Papier toaletowy wielokrotnego użytku

Papier toaletowy wielokrotnego użytku. Czy to ma sens?

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Anna RusakAnna Rusak,19.12.2023 06:00

Jeśli myśleliście, że jesteście eko, bo używacie wielorazowych toreb i unikacie niepotrzebnego plastiku, to szybko zmienicie zdanie. W sklepach jest już papier toaletowy wielokrotnego użytku. Warto?

Gdy próbujemy żyć bardziej eko, decydujemy się na zakup produktów wielokrotnego użytku. Zamiast plastikowych słomek używamy metalowych, chleb i warzywa pakujemy do własnej siatki, a wodę pijemy z metalowej lub filtrowanej butelki. To proste i dobrze nam wszystkim znane eko nawyki.

Można je jednak wnieść na zupełnie inny poziom. Wiedzieliście, że istnieje papier toaletowy wielokrotnego użytku?

Papier toaletowy wielokrotnego użytku

Papier toaletowy wielokrotnego użytku jest dokładnie tym, czym myślicie, że jest. To specjalnie zszyte rolki bawełny, których używacie w toalecie zamiast zwykłego papieru toaletowego.

Po zużyciu takiego kawałka przemywacie go i pierzecie z resztą rzeczy, albo od razu czyścicie. Szczegółowy instruktarz znajdziecie w poniższym TikToku. Dodam jeszcze, że wielorazowy papier toaletowy jest dostępny w różnych kolorach i wzorach.

trwa ładowanie posta...

Po co używać papieru toaletowego wielokrotnego użytku?

Jak możemy przeczytać na stronie netzerocompany.com, która zajmuje się produkcją takiego wielorazowego papieru toaletowego: "Rocznie ścina się około 9,8 miliona drzew tylko po to, by zostały spłukane w toalecie". Poza tym: "Bielony papier toaletowy uwalnia toksyny do powietrza i wody, co, jak wykazano, jest szkodliwe dla ludzi i dzikiej przyrody".

Te informacje potwierdza również portal ekonsument.pl: "Globalna produkcja papieru toaletowego pochłania ok. 27 tys. drzew dziennie. W procesie produkcji miękkiego i białego papieru stosuje się niebezpieczne chemikalia, niszczące środowisko" - czytamy na stronie.

trwa ładowanie posta...

Jeśli zastanawiacie się, co z bawełną użytą do produkcji takiego papieru, to przynajmniej ta na stronie netzerocompany.com posiada certyfikat GOTS, który gwarantuje, że włókna użyte do produkcji tego materiału pochodzą z ekologicznych upraw. Jeśli nie wiecie, czym jest certyfikat GOTS i dlaczego jest tak istotny, to zachęcam do zapoznania się z naszym przewodnikiem po najważniejszych certyfikatach.

trwa ładowanie posta...

Czy powinniśmy używać papieru toaletowego wielokrotnego użytku?

Jak widać, używanie papieru toaletowego wielokrotnego użytku nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Ma też z pewnością ekologiczne plusy i właściwie nie różni się zbytnio w formie użytkowania od wielorazowych płatków kosmetycznych.

Czy to jednak oznacza, że powinniśmy już teraz kupić taki wielorazowy papier toaletowy? Jeśli nie jesteście na to gotowi, to możecie używać normalnego papieru toaletowego, ale tego wyprodukowanego z z recyklingu. Albo wziąć przykład z innych kultur, które po załatwieniu sprawy w toalecie, używają po prostu wody i mydła.

trwa ładowanie posta...

Przypominam, że są gwiazdy, które w tym roku wyemitowały już ponad tysiąc razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętny człowiek (tak Taylor Swift, ciężko to wybaczyć), a zmiany powinny zajść przede wszystkim na szczeblach międzynarodowych. Więcej pisałam o tym, gdy mówiliśmy o eko-wstydzie.

Nie, naprawdę nie musicie używać papieru toaletowego wielokrotnego użytku, ale oczywiście możecie. W Polsce raczej nie jest dostępny, ale jeśli bardzo wam zależy, to zawsze możecie spróbować zrobić go sami . Wystarczy obejrzeć poniższe wideo:

How to Sew FAMILY CLOTH | Easy Tutorial on how to Make Reusable Toilet Paper

Źródło: https://www.netzerocompany.com/products/reusable-toilet-paper-roll, https://www.ekonsument.pl/a67132_szare_jest_piekne_czyli_dlaczego_lepiej_pozegnac_sie_z_biela.html, TikTok

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
Mój nick,zgłoś
Ręcznik siostry jest lepszy
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się