Kampania "Słyszysz Przemoc. Usłysz nas". Blanka Biernat: Mówili, że tu nie ma dla nas miejsca
Kampania "Słyszysz Przemoc. Usłysz nas" została zainicjowana przez szkołę językową Babbel i Stowarzyszenia Lambda Warszawa. W Międzynarodowy Dzień Tolerancji ma pokazywać, jak na społeczność LGBTQ+ wpływa hejt. Posłuchajcie serii videocastów
- Ostatnio po paradzie zostałyśmy zwyzywane, że nie ma dla nas miejsca w tym kraju. Ja nigdy tego nie zaakceptuję, nigdy nie będę udawać, że ktoś tego nie powiedział. To jest okropne, ale ja traktuje to jako jakieś umysłowe ograniczenie osoby, która nie rozumie, która powtarza schematy, stereotypy, których ktoś jej nauczył. Dla mnie to są osoby, które nie chcą wiedzieć – mówi Blanka Bernat, lesbijka i koszykarka AKS ZŁY, w videocaście stworzonym w ramach kampanii "Słyszysz Przemoc. Usłysz nas".
Podobne
- Panseksualna Aleksandra: Jeśli nie ma cię w literkach LGBT+, szukaj dalej [WYWIAD]
- Ane Ratownica o niebinarności: Za chwilę będzie jogurt dla niebinarnych
- Kaja Godek określiła homoseksualistów "zboczeńcami" i nie musi za to przepraszać
- Radio Maryja: LGBT+ chce przejąć Kościół katolicki i zaorać chrześcijaństwo".
- Amadeusz Ferrari broni LGBT. Zaapelował do Mai Staśko
Kampania na Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W tym roku Stowarzyszenie Lambda Warszawa i szkoła językowa Babbel przygotowali z tej okazji kampanię społeczną, która ma zwrócić uwagę na przemoc, z którą spotykają się osoby LGBTQ+. Akcja nosi tytuł "Słyszysz Przemoc. Usłysz nas".
Stowarzyszenie Lambda Warszawa działa na rzecz osób LGBTQ+. Jego wiceprzewodniczący - Miłosz Przepiórkowski - został w tym roku wyróżniony przez Kampanię Przeciw Homofobii na "Koronach Równości". Z kolei Babbel to szkoła językowa.
Akcja ma zwrócić uwagę na hejt i przemoc, z jaką spotykają się członkowie społeczności LGBTQ+ w Polsce. Jak możemy przeczytać na stronie akcji, aż 59 proc. osób nieheteronormatywnych doświadczyło agresji werbalnej i jest to forma przemocy, z którą najczęściej się spotykają.
"Sytuacja osób LGBTQIA+ w Polsce z roku na rok staje się coraz gorsza. W 2022 roku trzeci rok z rzędu nasz kraj został uznany za najbardziej homo- i transfobiczny w całej Unii Europejskiej. Liczba osób zgłaszających objawy depresyjne wynosi obecnie 70%. Blisko 17% osób doświadczyło co najmniej jednego epizodu bezdomności. U co dziesiątej bezdomność trwała dłużej niż rok. A aż 95% osób nie zgłosiło na policję aktów przemocy" - czytamy na stronie akcji.
"Słyszysz Przemoc. Usłysz nas" i seria videocastów
Kampania ma uwrażliwić nas na obraźliwe komentarze oraz język nienawiści i przeciwdziałać obojętności. Powstała seria videocastów, w których możemy usłyszeć o doświadczeniach potykających się z hejtem osób LGBTQ+. Każdy odcinek wideocastu to historia prezentująca perspektywę bohaterki lub bohatera o innej tożsamości.
Wśród nich znajdują się m.in. aktywistki Maja Heban, która z Miłoszem Przepiórkowskim, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa, rozmawia o problemach osób transpłciowych. Jest też psycholożka Julia Kata, która jest związana z Fundacją Trans-Fuzja, a opowiada o konsekwencjach przemocy słownej i fizycznej i mówi jak sobie z nimi radzić. Piotr Wojsznis, który pracuje w Babbel, mówi o inkluzywnym, nieraniącym języku, który przełamuje binarny sposób postrzegania tożsamości płciowej.
Słyszysz przemoc. Usłysz nas.
Dlaczego to, o czym mówi akcja "Słyszysz Przemoc. Usłysz nas" jest tak ważne? Hejt naprawdę oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne. Jak czytamy na portalu "ABC Zdrowie", może przyczyniać się do depresji i skutkować próbami samobójczymi. Warto o tym pamiętać nie tylko w Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
"Takie napiętnowanie w internecie skutecznie obniża jej poczucie wartości, a czasami może doprowadzić także do problemów zdrowotnych. Osoba, która jest ofiarą hejtu żyje w bardzo dużym stresie. Może cierpieć na bezsenność, nerwicę, depresję, a nawet próby samobójcze" - czytamy na portalu ABC Zdrowie.
Maja Heban | Słyszysz Przemoc. Usłysz nas.
Źródło: babbel.com, ABC Zdrowie
Popularne
- Bracia Menendez wyjdą na wolność? Córka Erika przerywa milczenie
- Oddany fandom Julii Żugaj. Na czym polega fenomen dziewczyny?
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- Wege knajpa w Gdańsku serwuje "stek" z drukarki 3D. W menu mają też inne "mięsa"
- Wódka w saszetkach już w polskich sklepach. Zdjęcie obiegło sieć
- Budda oburzony zachowaniem dziecka. "To przegięcie pały"
- Beyoncé i Jay-Z tracą obserwatorów. Ludzie wierzą w teorie spiskowe
- Upadek Człowieka Lodu? Wim Hof latami skrywał tajemnicę
- Zatrzymanie P. Diddy'ego. Co łączy rapera z Justinem Bieberem?