Kampania Przeciw Homofobiikontra TVP

KPH wygrała z TVP i musi przeprosić w głównym wydaniu "Wiadomości"

Źródło zdjęć: © Facebook, KPH
Anna RusakAnna Rusak,22.06.2022 13:30

Kampania Przeciw Homofobii wygrała z TVP! Aktywiści pokonali w sądzie Telewizję Polską i udowodnili, że dokument "Inwazja" był homofobiczny. Teraz TVP musi zapłacić i przeprosić.

W 2019 roku w programie TVP, chwilę po "Wiadomościach" i tuż przed meczem reprezentacji Polski, pojawił się materiał przedstawiający osoby LGBTQ+ w negatywnym świetle. Dokument "Inwazja" uderzał w całą społeczność i twierdził m.in., że osoby LGBTQ+ chcą zalegalizować pedofilię.

Kampania Przeciw Homofobii postanowiła, że nie zostawi tej sprawy samej sobie i wytoczyła pozew Telewizji Polskiej. Teraz zapadł wyrok.

KPH wygrało z TVP w sprawie dotyczącej "Inwazji"

W materiale "Inwazja" 10 października 2019 roku pojawił się manipulacyjny materiał, który przedstawiał społeczność LGBTQ+ w negatywnym świetle. We wtorek 21 czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Telewizja Polska naruszyła w nim dobra osób pokazanych w filmie.

trwa ładowanie posta...

Zgodnie z wyrokiem TVP musi zapłacić organizacjom działającym na rzecz osób LGBTQ+ 35 tysięcy złotych. Co więcej, musi przeprosić za emisję dokumentu "Inwazja" w głównym wydaniu "Wiadomości", a materiał ma mieć co najmniej 30 sekund i musi pojawić się jako pierwszy.

Film uderzający w społeczność nie może być też rozpowszechniany. Wyrok nie jest prawomocny, a sędzia Rafał Wagner w taki sposób uzasadnił swoje orzeczenie w tej sprawie:


Celem "Inwazji" było tak naprawdę zohydzenie środowiska LGBT. (...) Manipulując przekazem, z ofiar uczyniono prześladowców (...). Taki materiał nigdy nie powinien zostać opublikowany.

- KPH
trwa ładowanie posta...

TVP musi przeprosić Kampanię Przeciw Homofobii

Sprawę skomentowali już aktywiści i aktywistki z KPH, którzy oskarżali TVP oraz mecenas Jakub Turski, który reprezentował ich w sądzie. Wszyscy zgodnie podkreślają, że jest to przełomowe orzeczenie, które pokazuje, że nie ma zgody na szerzenie homofobii.


To przełomowe orzeczenia dla osób LGBT+ oraz ich sojuszniczek i sojuszników. Pierwszy raz Sąd tak stanowczo podkreślił, że materiały prasowe szerzące nieprawdę, homofobię i dyskryminację są niezgodne nie tylko z wymogami rzetelności dziennikarskiej, ale również z prawem. Wyrok daje wszystkim osobom, także osobom LGBT+, napiętnowanym w mediach siłę i wiarę w sens walki o swoją godność przed Sądem.

Bardzo cieszymy się z tego wyroku i mamy nadzieję, że gdy tylko się uprawomocni, w "Wiadomościach" TVP zobaczymy wywalczone przeprosiny. Przypominamy jeszcze, że cała akcja nie odbyłaby się, gdyby nie darczyńcy, którzy pomogli aktywistom skierować sprawę do sądu.

trwa ładowanie posta...

Źródło: KPH

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Jaay,zgłoś
Nie udowodnili, a przekonali sąd. To smutne, że wyznawcy LGBT zamiast wyjaśnić, muszą uciszać niewygodne komentarze.
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się