lGBT+
Pierwsza transpłciowa aktorka z nominacją do Emmy! MJ Rodriguez w końcu doceniona
Putin, Orban

Węgry gorsze od Polski, ale nie ma się z czego cieszyć. Kraj przyjął ustawę homofobiczną

Źródło zdjęć: © YouTube.com, Euronews
Anna RusakAnna Rusak,17.06.2021 10:40

Tak, są kraje w których stosunek rządzących do osób LGBTQ+ jest gorszy niż w Polsce. Węgierski parlament przyjął nową ustawę, która zbliża ich do Rosji, a my idziemy ich śladem

bEpNEzYj

Węgierski rząd w czwartek zakończył pracę nad ustawą, która „ma chronić młodzież przed przemocą seksualną”, a już we wtorek ją przegłosował. Jednak pod tą ładnie brzmiącą przykrywką, tak naprawdę kryje się homofobiczne prawo, które przybliża Węgry do Rosji.

Dlaczego? Bo choć nowa ustawa sprzedawana jest jako coś dobrego – w końcu ma pomóc w walce z pedofilią – tak naprawdę jest bardzo zbliżona do rosyjskiego prawa, które zakazuje „propagandy homoseksualizmu”.

bEpNEzYl

Czego zabrania nowa ustawa?

Głównie uderza w osoby poniżej 18 roku życia. Za udostępnianie im treści poruszających tematykę inną niż heteroseksualna, będzie groziła kara. Nauczyciele nie będą mogli w szkołach mówić o transpłciowości, ani „promować zmiany płci”. O seksualności mają mówić tylko w oparciu o chrześcijańską kulturę kraju i konstytucję.

To jednak nie koniec. Telewizje nie będą mogły emitować reklam, które przedstawiają osoby LGBTQ+ w codziennych sytuacjach. To samo dotyczy też udostępniana młodzieży książek, filmów i innych tekstów kultury. Aha, no i oczywiście ustawa przewiduje też surowsze kary za przemoc seksualną wobec nieletnich. Szkoda tylko, że cała reszta praw dotyczy czegoś zupełnie innego.

bEpNEzYn

Polak, Węgier, (niestety) dwa bratanki

Takie przedstawienie sprawy jest po prostu wykorzystywaniem dobra dzieci na rzecz atakowania osób LGBTQ+. Ale wiecie, to nie jest tak, że nasz kraj jest w tym wybitnie lepszy. W końcu nasze „strefy wolne od LGBT+”, przekonanie, że „to nie są ludzie, to ideologia”, czy rosnąca niechęć i agresja w stosunku do tej społeczności też nie nastraja pozytywnie.

Przykłady? Proszę bardzo. Czym np. różni się według Was bycie "przeciwko publicznemu promowaniu zachowań homoseksualnych" od tego, co wprowadził Orban?

Albo może po prostu zobaczcie sobie ostatnią przeróbkę "Wiadomości" Stone Wall:

"Doniesienia" - Poznań Pride Week 2021

Biorąc jeszcze pod uwagę sympatię naszych rządzących w stosunkach z Węgrami, martwię się, że mogą chcieć pójść śladami Orbana i w pięć dni zmienią naszą rzeczywistość. Tylko właśnie, wiecie, to nie jest tylko ta jedna ustawa. To były lata niechęci i homofobii, które zakończyły się jej uchwaleniem.

bEpNEzYt

Także nie wiem, jak Wy, ale ja jestem zaniepokojona, że w europejskim kraju, od tak, z dnia na dzień, można sobie uchwalić tak homofobiczną ustawę. Mam tylko nadzieję, że mimo sympatii naszych rządzących do wschodniego sposobu zarządzania krajem, tym razem nie pójdą w ślady Węgier i nie będą, tak jak oni, chcieli zbliżyć się do Rosji.

A Was zachęcam np. do pójścia np. na Paradę Równości i do okazania tej społeczności wsparcia. Im więcej z nas będzie ich sojuszniczkami, sojusznikami, sojuszniczami, tym trudniej będzie rządzącym wykluczyć ich ze społeczności. A przynajmniej taką mam nadzieję.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Zdjęcie z całującymi się dziewczynami z Łodzi wywołało burzę. Dlaczego Polska ma taki problem?