KPH wygrała z TVP i musi przeprosić w głównym wydaniu "Wiadomości"
Kampania Przeciw Homofobii wygrała z TVP! Aktywiści pokonali w sądzie Telewizję Polską i udowodnili, że dokument "Inwazja" był homofobiczny. Teraz TVP musi zapłacić i przeprosić.
W 2019 roku w programie TVP, chwilę po "Wiadomościach" i tuż przed meczem reprezentacji Polski, pojawił się materiał przedstawiający osoby LGBTQ+ w negatywnym świetle. Dokument "Inwazja" uderzał w całą społeczność i twierdził m.in., że osoby LGBTQ+ chcą zalegalizować pedofilię.
Podobne
- Sąd: TVP ma przeprosić Kampanię Przeciw Homofobii za program "Inwazja" o LGBT+
- TVP promuje LGBT+? Telewizja emituje serial z wątkiem homoseksualnej miłości
- TVP nie chce przeprosić KPH za film pt. "Inwazja" o osobach LGBT+
- Szczuli na LGBT+. TVP odpowiada, co z autorami "Inwazji"
- Idą na wojnę z Rzecznikiem Praw Dziecka. "To walka z wyimaginowaną ideologią LGBT"
Kampania Przeciw Homofobii postanowiła, że nie zostawi tej sprawy samej sobie i wytoczyła pozew Telewizji Polskiej. Teraz zapadł wyrok.
KPH wygrało z TVP w sprawie dotyczącej "Inwazji"
W materiale "Inwazja" 10 października 2019 roku pojawił się manipulacyjny materiał, który przedstawiał społeczność LGBTQ+ w negatywnym świetle. We wtorek 21 czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Telewizja Polska naruszyła w nim dobra osób pokazanych w filmie.
Zgodnie z wyrokiem TVP musi zapłacić organizacjom działającym na rzecz osób LGBTQ+ 35 tysięcy złotych. Co więcej, musi przeprosić za emisję dokumentu "Inwazja" w głównym wydaniu "Wiadomości", a materiał ma mieć co najmniej 30 sekund i musi pojawić się jako pierwszy.
Film uderzający w społeczność nie może być też rozpowszechniany. Wyrok nie jest prawomocny, a sędzia Rafał Wagner w taki sposób uzasadnił swoje orzeczenie w tej sprawie:
Celem "Inwazji" było tak naprawdę zohydzenie środowiska LGBT. (...) Manipulując przekazem, z ofiar uczyniono prześladowców (...). Taki materiał nigdy nie powinien zostać opublikowany.
TVP musi przeprosić Kampanię Przeciw Homofobii
Sprawę skomentowali już aktywiści i aktywistki z KPH, którzy oskarżali TVP oraz mecenas Jakub Turski, który reprezentował ich w sądzie. Wszyscy zgodnie podkreślają, że jest to przełomowe orzeczenie, które pokazuje, że nie ma zgody na szerzenie homofobii.
To przełomowe orzeczenia dla osób LGBT+ oraz ich sojuszniczek i sojuszników. Pierwszy raz Sąd tak stanowczo podkreślił, że materiały prasowe szerzące nieprawdę, homofobię i dyskryminację są niezgodne nie tylko z wymogami rzetelności dziennikarskiej, ale również z prawem. Wyrok daje wszystkim osobom, także osobom LGBT+, napiętnowanym w mediach siłę i wiarę w sens walki o swoją godność przed Sądem.
Bardzo cieszymy się z tego wyroku i mamy nadzieję, że gdy tylko się uprawomocni, w "Wiadomościach" TVP zobaczymy wywalczone przeprosiny. Przypominamy jeszcze, że cała akcja nie odbyłaby się, gdyby nie darczyńcy, którzy pomogli aktywistom skierować sprawę do sądu.
Źródło: KPH
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos