W Warszawie zaczął działać hostel dla osób LGBTQ+ w kryzysie bezdomności
Osoby LGBTQ+ w kryzysie bezdomności mogą znaleźć pomoc w hostelu interwencyjnym, który zaczął działać w Warszawie. Placówkę prowadzi Stowarzyszenie Lambda Warszawa. Hostel był jedną z obietnic Rafała Trzaskowskiego w ramach "Warszawskiej Deklaracji LGBT+".
Wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra, poinformowała, że w stolicy rozpoczyna działalność hostel interwencyjny dla osób LGBTQI+ w kryzysie bezdomności. Placówka otrzymała dotację od miasta, która pozwoli hostelowi na trzyletnią działalność. Lambda Warszawa dodaje, że ośrodek nie mógłby powstać, gdyby nie wsparcie organizacji, firm i kilkuset osób przekazujących środki finansowe i rzeczowe.
Podobne
- Jedyny w Polsce hostel interwencyjny dla osób LGBT+ powstał w Krakowie
- Przedszkole LGBTQ+ w Berlinie. Chętnych nie brakuje
- W 2007 roku kazała zostawić Britney w spokoju. Teraz przechodzi korektę płci
- Chór Niemęski w Warszawie poszukuje osób do tęczowego zespołu
- Szukasz marszu równości w swoim regionie? Zajrzyj na Koalicję Miast Maszerujących!
Wszystkie osoby nieheteronormatywne, które znajdują się w kryzysie bezdomności lub są zagrożone bezdomnością i chcą skorzystać z oferty hostelu, proszone są o kontakt z Telefonem Zaufania (22 628 52 22, pon.-pt.18.00-21.00). Konsultanci przyjmują zapisy i decydują o rozpoczęciu procedury przyjęcia do hostelu.
Miejsce, które pomaga wyjść z kryzysowych sytuacji
Lambda Warszawa przypomina, że na hostel interwencyjny "czekało wiele osób ze społeczności LGBT+, szczególnie osoby dotknięte kryzysem bezdomności z powodu doświadczanej dyskryminacji. Regularnie zgłaszają się do nas osoby, które z powodu swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej doświadczają wykluczenia, a nawet przemocy w domu rodzinnym, środowisku pracy, najbliższym otoczeniu. Osoby te poszukują bezpiecznego schronienia i pomocy w wyjściu z kryzysowej sytuacji, w jakiej się znalazły".
Hostel interwencyjny dla osób LGBTQ+. Zbiórka na wkład własny
Mimo że mieszkania interwencyjne są dotowane przez miasto, Stowarzyszenie Lambda Warszawa w ramach realizacji projektu musi zapewnić wkład własny wynoszący blisko 100 tys. złotych. Stowarzyszenie zwraca się o wsparcie finansowe do osób dobrej woli w zapewnieniu pomocy osobom nieheteronormatywnym w kryzysie bezdomności. W tym celu powstała zbiórka internetowa.
Warszawska Deklaracja LGBT+
W lutym 2019 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał "Warszawską Deklarację LGBT+". Dokument zakładał stworzenie hostelu interwencyjnego dla osób LGBTQI+ oraz miejskiego mechanizmu szybkiej pomocy dla nich i edukację antydyskryminacyjną. W 2020 roku portal oko.press informował, że miasto wypełniło zaledwie 1 na 12 punktów Deklaracji (objęcie patronatem Parady Równości).
Czy otwarcie hostelu interwencyjnego należy uznać za przesłankę, iż uda się spełnić wszystkie postulaty, które Trzaskowski obiecał w Deklaracji z 2019 roku? Zobaczymy w najbliższej przyszłości. Pełen tekst Deklaracji możecie przeczytać na tej stronie.
Popularne
- Czy Kościół w Polsce upada? Wiele na to wskazuje [OPINIA]
- Kara śmierci za aborcję? Temat znów obiektem politycznej manipulacji
- Kontrola w kuratoriach oświaty. Wyniki mogą zaniepokoić uczniów
- Dlaczego Gen Z jest zmęczone polską polityką? [OPINIA]
- Oskar Szafarowicz pała nienawiścią do warszawskich zabytków: "wyburzyłbym je"
- Homoafera w Konfederacji. Winnicki odpowiada na rzekomy gejowski film
- Odkrył powiązania HIGH LEAGUE z Rosją. Malik groził jego matce
- Jann z singlem "Need A Break" podbija świat
- Tęczowa flaga obok godła w Sejmie. Furia w komentarzach