społeczeństwo
"Sejm bez aborterów". Kaja Godek ruszyła z nową kampanią
Justyna Wydrzyńska wyrok

Justyna Wydrzyńska usłyszała wyrok. To historyczny proces

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,14.03.2023 16:09

We wtorek 14 marca Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wydał wyrok w sprawie aktywistki Justyny Wydrzyńskiej z Aborcyjnego Dream Teamu. Sąd orzekł, że działaczka jest winna pomocy drugiej kobiecie w aborcji. Skazano ją na osiem miesięcy ograniczenia wolności przez wykonywanie nieodpłatnej pracy przez 30 godzin miesięcznie.

Justyna Wydrzyńska jest działaczką Aborcyjnego Dream Teamu. To organizacja, która pomaga w przerywaniu ciąży. Problemy Wydrzyńskiej zaczęły się na przełomie lutego i marca 2020 r. Wówczas z Aborcyjnym Dream Teamem skontaktowała się Anna. Znajdująca się w 12. tygodniu ciąży kobieta chciała dokonać aborcji.

Mąż Anny miał utrudniać jej wyjazd do kliniki za granicą. Wydrzyńska odstąpiła kobiecie własne tabletki poronne. Partner Anny dowiedział się jednak o wszystkim i powiadomił policję. Wydrzyńska została oskarżona o pomoc w aborcji i posiadanie leków bez zezwolenia w celu wprowadzenia ich do obrotu. Groziły jej trzy lata pozbawienia wolności.

Justyna Wydrzyńska usłyszała wyrok

Jak informuje "Wyborcza", we wtorek 14 marca w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga odbyła się już szósta rozprawa w procesie Wydrzyńskiej. W tym dniu sąd rozpatrzył kolejne dowody, które wniosła ultrakatolicka organizacja Ordo Iuris. Występuje w procesie jako strona społeczna, reprezentując interesy nienarodzonego płodu.

Aktywistki podały w mediach społecznościowych wyrok sądu. "Winna udzielenia pomocy Annie, przez przekazanie paczkomatem mizoprostolu, art. 152 par. 2 KK. Osiem miesięcy ograniczenia wolności przez wykonywanie nieodpłatnej pracy przez 30h/msc. Uzasadnienie wyroku będzie utajnione".

Prokuratura wnioskowała o ograniczenie wolności na 10 miesięcy (25 godzin prac społecznych w miesiącu) oraz 10 tys. zł nawiązki na rzecz funduszu pomocy penitencjarnej i koszty postępowania. Sprawa będzie miała ciąg dalszy. Aktywistki Aborcyjnego Dream Teamu zapowiadają apelację.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 8
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 9
  • emoji kupka - liczba głosów: 26
Andrzej,zgłoś
Prawidłowy wyrok. Za podżeganie i pomoc w zabójstwie Kodeks Karny przewiduje stosowne sankcje, więc o co tu jeszcz chodzi?
Odpowiedz
1like6dislike
Agula,zgłoś
Bez mieszkania i bez pieniedzy bo co palityków i księży obchodzi jak mają zwykłe kobiety..Kaja dostaje pieniądze na to żeby wprodzać jakieś absurdalne projekty do rządu polskiego.Wszędzie w sąsiednich krajach mają aborcję do 12 tygodnia.W Czechach nawet wyż a u nas -wstyd.Jak byśmy jakąś koścoelną prowincją były.
Odpowiedz
6like2dislike
Kobieta,zgłoś
Aborcja to zabójstwo
Odpowiedz
3like8dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 7
Komentarze (7)
arrow
Wyrok za zniesławianie osób LGBTQ+. Chodzi o "homofobusy"