Kampania „Słyszysz Przemoc. Usłysz nas” , Lambda, Babbel

Kampania "Słyszysz Przemoc. Usłysz nas". Blanka Biernat: Mówili, że tu nie ma dla nas miejsca

Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Anna RusakAnna Rusak,15.11.2022 19:00

Kampania "Słyszysz Przemoc. Usłysz nas" została zainicjowana przez szkołę językową Babbel i Stowarzyszenia Lambda Warszawa. W Międzynarodowy Dzień Tolerancji ma pokazywać, jak na społeczność LGBTQ+ wpływa hejt. Posłuchajcie serii videocastów

- Ostatnio po paradzie zostałyśmy zwyzywane, że nie ma dla nas miejsca w tym kraju. Ja nigdy tego nie zaakceptuję, nigdy nie będę udawać, że ktoś tego nie powiedział. To jest okropne, ale ja traktuje to jako jakieś umysłowe ograniczenie osoby, która nie rozumie, która powtarza schematy, stereotypy, których ktoś jej nauczył. Dla mnie to są osoby, które nie chcą wiedzieć – mówi Blanka Bernat, lesbijka i koszykarka AKS ZŁY, w videocaście stworzonym w ramach kampanii "Słyszysz Przemoc. Usłysz nas".

Kampania na Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W tym roku Stowarzyszenie Lambda Warszawaszkoła językowa Babbel przygotowali z tej okazji kampanię społeczną, która ma zwrócić uwagę na przemoc, z którą spotykają się osoby LGBTQ+. Akcja nosi tytuł "Słyszysz Przemoc. Usłysz nas".

Stowarzyszenie Lambda Warszawa działa na rzecz osób LGBTQ+. Jego wiceprzewodniczący - Miłosz Przepiórkowski - został w tym roku  wyróżniony przez Kampanię Przeciw Homofobii na "Koronach Równości". Z kolei Babbel to szkoła językowa.

Akcja ma zwrócić uwagę na hejt i przemoc, z jaką spotykają się członkowie społeczności LGBTQ+ w Polsce. Jak możemy przeczytać na stronie akcji, aż 59 proc. osób nieheteronormatywnych doświadczyło agresji werbalnej i jest to forma przemocy, z którą najczęściej się spotykają.

"Sytuacja osób LGBTQIA+ w Polsce z roku na rok staje się coraz gorsza. W 2022 roku trzeci rok z rzędu nasz kraj został uznany za najbardziej homo- i transfobiczny w całej Unii Europejskiej. Liczba osób zgłaszających objawy depresyjne wynosi obecnie 70%. Blisko 17% osób doświadczyło co najmniej jednego epizodu bezdomności. U co dziesiątej bezdomność trwała dłużej niż rok. A aż 95% osób nie zgłosiło na policję aktów przemocy" - czytamy na stronie akcji.

trwa ładowanie posta...

"Słyszysz Przemoc. Usłysz nas" i seria videocastów

Kampania ma uwrażliwić nas na obraźliwe komentarze oraz język nienawiści i przeciwdziałać obojętności. Powstała seria videocastów, w których możemy usłyszeć o doświadczeniach potykających się z hejtem osób LGBTQ+. Każdy odcinek wideocastu to historia prezentująca perspektywę bohaterki lub bohatera o innej tożsamości.

Wśród nich znajdują się m.in. aktywistki Maja Heban, która z Miłoszem Przepiórkowskim, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa, rozmawia o problemach osób transpłciowych. Jest też psycholożka Julia Kata, która jest związana z Fundacją Trans-Fuzja, a opowiada o konsekwencjach przemocy słownej i fizycznej i mówi jak sobie z nimi radzić. Piotr Wojsznis, który pracuje w Babbel, mówi o inkluzywnym, nieraniącym języku, który przełamuje binarny sposób postrzegania tożsamości płciowej.

Słyszysz przemoc. Usłysz nas.

Dlaczego to, o czym mówi akcja "Słyszysz Przemoc. Usłysz nas" jest tak ważne? Hejt naprawdę oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne. Jak czytamy na portalu "ABC Zdrowie", może przyczyniać się do depresji i skutkować próbami samobójczymi. Warto o tym pamiętać nie tylko w Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

"Takie napiętnowanie w internecie skutecznie obniża jej poczucie wartości, a czasami może doprowadzić także do problemów zdrowotnych. Osoba, która jest ofiarą hejtu żyje w bardzo dużym stresie. Może cierpieć na bezsenność, nerwicę, depresję, a nawet próby samobójcze" - czytamy na portalu ABC Zdrowie.

Maja Heban | Słyszysz Przemoc. Usłysz nas.

Źródło: babbel.com, ABC Zdrowie

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
BartonFink,zgłoś
Mnie te zmiany w bardzo dużej części się podobają. Młodzi mają dostęp do informacji i prócz siedzenia na głupich social mediach zdobywają wartościowe informacje - oczywiście o ile nie zamkną się w jakiejś bańce informacyjnej jak np klimaty konfederacji czy kibolskie. Są dużo bardziej świadomi świata wokół i siebie samych. Depresja młodych z tego właśnie wynika - przed dniem czy dwoma światowa populacja przekroczyła 8 mld, docieramy do granic wzrostu, zmiany klimatyczne tak naprawdę dopiero dadzą czadu i ogólnie nasza cywilizacja wygląda jak świr jadący samochodem w ścianę, który zamiast hamować coraz mocniej dociska gaz. Bardzo dobrą wiadomością jest to, że powszechna stała się psychoterapia. Może paskudne wzory przeniesione z przeszłości w ten sposób wygasną. Jeśli ktoś ma uratować ten świat, to właśnie oni. Oby dali radę. Kibicuje trochę takim ruchom jak Extinction Rebellion. To trochę taki bardziej świadomy Punk Rock naszych czasów, który wyewoluował w stronę świadomego społeczeństwa, ochrony planety i próby stworzenia czegoś nowego, co działa. Najważniejszy w tym wszystkim jest pragmatyzm. Trzeba wybierać rzeczy, które działają, a nie takie, które ładnie wyglądają ze względu na ideologię, która się wyznaje. I ten pragmatyzm wśród młodych chyba właśnie jest. To on decyduje też o tym, że młodzi stronią od używek. Przeginanie z używkami jest poprostu niepraktyczne. A uzależnienie od nowych technologii? Wynika chyba może z depresji,?
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się