuścić. Tak sprawę dla Interii wyjaśnia gen. Bogusław Pacek, przy okazji wskazując, które kobiety będą musiały liczyć się z powołaniami:
Jeśli więc nie należycie do żadnej z tych grup i nie chciałybyście nagle stać się ochotniczkami, to nie musicie się martwić. Owszem, bezdzietne kobiety muszą się liczyć z pewnymi trudnościami, o których pisaliśmy już wcześniej, ale wojna się do nich na szczęście na razie nie zalicza. Całą ustawę z 23 kwietnia 2022 roku znajdziecie na stronie ISAP.
Źródło: wydarzenia.interia.pl/kraj/news-polki-ida-na-wojne-po-sieci-kraza-falszywe-informacje-o-nowe,nId,5989621, Twitter, isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000655
Popularne
- Beyoncé i Jay-Z tracą obserwatorów. Ludzie wierzą w teorie spiskowe
- Jak działają policyjne "suszarki"? Influencer sprawdził ich potencjał
- Wódka w saszetkach już w polskich sklepach. Zdjęcie obiegło sieć
- Budda ma ochronę? Influencer spowiada się u Żurnalisty
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- Bracia Menendez wyjdą na wolność? Córka Erika przerywa milczenie
- Oddany fandom Julii Żugaj. Na czym polega fenomen dziewczyny?
- Wege knajpa w Gdańsku serwuje "stek" z drukarki 3D. W menu mają też inne "mięsa"
- Upadek Człowieka Lodu? Wim Hof latami skrywał tajemnicę