W Warszawie zaczął działać hostel dla osób LGBTQ+ w kryzysie bezdomności
Osoby LGBTQ+ w kryzysie bezdomności mogą znaleźć pomoc w hostelu interwencyjnym, który zaczął działać w Warszawie. Placówkę prowadzi Stowarzyszenie Lambda Warszawa. Hostel był jedną z obietnic Rafała Trzaskowskiego w ramach "Warszawskiej Deklaracji LGBT+".
Wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra, poinformowała, że w stolicy rozpoczyna działalność hostel interwencyjny dla osób LGBTQI+ w kryzysie bezdomności. Placówka otrzymała dotację od miasta, która pozwoli hostelowi na trzyletnią działalność. Lambda Warszawa dodaje, że ośrodek nie mógłby powstać, gdyby nie wsparcie organizacji, firm i kilkuset osób przekazujących środki finansowe i rzeczowe.
Podobne
- Jedyny w Polsce hostel interwencyjny dla osób LGBT+ powstał w Krakowie
- W 2007 roku kazała zostawić Britney w spokoju. Teraz przechodzi korektę płci
- Przedszkole LGBTQ+ w Berlinie. Chętnych nie brakuje
- Chór Niemęski w Warszawie poszukuje osób do tęczowego zespołu
- Szukasz marszu równości w swoim regionie? Zajrzyj na Koalicję Miast Maszerujących!
Wszystkie osoby nieheteronormatywne, które znajdują się w kryzysie bezdomności lub są zagrożone bezdomnością i chcą skorzystać z oferty hostelu, proszone są o kontakt z Telefonem Zaufania (22 628 52 22, pon.-pt.18.00-21.00). Konsultanci przyjmują zapisy i decydują o rozpoczęciu procedury przyjęcia do hostelu.
Miejsce, które pomaga wyjść z kryzysowych sytuacji
Lambda Warszawa przypomina, że na hostel interwencyjny "czekało wiele osób ze społeczności LGBT+, szczególnie osoby dotknięte kryzysem bezdomności z powodu doświadczanej dyskryminacji. Regularnie zgłaszają się do nas osoby, które z powodu swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej doświadczają wykluczenia, a nawet przemocy w domu rodzinnym, środowisku pracy, najbliższym otoczeniu. Osoby te poszukują bezpiecznego schronienia i pomocy w wyjściu z kryzysowej sytuacji, w jakiej się znalazły".
Hostel interwencyjny dla osób LGBTQ+. Zbiórka na wkład własny
Mimo że mieszkania interwencyjne są dotowane przez miasto, Stowarzyszenie Lambda Warszawa w ramach realizacji projektu musi zapewnić wkład własny wynoszący blisko 100 tys. złotych. Stowarzyszenie zwraca się o wsparcie finansowe do osób dobrej woli w zapewnieniu pomocy osobom nieheteronormatywnym w kryzysie bezdomności. W tym celu powstała zbiórka internetowa.
Warszawska Deklaracja LGBT+
W lutym 2019 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał "Warszawską Deklarację LGBT+". Dokument zakładał stworzenie hostelu interwencyjnego dla osób LGBTQI+ oraz miejskiego mechanizmu szybkiej pomocy dla nich i edukację antydyskryminacyjną. W 2020 roku portal oko.press informował, że miasto wypełniło zaledwie 1 na 12 punktów Deklaracji (objęcie patronatem Parady Równości).
Czy otwarcie hostelu interwencyjnego należy uznać za przesłankę, iż uda się spełnić wszystkie postulaty, które Trzaskowski obiecał w Deklaracji z 2019 roku? Zobaczymy w najbliższej przyszłości. Pełen tekst Deklaracji możecie przeczytać na tej stronie.
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Julia Żugaj ma nowego chłopaka? "Jest dla mnie teraz ogromnym wsparciem"