Katolicka Szkoła Podstawowa im. Maryi z Nazaretu ogranicza dostęp do papieru toaletowego

Kielce: Szkoła podstawowa ogranicza dostęp do papieru toaletowego. Dlaczego?

Źródło zdjęć: © Canva, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,26.10.2022 15:45

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Maryi z Nazaretu w Kielcach wprowadziła ograniczenie dostępu do papieru toaletowego. Uczniowie i uczennice muszą prosić o niego portiera. Nie gratulujemy tego pomysłu.

Dostęp do toalet w i tak przepełnionych już szkołach to temat rzeka. Kolejki do ubikacji to w wielu placówkach niestety normalny widok. W pewnej szkole w Kielcach dyrekcja celowo uznała, że ograniczy dostęp do... środków higienicznych w toaletach. Świetny pomysł?

Katolickiej Szkole Podstawowej im. Maryi z Nazaretu w Kielcach siostra dyrektorka Urszula Ściurka postanowiła, że papier toaletowy będzie dobrem reglamentowanym.

Kielce: katolicka szkoła podstawowa reglamentuje papier toaletowy

Jak podaje kielecka "Wyborcza", rodzice uczniów z katolickiej szkoły, gdzie dyrektorką jest sióstr Ściurka, otrzymali zapowiedź, iż papier toaletowy oraz ręczniki będą reglamentowane. Dlaczego?

Siostra dyrektorka w piśmie do rodziców argumentuje swoją decyzję, m.in. "bezmyślnym wyciągnięciem dużej ilości papieru toaletowego" oraz tym, że "po raz kolejny w pisuarze znalazło się jedzenie". Zaznacza, że sprawa ma dotyczyć jedynie "kilku, kilkunastu uczniów", ale przez to, że nie można jednoznacznie wskazać, o kogo chodzi, to wszyscy ucierpią.

Jak? Poprzez brak bezpośredniego dostępu do papieru toaletowego i ręczników oraz usunięcie pisuaru:

"Od jutra papier toaletowy oraz ręczniki będą reglamentowane i do pobrania z portierni. W toalecie chłopców zostanie zdemontowany pisuar" - miała przekazać w piśmie, cytowanym przez "Wyborczą".

Czyli młodzi ludzie, gdy chcą udać się za potrzebą, muszą iść do portierni, poprosić kogoś o papier toaletowy i dopiero wtedy udać się do toalety. Czy to nie brzmi kuriozalnie? Może jeszcze pracownikowi portierni trzeba tłumaczyć, ile potrzebujemy papieru i dlaczego akurat tyle? Świetne rozwiązanie. Zwłaszcza dla komfortu młodych dorastających dziewcząt podczas menstruacji.

Siostra przyznała, że ma to być swoista kara dla wszystkich:

- Może jak przez jakiś czas doświadczą pewnej niewygody oraz będą musieli udać się po papier i ręczniki na portiernię, docenią, gdy zostanie na powrót umieszczony w toaletach - mówiła "Wyborczej".

Ma być to środek prewencyjny, aniżeli karny. Ma także zachęcić rodziców do uczenia pociech "kultury zachowania w toalecie". Jeszcze w kwestii kary: chodzi o "starsze dzieci", bo te poddawane edukacji wczesnoszkolnej mają się uczyć w innym pawilonie. Kara dotknie więc klasy 4-8, czyli dzieci w wieku od 9 do 14 roku życia.

Reglamentowany papier toaletowy w szkole w Kielcach. Co na to kuratorium?

Dziennikarz "Wyborczej" skontaktował się z wiceprezydentem Kielc, Marcinem Chłodnickim, który miał określić działanie siostry dyrektorki katolickiej szkoły podstawowej jako "średniowieczne metody" oraz "absolutnie nieodpowiedzialne". Miał zwrócić uwagę na to, że miasto nie może nic zrobić, ale nadzór kuratorski już tak.

Świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik zapowiedział, że kontrola placówki ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Dopiero po niej będzie mógł się wypowiadać na temat ograniczania dostępu do papieru toaletowego.

Czy naprawdę szkoły muszą dopuszczać się takich rzeczy?

Już warto nawet pominąć fakt, iż chodzi w tekście o szkołę katolicką. Dlaczego brak papieru toaletowego (oraz zdemontowanie pisuaru!) miałoby poprawić sytuację? Znając realia, niektórzy młodzi ludzie będą mieli gdzieś udawanie się do portierni (!), za każdym razem, gdy chcą załatwić swoje potrzeby. Co to oznacza?

Wirusy, bakterie czy inne rzeczy, które na pewno nie poprawią sytuacji zdrowotnej uczniów. Czy to nauczy kogokolwiek… czegokolwiek? Jak uczniowie nie będą zapychali pisuaru jedzeniem, to znajdą sposób, aby zapchać toaletę. A wtedy co? Siostra dyrektorka też usunie je z placówki?

To takie tam średniowiecze metody, które na pewno nie wywołają większej rewolty wśród uczniów. Wcale, a wcale.

Źródło: "Wyborcza".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
anonim,zgłoś
Jestem uczniem tej szkoły, moim zdaniem jest absurt. Nie popieram tego zachowania. Scam. To jest niedorzeczne
Odpowiedz
1Zgadzam się2Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)